Türk dilini Agop mu yaptı?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Türk dilini Agop mu yaptı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Türk dilini Agop mu yaptı?

  Reklam  Türk dilini Agop mu yaptı?

  Forum Alev
  Zaman zaman kimi Azeri ilim adamlarımızdan bir serzeniş duymaktayım. Onlara İstanbul Türkçesinden‚ Türkiye Türkçesi’nden söz ettiğimizde‚ “Sizin dilinizi daha 1932’lerde Ermeni Agop yaptı‚ bizim dilimiz ise üç bin yıllık” diyorlar.


  İlk anda Türk Dili Tetkik Cemiyeti‚ ya da Türk Dili Araştırma Kurumu ya da Türk Dil Kurumu yahut da 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra Atatürk Kültür‚ Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun Türk dilini yaptığı var sayılarak büyük bir yanlışlığın içine düşülüyor.

  Hele hele Agop’un çalışmalarının Türk dilinin kuruluşuyla ilgisi olmadığını herkes kafasının bir yerine yazmalı.

  Türk dilini Agop yapmadı‚ Sadece bir çok dile vukufuyla tanınan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu için‚ Ermeni asıllı Türk olduğu için ona Türk dilinin geliştirilmesi‚ özgülleştirilmesi çalışmalarında bir görev verildi.


  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Türk diliin de geliştirilmesini arzu ettiği için 26 Eylül 1932’de Birinci Dil Kurultayı’nı topladı.

  Burada o günün ünlü edebiyat ve dilcileri bir araya gelerek Türk dilinin geliştirilmesi için neler yapılabilir diye düşünce alışverişinde bulunuldu. Tebligler sunuldu ve ortak bildiri yayınlandı.


  Birinci kurultaya Halit Ziya Uşaklıgil‚ Hüseyin Cahit Yalçın‚ Mehmet Emin Yurdakul‚ Ali Canip Yöntem‚ Falih Rıfkı Atay‚ Halit Fahri Ozansoy ve Agop katıldılar.


  12 Temmuz 1932’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti tesis edildikten sonra 26 Eylül’de birinci kurultay toplandı ve bu gün Türkçe Bayramı olarak ilan edildi.

  Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin kurucuları ise‚ Samih Rifat‚ Ruşen Eşref Ünaydın‚ Celal Sahir Erozan ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu oldular.


  Bu cemiyet tesis edildiğinde müthiş bir heyecan vardı ve Türk dilinin‚ Türkçenin ilim dili olması‚ tüm ünyada kabul edilebilir bir dil haline getirilmesi umudu ile hareket ediliyordu.

  Araştırmalar Güneş Dil Nazariyesi’ni getirdi. Ancak bu nazariyenin ilerleyen çalışmalar sonunda bir çıkmaz sokak olduğu yine bizzat mustafa Kemal tarafından görülerek‚ vaz geçildi.


  1034’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin adı değişerek‚ Türk Dili Araştırma Kurumu oldu.

  18 Ağustos’ta ise İkinci Dil Kurultayı toplandı. Kurultaya yerli ve yabancı Türkçeciler katılarak tebligler sundular.

  İki yıl sonra 1936’da kurumun adı yine değiştirilmek gereği duyularak‚ Türk Dil Kurumu aını aldı.

  24 Ağustos 1936’da Üçüncü Türk Dil Kurultayı toplandı ve bu toplantıya yabancı Türkçeciler katıldı.

  Prof. Samoyloviç‚ Dr. Giese‚ Jean deny‚ Prof. Bombacı‚ G. Nemeth ve Zajanczkowski katılanlar arasındaydı.


  Bu çalışmalar sonunda 1937-1938 ders yılı için ders kitapları hazırlandı ve bu kitaplarda Türk Dil kurumu’nun öngördüğü yeniliklere yer verildi.


  Mustafa Kemal’in isetğiyle Birinci Dil Kurultayı’na çağırılan Agop 1934’da başuzman ve başredaktör oldu.

  1942-1960 tarihleri arasında yayınlanan Türk Ansiklopedisi’nin de başredaktörü yine Agop idi. 1935 yılında Agop Dilaçar soyadını aldı.


  Agop Dilaçar’ın kısa hayat hikayesi şöyle:


  1895 yılında doğduğu Gedikpaşa’da ABD misyoner okulunda okudu. İngilizce‚ Rumca‚ İspanyolca öğrendi. 1915 yılında Robert Koleji’ni bitirdi.

  Latince‚ Yunanca‚ Almanca‚ Rusça‚ Bulgarca öğrendi. Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde bulunarak madalya kazandı. Aynı yıllarda doğudaki Ermenilerin Rus işgalinden cesaret alarak müslüman Türklere katliam uyguladığını unutmayalım.

  Elbette Ermeniler burada Türk olsun olmasın‚ müslüman katletmeye özen gösterdiler ve tabiidir ki Kürt müslümanları da öldürdüler.


  Agop 1919 yılında Robert Kolej’inde İngilizce öğretmenliği yaptı. Misyoner okullarından yetişmiş bir Hıristiyandı. Svaboden Üniversite’nde çalıştığı yıllarda Doğu dilleri ve Osmanlıca öğretti. Avrupa ve İstanbul’da yayınlanan Ermenice yayın yapan azınlık gazetelerinde yazılar yazdı.


  Agop Dilaçar imzasını taşıyan eserler:


  Yazının Doğuşu 1928‚ devlet dili Olarak Türkçe 1962‚ Orhun Yazıtlarının çözülüşü 1963‚ Türk Diline Genel Bir Bakış 1964‚ Türkiye’de Dil Özleşmesi 1965‚ Dil‚ Diller ve Dilcilik 1968‚ Kutadgu Bilig İncelemesi 1972 Anadil İlkeleri Uygulamaları1978.


  Yazar: Recep ARSLAN

  Kaynaklar:

  http://www.sanatalemi.net/KoseYazila...azioku&ID=9680

  Açıklamalar:

  Bu metin Sayın yazarın ilgili yazısından aktarılmıştır.
  Bu metindeki görüş ve düşünceler yazının sahibini ilgilendirir.
  Bu metin bu konuyu bilinçlendirmek amacıyla aktarılmıştır. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Türk dilini Agop mu yaptı?

  Reklam  Türkçe alanında çalışmalar yapması amacıyla kendisine görev verilen Ermeni asıllı Türk olan Agop, bu çalışmalarından dolayı böyle bir izlenim bırakmış olsa da yeni bir şey ortaya çıkarmış değildir. Var olanla ilgili çalışmalar yürütmüştür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi