1. Dünya Savaşı'nda Erzurum İsyanları‏

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden 1. Dünya Savaşı'nda Erzurum İsyanları‏ ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  1. Dünya Savaşı'nda Erzurum İsyanları‏

  Reklam  1. Dünya Savaşı'nda Erzurum İsyanları‏

  Forum Alev
  .


  Erzincan ve Erzurum çevresinde, binlerce silahsız ve masum Müslümanı katleden Ermeni çetelerinden ele geçirilen silahlar. Kaynak:Massacre Exerted By The Armenian On The Turks During World War I Pictures.
  **********

  ERZURUM İSYANLARI
  Ermeniler tarafından Erzurum'un Garin bölgesi, komitacılar tarafından çok önemli görülüyordu. Rus Ermenileri, Kafkasya'dan Osmanlı ülkesine buradan geçmişler ve önemli merkezlerini de burada kurmuşlardır. Birinci Dünya Savaşı'ndan önce yapılan Taşnak Komitesi son kongresi de burada toplanmıştı. Erzurum, Trabzon-Van yolunun üzerinde bulunduğu için hem karayoluyla Kafkasya'dan ve hem Trabzon yoluyla Batum, Köstence ve diğer yerlerden düzenli bilgi alınır ve buradan içeriye silah ve cephane sokulabilir.

  Seferberliğin ilanından sonra yıllarca Ermeni isyanlarına, kıyım ve kırımlara sahne olan Erzurum bölgesinde savaş başladığı zaman, il merkezi ve sancaklarda Ermenilerden silah altında bulunanlar, kendi silahlarıyla birlikte Ruslara sığınmışlardır. Rus Hükümeti bunları silahlandırarak çeteler kurmuş ve Anadolu içerisine salmıştır. Ermeni gençlerini askerlikten kurtarmak için kilise adamları büyük çaba göstermişlerdir.

  .


  Erzurum'da, Ermeniler tarafından, Türkler'in toplanarak yakıldığı bir konak. Kaynak:Massacre Exerted By The Armenian On The Turks During World War I Pictures.
  **********

  Ermeniler, bir yandan Türk ordusunun lojistik yollarını tıkamaya çalışırken, bir yandan da halkın moralini bozmak için Osmanlı'nın ve müttefiklerinin başarısız olduğunu propaganda ettiler ve düşmanların zaferi için kiliselerde dua ettiler. Ermeniler Erzincan'da kendilerine uzun süre yetecek yiyecek ve eşyaları daha seferberlik başında hazırlamışlar ve saklamışlardır. Bunlar daha sonraki aramalarda meydana çıkmıştır.


  .  Erzurum'da, boğularak öldürülmüş Türk çocukları. Kaynak:Massacre Exerted By The Armenian On The Turks During World War I Pictures.
  **********

  Kasım 1914'de Kemah'ın Karni Köyü civarındaki Çanlıvank Manastırı'nda toplanan komitacılar isyan planlarını hazırladılarsa da uygulama alanına konmadan meydana çıkarıldı. Erzurum ve sancaklarında Ermeniler silahlı olarak evlere saldırmaya, Müslüman kadın ve çocukları öldürmeye başladılar. Bu sayede bölgeden cepheye gönderilen askerlerin morallerini bozacak ve onların ailelerinin yanına dönmelerini sağlayarak Türk kuvvetlerinin gücünü azaltacaklardı. Erzincan bölgesinde pek çok silahlı asker kaçağı, silah, cephane, bomba ile ele geçirildi. Azgın bir komiteci olan ve yalnız bu nedenle Patrikhane tarafından Kemah'a atanmış bulunan Kemah Murahhasası çevresinde topladığı gönüllüleriyle Türklere pek çok zulümler yapmıştır.

  Osmanlı güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklanan Erzincanlı Dikran Papazyan adındaki bir şahıs "üç beş gün daha gecikme olsaydı, komitelerin aldıkları tertibat ile Erzincan'ı tüm ateşler içinde bırakacaklarını, yakıp yıkacaklarını; bütün Türkleri, askerleri öldüreceklerini, ancak hükümet uyanık bulunduğu için bu girişimin başarılı olamadığını" açıkça söylemiştir.
  KAYNAK:
  SAKARYA, İhsan-, Belgelerle Ermeni Sorunu, 2. Baskı, Genelkurmay ATASE Yayınları, Ankara 1984, s. 192-193

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 1. Dünya Savaşı'nda Erzurum İsyanları‏

  Reklam  Birinci dünya savaşından önce ve sonraları Anadolu'da değişik komiteler ve isyanlar olmuştur.Bu komiteler arasında Ermeni komiteleri vardı.Bunlar halkı kışkırtıp karışıklık çıkarmaya çalışmışlar ve kısmen de başarılı olmuşlardır.+ Yorum Gönder
erzurum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi