Osmanlı ordusunda deliler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Osmanlı ordusunda deliler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wn.enya
  Üye
  Reklam

  Osmanlı ordusunda deliler

  Reklam  Osmanlı ordusunda deliler

  Forum Alev

  Deliler  Deliler


  Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir.
  Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Üzerlerine ayı, pars, aslan veya sırtlan postundan kılları dışarıda şalvarlar giyerlerdi. Başlarında tüylü bir miğfer, ellerinde de yine tüylü bir kalkan bulunurdu. Ayaklarında mahmuzlu çizmeleri vardı. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. Bayraklarında "Kaderde ne varsa o gelir başa" yazılıydı.
  Türkler, Boşnaklar, Hırvatlar, ve diğer Slav halklarından oluşturulan Osmanlı birlikleri, Rumeli beylerbeyi ve serhat beylerinin maiyet askerleri arasında yer alırlar. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış bir başlık giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan, şalvarları da ayı ya da kurt derisindendi. Ayaklarına ise "serhatlik" denen sivri burunlu mahmuzlu bir çizme giyerlerdi.
  Sonradan giysilerinde değişiklik yapıldı, 17. yüzyıldan itibaren başlarına bir arşın uzunluğunda siyah kuzu derisinden üstü sarıklı bir kalpak giymeye başladılar.
  Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri vardır.
  Bir rivayete göre de ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak talim ederlerdi. Ünlü Osmanlı tokadı deyimi buradan çıkmıştır.  vikipedi. 2. 2
  EJDERHAN
  Aktifleşmemiş Üye

  --->: osmanlı ordusunda deliler

  Reklam  eyvallah ellerine sağlık 3. 3
  ESKİÇERİ.
  Özel Üye
  emeğine sağlık kardeşim ...+ Yorum Gönder
kaderde ne varsa o gelir başa
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi