Alanya

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Türkiye Tatil Yerleri Bölümünden Alanya ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Alanya

  Reklam  Alanya

  Forum Alev
  Alanya tatil için değerlendirebileceğiniz tatil yerlerinin başında gelmektedir. Alanya Akdeniz kıyısında tarihin başlangıcından bu yana parlayıp sönen tüm uygarlıklara yaşama alanı olmuş kentlerden bir başkasıdır. Alanya otelleri, denizi, kumu, güneşi ve plajları; değişik yemekler yiyebileceğiniz alternatifleri, kafeleri ve geceleri keyifli kılan barlarıyla; tatil yerleri içerisinde üst sıralara koyacağınız mekanlardan biri olmalı. Alanya tatil cennetinde kendiniz ya da sevgiliniz için takı, mücevher, hediyelik eşya da bulabilirsiniz. Kısacası Alanya'da tatil için, dinlenmek için, sağlıklı bir yaşam için her şey elinizin altında. Bütün bunlara ek olarak diğer pek çok bölgede olmayan bir gezi unsuruna daha sahip Alanya, mağaralar. Alanya'da aşağıda listesini bulabileceğiniz ve gezmekten büyük zevk alacağınız mağaralar bulunmaktadır. Tatil mekanları arasında bu kadar çok seçeneği bir arada barındıran bir tatil beldesi kaçırılmamalı bizce. Alanya tatil cennetinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ya da bölgeler şunlardır: Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Leartis-Learti (Mahmutlar Harabeleri), Syedra Harabeleri, Lotape (Aytap) Liman Kenti, Selçuklu Tersanesi, Süleymaniye (Kale) Cami, Emir Bedrüddin Cami, Akşebe Sultan Mescidi, Alara Han, Şarapsa Kervansarayı, Damlataş Mağarası, Büyük Dipsiz Mağarası, Çimeniçi Mağarası, Dim Mağarası, Beldibi Mağarası, Derya Mağarası, Hasbahçe Mağarası, Kadı İni Mağarası, Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası, Fosforlu Mağara. 2. 2
  BuzdanYILDIZ
  Üye

  --->: Alanya

  Reklam  ALANYADAKİ ÖREN YERLERİ


  Selçuklu Medresesi

  Selçukluların yazlık başkenti olarak kullandıkları Alanya'da Sultan Alaaddin Keykubat tarafından 1323 yılında Obaköy Beldesinde bir tepe üzerinde yaptırılan Selçuklu Medresesinin batı cephesindeki girişi Selçuklu motifleriyle süslüdür. Bir avlu, her iki yam tarafa dizilmiş altı oda ve bir eyvandan oluşan medresenin iç kapısındaki oymalar Selçuklu el sanatının ve Selçuklu Eğitim kurumlarının bir örneğidir.

  Alarahan

  Zamanımızda pek azını bilebildiğimiz antik şehirleri ile 1500-1600 km²'lik toprakları açık bir müze olan Alanya'mızın 35 km kuzeybatı istikametine düşen Alarahan tamamen kesme taşlardan 200m²'lik bir alan üzerinde Türk yapı sanatının en güzel örneklerinden birini teşkil eder. Diğer hanlardan ayırıcı özelliği olan avlusunun dış duvarın kenarında bulunan hanın kapısından içeri girince nöbetçi kulesi, hamam ile uzun bir koridorun sağ ve sol yanında yer alan konaklama odaları görülmektedir. Yüzyılların eskitemediği, özelliğinden hiçbirşey kaybetmeyen handa; portal kemerin özengi taşındaki ezilme ve kale girişinde bulunan güneş saati dikkat çekmektedir.

  Alara Kalesi

  Kıvrıla kıvrıla yukarıdan denize doğru akan Alara Çayı'nın suladığı verimli toprakların üzerini yeşilin çeşitli tonlarıyla bir çarşaf gibi örten manzaralar karşısında ilerlerken tam karşınızda gökyüzünü delercesine yükselen bir tepe ve etrafı dantel gibi surlarla işlenmiş Alara Kalesi Alarahan'a gelen yolcuların ve İç Anadolu'ya giden yolun güvenliğini sağlamaktadır. Yüksekliği 200 ile 500m arasında değişen kale, Selçukluların inanılmaz azim ve savunma sisteminin disipliniyle yaptığı kaleler arasında inşaatı zor olanlardan birisidir. Yüksek basamaklarla çıkılan sol duvar üzerindeki bir giriş tüneli ile girilen kale, dış ve iç olarak iki bölümdür. Kayalar oyularak tünellerden yollar yapılmıştır.

  Cibra (Kibra) Harabeleri

  Alara kalesinin yakınındaki Kibra ören yerinin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber M.Ö. 1. ve 2. yüzyılda burada basılmış olduğu sanılan paraların üstünde adının rastlanmasının dışında hala gizemini korumaktadır.

  Şarapsa (Serapsu) Hanı

  Antalya karayolunun 15. km'sinde Serapsu deresi kıyısında yolun hemen üst tarafında yaklaşık 15m en ve 70m boyundaki alan üzerinde kurulan Selçuklu eseri hanın kuzey yönündeki görkemli kapısının üzerinde dört satırlık bir kitabesi vardır. İri taşlarla beşik örtüsü şeklinde yapılan bu hanın ön yüzeyi kesme taştan diğer yüzeyleri moloz taş duvardan oluşturulmuştur. İnşaat tarzı ile diğer hanlardan ayrılan hanın üzerinde kale burçlarındaki türden dışarıdan girilmesi mümkün olmayacak şekilde mazgallar bulunması hanın gerektiğinde kale gibi kullanılmak üzere yapıldığını göstermektedir.

  Kargı Han

  Alanya'nın batı kesimindeki Kargı Çayının kuzeyinde olan han 46m eninde ve 50m boyundadır. Han Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarfından kullanılan bir kervansaraydır. Orta avlunun etrafında sıralanmış, hepsinin tavanında hava bacaları bulunan odalardan oluşmaktadır.

  Hasbahçe Köşkü

  Alaadin Keykubat'ın Alaiye'yi almasından sonra kışları geçirmek için Torosların eteğinde inşa edilmiştir. Yakınında 1000 yıllık bir tarihi çınar ile Sultan Kılıçarslan tarafından yaptırılmış iki ağızlı bir çeşme vardır. Günümüzde mesire yeri olarak kullanılan bağrında ne çok gizli mirası saklayan bu 10 asırlık ağacın altında çayınızı yudumlarken gözlerinizi kapatıp derinliklere dalar ve muhteşem bir haz duyarsınız. Ne zevktir ama.

  Gülefşan Kalıntıları

  Alanya'nın 5km doğusunda Obaköyü mevkiindeki harabeler bir mirasın gizemini hala saklamaktadır. 3. 3
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  ALANYADAKİ MAĞARALAR


  Hasbahçe Mağarası:
  İlçenin Küçük Hasbahçe mahallesi iniş dibi mevkiinde, kente 4 km. uzaklıktadır. Damlataş Mağarasından birkaç misli büyük olan mağarada derinlemesine bir araştırma yapılmadığı için fazla bir bilgi yoktur.

  Kadı İni Mağarası:
  İlçe merkezinin 15 km. kadar kuzeydoğu istikametinde, Çatak mevki denilen yerde bulunmaktadır. Çevrede bulunan piknik yerleri yöreye ayrı bir canlılık vermektedir.

  Korsanlar Mağarası:
  Korsanlar Mağarası eskiden etrafa korku saçan korsanların soygunlardan elde ettikleri malları depoladıkları ve kaçırdıkları kızları tuttukları yer olarak ün salmıştır. Mağara tahminen 10 m. genişliğinde 5-6 m yüksekliğinde olan ağız kısmı teknelerin rahatlıkla içeri girmesine olanak sağlar. İçeride cami kubbesi gibi insanın üzerini örten rengarenk taşları ve kuzeye uzanan karanlığı görmek mümkündür.

  Aşıklar Mağarası:
  Aşıklar Mağarasının kapısı deniz yüzeyinden iki metre yükseklikte ve insanın girebileceği büyüklüktedir. Bu kapı sarkıt, dikit ve sütunlarla süslenmiştir.

  Fosforlu Mağara:
  Korsanlar Mağarasına benzer bir görünüme sahip olan Fosforlu Mağaranın kapısı teknenin içeri girmesine olanak sağlayacak büyüklüktedir. Deniz dibinde oluşan renkler görülmeye değer. 4. 4
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  ALANYADAKİ MÜZELER


  Alanya Arkeoloji Müzesi
  İçinde 14 kapalı, bir açık teşhir salonu olan müzenin birinci bölümünde arkeolojik eserler sergilenmektedir. Tarih öncesi ve sonrası yaşamış Frigya, Lidya, Yunan ve Bizanslılara ait sayısız eserlerle birlikte birçok kralın ve imparatorun kendi adlarına bastırdıkları çeşitli devirlere ait paraları ve müzenin simgesi durumundaki MS II. yüzyıla ait Herakles'in bronz heykelini görebilirsiniz. Etnografik eserlerin sergilendiği ikinci bölümde Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserler ve eski bir Alanya evi odası görülmeye değerdir.

  Kızılkule Etnoğrafya Müzesi
  Askeri amaçla ve limanı kontrol altında tutmak için 1226 yılında yapılmış olan bu anıtsal yapı, Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden oluşan çiçek ve meyve türlerini de görebilirsiniz.

  Atatürk Evi Müzesi
  18 Şubat 1935 tarihinde Ulu Önder Atatürk'ün Alanya'yı ziyareti sırasında kaldığı ev bugün müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Müzenin birinci kat odalarında Atatürk'ün kişisel eşyaları, fotoğraflar, Atatürk'ün Alanyalı'lara yazmış olduğu bir telgraf ve diğer tarihi belgeler sergilenmektedir. İkinci kattaki diğer oadalarda ise tipik bir Alanya evi canlandırılmakta, çevreye özgü etnoğrafik eşyalardan örnekler sergilenmektedir.

 5. 5
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  ALANYADAKİ ANTİK KENTLER


  Hamaxia (Sinek Kalesi) Antik Kenti
  Alanya'ya 7km mesafede Elikesik Köyü sınırlarında kalan Hamaxia'da oldukça iyi korunmuş surlar, çeşitli ev kalınıtları, geç dönemde kiliseye çevrildiği sanılan büyük yapı, kule ,çeşme, 11 yazıtlı bir Exedra Surlar arasında bir Nekropol bulunur. Roma ve Bizans dönemlerine ait özelliklere rastlanan kentte M.S. 1. yüzyıla ait izler bukunmaktadır.


  Diğer Antik Kentler
  Justinianopolis (Karaburun), Augea (Konaklı), Naula (Mahmutlar), Ptolemaios (Fuğla), Pisarissos (Esentepe), Marassos (Büyükpınar).

 6. 6
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  ALANYA KALESİ
  Kandeleri tepesinde yüzyıllar öncesinden kalmanın olgunluğu ve sükuneti içinde uzanan Alanya Kalesi zamanımıza kadar korunabilen tek selçuklu kalesidir. 1225 yılında Roma kale kalıntılarının yerine Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yeni bir kale yaptırılmıştır. Alaiye Beyleri döneminde önem kazanan bu kale 1471 yılında Osmanlılar tarafından alınmıştır. 83 kule ve 140 burca sahip üç sıra surlarla çevrili olan kale iç ve dış kale bölümlerinden oluşmaktadır. Ayayorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri, adam atacağı ve zindandan oluşan kale komplike bir tarihi hazinedir.
 7. 7
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  ALANYANIN BELDELERİ

  1- Avsallar Kasabası : 25 km
  2- Cikcilli Kasabası : 3 km
  3- Çıplaklı Kasabası : 8 km
  4- Demirtaş Kasabası : 25 km
  5- Emişbeleni Kasabası : 24 km
  6- Kargıcak Kasabası : 20 km
  7- Kestel Kasabası : 10 km
  8- Konaklı Kasabası : 16 km
  9- Mahmutlar Kasabası : 17 km
  10-Oba Kasabası : 6 km
  11-Okurcalar Kasabası : 30 km
  12- Payallar Kasabası : 22 km
  13- Tosmur Kasabası : 8 km
  14- Türkler Kasabası : 20 km
  15- Yeşilköy Kasabası : 27 km
  16- Güzelbağ Kasabası : 41 km

 8. 8
  BuzdanYILDIZ
  Üye

  ALANYA'NIN ŞİFALI SULARI
  1- Kocaoğlanlı Suyu : ( Çayarası )
  2- Keçeliderbenli ( Temriye Suyu - Akarca Yaylası )
  3- Güllerpınarı Mahallesi ( Temriye Suyu

 9. 9
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Alanya resimleri

 10. 10
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Çok güzel bir çalışma olmuş :)
  Emeğinize sağlık

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi