Güzel Türkçemizin katledilişi!...

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Güzel Türkçemizin katledilişi!... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Güzel Türkçemizin katledilişi!...

  Reklam  Güzel Türkçemizin katledilişi!...

  Forum Alev
  Dudaklarımızdan dökülüveren Türkçe ile; yani yaşayan Türkçe ile tarih içerisinde sahne alan Türkçe arasındaki bağın kopartıldığını hepimiz biliyoruz! Bu bağın kopartılması tesadüfi bir olay olmadığı gibi rastlantısal bir olay hiç değildir! Günlük yaşam içerisinde kendi dilinizle anlaşabildiğiniz insan sayısı gün geçtikçe azalıyor, bu umudunuzu da tüketiyor, enerjinizi tükettiği kadar.

  Kanıksadık artık! Kelimenin tam anlamıyla kanıksadık bize sunulan dil yanlışlarını ve dil cinayetlerini! Örnekler o kadar çok ki, hangi gazeteye el atsanız çürümüş ölü eti gibi elinizde kalıyor sözcükler ve nereye koyacağınızı düşünekalıyorsunuz bir süre... Belki şu anda yazdığım yazı da bile bir dolu yanlış var ama ben de serada yetişmedim, ben de bu toplumun ürünüyüm... Kaçış ve savunma değil elbet, dilinin zenginliğini korumak amaçlı direnme hakkını kullanmalı insan; ama o kadar çok savunma durumundayız ki, yaşama hakkımızı, özgürlüklerimizi... Ekonomik zorlukların bize kazandıramadığı ve/veya elimizden aldığı özgür düşünme yeteneği böylesi zamanlar için gerekli galiba...

  İşte anahtar sözcük burada işte, ekonomi... Amerikan askerinin Ortadoğu coğrafyasında ne aradığını sorgulamak, aynı zamanda vakti zamanında bizim Viyana kapılarına dayanmamızı da sorgulamak demektir. Birisine öykünüyor diğeriyle övünüyorsanız, bu işte bir gariplik var demektir!

  Ekonomisi iyi olan ülkelerin dilleri de özgür ve yayılmacı. Dilimizi korumayı düşünüyoruz, aynı ekonomiyi idare etmeye çalıştığımız gibi... Dilin özgürlüğü ekonomik özgürlük anlamına gelmiyor belki; ama ekonomik özgürlük dilin de özgürlüğü anlamına geliyor.

  Fast food kültürü ile lahmacun kültürü arasında sıkışıp kalan günümüz insanı ne yapacağını şaşırmış durumda. Komik bir anım var bu konu ile ilgili; daha ilkokul dördüncü sınıfa giderken Coca Cola içmeyi reddetmiştim adı Türkçe değil diye, onun yerine Yedigün içiyordum! Kulakları çınlasın sınıf öğretmenimiz Sevinç Hanım'ın bir derste benim bu davranışımı ilginç bularak sınıfta tartışmaya açtı, tartıştık ve sonuçta Yedigün markalı içeçeği de Coca Cola firmasının ürettiği gerçeğini söyleyiverdi benim can öğretmenim...

  Bir çekincem var bu konuda yanlış anlaşılmamak veya doğru tarafa bakmak adına; bilimin, kültürün, sanatın ürünleri evrensel kaygılarla ortaya konur ve dili hemen hemen aynıdır, ortaktır yani… Bu toprağın bize sunduğu kültürel birikimi inkar etmeden ve hatta sahiplenerek, bilim ve sanatta yapılacak üretimler ülkenin ekonomik gelişmişliğini ( nasıl sağlayacaksak?) de buna eklediğimizde üçüncü dünya ülkelerine kültür ihracı, sanat ihracı ve hatta bilim ihracı yapmaya başlayacağız.  Kısaca bilim, kültür ve sanat eserlerindeki evrenselliğe karşı çıkmadan dilimizi saldırılara karşı savunabilmeli ve kimseyi suçlamadan ama sorumluluklarını da hatırlatarak yol almalıyız diye düşünüyorum...  Bilimin dili ne yazık ki şu an için İngilizce, keşke olmasa ve keşke bu anlamda dilimizi korumakla ilgili bir şeyler yapsak, bu konuda Fransızlar çok tutucudur, kendi dillerini kullanmak konusunda yani! Ancak dilin korunmaktan çok üretime yönelik kullanımına ihtiyaç vardır.
  x

  "Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."
  M. Kemâl Atatürk
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Güzel Türkçemizin katledilişi!...

  Reklam  Türkçe kelimelerin içine yabancı kelimeleri sıkıştırarak dilimizi katlediyorlar.Oysa ne kadar güzel ve müstesna bir dilimiz mevcuttur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi