Türkçe Kullanım Klavuzu Olmayan Ürünler ..

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Türkçe Kullanım Klavuzu Olmayan Ürünler .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Türkçe Kullanım Klavuzu Olmayan Ürünler ..

  Reklam  Türkçe Kullanım Klavuzu Olmayan Ürünler ..

  Forum Alev
  Bildiğiniz gibi ülkemizde teknoloji üretimimiz az olduğu için bir çok ürün hep sürekli yurt dışından gelir.

  Elektronikten tutun ki elbisemize kadar. Haksızda değilim bu konuda sanırım. Az zaman sonra sanırım yediğimiz elmamızı bile yurt dışından getirteceğiz. (belki getiriyoruzdur bile ) .

  Neyse isyanımızı başka bir zamana yaparız artık.

  Bugünkü konumuz kullanımını bilmediğiniz bir ürün satın aldınız ve kullanım klavuzuna bakma ihtiyacınız var. Kullanma klavuzunu açtınız ama bir de ne gördünüz Türkçe haricinde neredeyse tüm diller var.

  Sinirleniyorsunuz ve ülkemizde satılan bir ürünün nasıl Türkçe kullanım klavuzunun olamayacağını , üreticinin ya da ithalatçının bu kadar mı düşüncesiz olduğunu , Türk insanının bu kadar mı değersiz görüldüğünü düşünüyorsunuz fakat bir şeyler yapma ihtiyacı duyuyorsunuz.

  Ama elinizden bir şey gelmiyor değil mi ? Gidip birilerine Türkçeleştirmesini söylüyorsunuz.

  Ama artık gerek kalmayacak.

  Yetkililer gerekli önemi vermeye başladı ve bu şekilde giderse artık Türkçe klavuzsuz ürün kalmayacak. Peki ne mi yapacaksınız ?

  Almış olduğunuz ürünün Türkçe kullanım klavuzu yoksa , Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ' na şikayet ediyorsunuz . Satan kişi ya da kuruma ürün başına 156 YTL ceza veriliyor ve Türkçe kullanım klavuzunun size ulaşmasını sağlıyorlar.

  Siz de www.sanayi.gov.tr adresine girip Tüketici Şikayetleri bölümüne şikayetinizi bildirin , duyarsız şirketlere gereken cezaların verilmesini sağlayın.

  Ülkemiz ve Türkçemiz bu saygıyı hak ediyor.

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Türkçe Kullanım Klavuzu Olmayan Ürünler ..

  Reklam  Ülkemize satılan ve ticareti yapılarak kazanç sağlayan yabancı firmalar bundan istifade ettiği halde klavuzlarında onca dilin arasına Türkçe dilini koymaması saygısızlıktır. Bu tür ürünleri şikayet etme hakkı bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
dialux
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi