Tatil Yerleri-Manavgat,Side

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Türkiye Tatil Yerleri Bölümünden Tatil Yerleri-Manavgat,Side ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Tatil Yerleri-Manavgat,Side

  Reklam  Tatil Yerleri-Manavgat,Side

  Forum Alev

  Manavgat farklı doğal yapısıyla Akdeniz bölgesi içerisinde "outdoor" etkinlikler olarak nitelendirilen yamaç paraşütü ve rafting için güzel bir ortam sunabilen bir merkez. , Manavgat Çayı üzerinde turlayan teknelere binmek unutulmaz bir tatil anısı olarak hafızanızda yer edebilir. Ünlü Manavgat Şelalesi, doğanın yarattığı bir başka şaheser olarak sizleri beklerken, şelale çevresinde güzel vakit geçirebileceğiniz piknik alanları mevcut.


  Side

  Antalya-Alanya karayolunun 72. km'sinden güneye dönen yol 6 km sonra günümüzün en tanınan turizm merkezlerinden Side'ye ulaştırır. Side güncelliğini şüphesiz 1947 yılında İstanbul Üniversitesi'nden merhum Prof. Dr. Arif Müfit Mansel ve ekibince aralıklarla sürdürülen kazı ve onarımlarla günışığına çıkan Roma imparatorluğu kalıntılarına borçludur.

  Side'nin Akdeniz'e uzanan küçük bir yarımada üzerinde İ.Ö. 7. yüzyılda batı anadoluda yaşayan Kymeliler (Bugünkü Aliağa) tarafından kurulduğu söylenir. Ancak şehri kurdukları iddia edilen Kymeliler zamanla kendilerini unutarak Side dilini kullanmaya başlamaları kuruculuktan çok güneye göçü ve yerli halka karışımı işaret eder. Şehirde kullanılan yerel dile göre SİDE "Nar" anlamına gelmektedir ki "Nar" Anadolu'nun bereket sembollerinden olup Roma İmparatorluk dönemine dek şehrin sembolü olarak Side sikkelerinde kullanılmıştır.

  Şehrin tarihi kaderi bölgeninkinden farklı değildir. İ.Ö. 6. yy'da Lydia, 5.yy.'da Pers, 4. yy'da İskender, ardından da Hellenistik krallıkların egemenlikleri izlenir. Şehrin en parlak dönemi İ.Ö. 1.yy.'da Roma ile ilişkilerin kurulmasıyla başlar. Bu parlak dönem İ.S. 3. yy'a kadar sürer. Side bu dönemde hem Akdeniz'in en önemli liman kenti ve en işlek esir pazarı, hem de kültür ve eğitim merkezi olmuş, bugün dahi ayakta olan görkemli yapılar bu dönemde inşa edilmiştir. Şehir önemini 5. yy. sonunda kaybetse de 1.yy'da tamamen terk edilene dek küçük bir Hristiyan kenti olarak hayatını sürdürmüştür. 10. yy'dan sonra gerek depremler gerekse savaşlar nedeniyle şehrin yanıp, halkının Antalya'ya göç ettiği anlatılmaktadır 10. yy Bizans tarihçileri Side'nin korsan yatağı olduğunu, Arap coğrafyacı İdrisi (1150) yangınlar sonucu terk edilen bu önemli liman kentinin halkı, Antalya'ya göçtüğünden "Yanık Antalya" olarak anıldığını söyler.

  Side'de son yoğun yerleşim 1895 yılında Girit adasından göçen Türkler tarafından gerçekleşmiştir. Kalıntılar üzerindeki Selimiye adlı balıkçı köyü bugünkü çekirdeğini oluşturmuştur. Bugün asfalt kaplı olan ve her iki yanında yer yer sütunlu galerinin izlenebildiği ana cadde, agora ve tiyatrodan sonra yarımadayı kat ederek limana ulaşır. Akdeniz'in en işlek limanlarından biri olan Side, bu yoğun işlerliğinden dolayı sık sık dolup kirlenmekteydi ki temizlenmesi şehirlilerce yürütülen zor işlerden biri kabul ediliyordu. Zamanla bu güçlük yörede bütün güç işler için kullanılan "Senin işin Side limanına dönmüş" özdeyişi halini almıştır. Agoranın karşısındaki onarılmış hamam kompleksi günümüzde Side Müzesi olarak kullanılmakta, kazılarda ele geçmiş tüm buluntular değişik mekanlarında sergilenmektedir.

  Side Tiyatrosu tipik Roma devri özellikleri gösterir. Yaklaşık 15.000 kişilik kapasiteye sahip olup onarım çalışmaları devam etmektedir. Anıtsal girişin önünde küçük boyutta tiyatronun tanrısı Diansos'un tapınağı yer alır. Bugün alışveriş merkezi halini almış olan ana caddenin sonundaki limanın batısında yer alan iki tapınak şehrin en anıtsal Roma dönemi yapılarıdır. Kısa kenarlarında 6, uzun kenarlarında 11 sütunla çevrelenmiş olan tapınaklarından biri Athena, diğeri ise Apollon'a ait olup Apollon tapınağının 6 sütunu Prof. Dr. Jale İnan ve ekibinin inanılmaz gayretleri ile yeniden ayağa kaldırılmıştır. Tapınak alanı gerisindeki kemerli ve devşirme malzemeli kalıntılar ise Bizans dönemi bazilikasına aittir. Akdeniz'in tipik güneşli yazı görülmektedir. Kışı ise kurudur. Yüzmek için Nisan- Kasım ayında su sıcaklığı 27Cº' dir.Titreyengöl 3000 m2'lik bir alana sahiptir. 22 tesis ve 18.000 yatak kapasitesini içerisinde bulunduran Titreyengöl, içinde karabataktan Pekin Ördeğine kadar çok sayıda kuşu barındırmaktadır. Titreyngöl'ün ise ilginç bir hikayesi vardır. Rivayet göre, gölün kenarında yaşayan ve kuşları besleyen yaşlı bir balıkçı oturmaktadır.

  Kuşlar yaşlı balıkçıyı gölün kenarında gördüklerinde kanatlarını çırparak ona doğru gelirdi. Bir gün bu gölde avlanan avcılar su üstündeki ördekleri vurur. Yaşlı balıkçı bunun karşısında avcıların üzerine yürür ve onları avlanmaktan vazgeçirmeye çalışır. Avcılar yaşlı adamı iter ve su üstündeki vurdukları ördekleri almaya çalışır. Bu sırada diğer ördekler hep birlikte havalanarak kanatlarıyla bir hortum oluşturur ve avcıları kaçırırlar. Bu olaydan sonra göl hep titremeye başlar. Bu titremeye yöre halkı, kuşlar yaşlı balıkçıya ağlıyor diye yorum yaparlar.

  Manavgat - Side tatil cennetlerinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ya da bölgeler şunlardır: Etenna, Seleukia, Side Müzesi, Altınbeşik Mağarası, Alabalık Vadisi, Manavgat Şelalesi.

  Manavgat bölgesi otelleri;

  Amara Beach Resort : Amara Beach Resort Antalya havaalanına 58 kilometre, Side'ye 10 kilometre ve Aspendos'a 22 kilometre uzaklıkta deniiz kıyısında yer almaktadır.
  Club Nena Antalya : 4 yıldızlı standartlara sahip Club Nena Otel deniz kıyısında, Side 15 km, Alanya 44 km, Antalya hava alanına 80 km mesafededir .
  Club Pacific : Club Pacific Otel tatil Köyü deniz kıyısında, özel plajı, Alanya 50 km, Side 5 km, Antalya hava alanı 60 km mesafede yer almaktadır .
  Grand Şeker Otel : 4 Yıldızlı standartlara sahip Grand Şeker Otel denize 200 m, özel plaj, Side 8 km, Antalya hava alanına 55 km, mesafede yer almaktadır .
  Hane Family Resort : 5 yıldızlı standartlara sahip Hane Family Resort Otel sahile 400 m, Side ye 8 km, Antalya hava alanına 45 km mesafede yer almaktadır .
  Magic Life Sevenseas İmperial : 5 Yıldızlı standartlara sahip Otel Magic Life Sevenseas İmperial deniz kıyısında, özel plaj, Side 5 km, Antalya hava alanına 86 km, mesafede yer almaktadır .
  Otel Turan Prince Residence : 5 Yıldızlı standartlara sahip Otel Turan Prince Residence deniz kenarında özel plaj, Çolaklı 3 km, Side 12 km, Antalya hava alanına 50 km, mesafede yer almaktadır .
  Palm Beach : Majesty Otels & Resorts Palm Beach Tatil Köyü deniz kıyısında, özel plaj, Side 18 km, Antalya hava alanına 75 km, mesafede yer almaktadır .
  Pemar Beach Resort : 5 yıldızlı standartlara sahip Pemar Beach Resort Otel deniz kenarında, özel plaj Manavgat 24 km, Alara 2 km, Antalya hava alanı 90 km mesafrdedir .
  Riva Bella Otel : 5 yıldızlı standartlara sahip Riva Bella Otel deniz kıyısında, özel plajı, Side 8 km, Antalya havaalnına 55 km mesafede olan Otel'in 4 kral dairesi, 44 suit oda, 12 junior suit, 2 özürlü odası, 181 standart oda, 12 apart odası, toplamda ise 251 oda, 570 ytak kapasitesi ile hizmet vermektedir .
  Riva Costa Holiday Club (Herşey dahil) : Riva Costa Holiday Club Otel(herşey dahil) tatil köyü denize 100 m, özel plajı, Manavgat 20 km, Side 27 km, Antalya havaalanına 80 km mesafede olan Otelin 150 oda ve toplam 400 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir .
  Silence Beach Resort : 5 yıldızlı standartlara sahip Silence Beach Resort Otel deniz kıyısında özel plajı olan Manavgat 10 km Antalya havaalanına 75 km mesafede yeralmaktadır .

  Side bölgesi otelleri;
  Asteria Otel : 5 Yıldızlı Asteria Otel Antalya havalimanı'na 71 km, Manavgat şehir merkezi'ne 7 km, Side şehir merkezi'ne 3 km mesafede yer almaktadır .
  Astral Apart Otel : 3 yıldızlı standartlara sahip Astral Apart Otel denize 500 m, Side 2 km Antalya hava alnına 75 km mesafede yer almaktadır .
  Bacchus Otel : Bacchus Pansiyon Otel Konyaaltı Plajı 2 km, Eski Liman 100 m, Mermerli Plajı 100 m mesafede yer almaktadır .
  Blue Waters Club : Blue Waters Club Tatil Köyü, Antalya havaalanına 65 kilometre, Side'ye ve Manavgat'a 5 kilometre uzaklıkta deniz kıyısında yer almaktadır .
  Blue Waters Resort : Blue Waters Resort Tatil Köyü, Antalya havaalanına 65 kilometre, Side'ye ve Manavgat'a 5 kilometre uzaklıkta deniz kıyısında yer almaktadır .
  Carna Otel : Carna Otel, Antalya havaalanına 60 kilometre, denize 800 metre ve Side'ye 1,5 kilometre uzaklıkta şehir merkezinde yer almaktadır .
  Club Hane : 4 yıldızlı standartlara sahip Club Hane Otel şehir merkezine yakın, Özel Plaj, Side 7 km, Manavgat 10 km, Antalya hava alanı 60 km mesafededir .
  Club Voyage Selge Beach : 5 Yıldızlı standartlara sahip Club Voyage Selge Beach Otel ören yeri, deniz kıyısında 325 oda, 650 toplam yatak kapasitesi ve deniz, bahçe manzarası var .
  Club Voyage Sorgun Select : Otel Club Voyage Sorgun Select tatil köyü deniz kıyısında, özel plaj, Side 3 km, Antalya hava alanına 65 km, mesafededir .
  Hane Otel : 3 Yıldızlı standartlara sahip Hane Side deniz kıyısında, özel plaj, Side 5 km, Antalya hava alanına 65 km mesafede yer almaktadır .
 2. 2
  BADMAN
  Usta Üye

  --->: Tatil Yerleri-Manavgat,Side

  Reklam  Manavgat'a 7 km uzaklikta olan Side tarihi bir yerlesim merkezidir. Tarihçiler tarafindan I.Ö. 1405'te kuruldugu ifade edilen Side, I.Ö. VI. y.y in yarisindan itibaren, sirasi ile, Lidyalilarin, Perslerin, Iskender'in, Antiogonos'un, Ptolemaioslarin egemenligini tanimistir. I.Ö. 215 ten sonra Suriye Kralligi'nin denetiminde imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilen kent I.Ö. Apameia barisi ile Bergama Kralligi'na birakilmistir, daha sonra Dogu Pamphilya bölgesi ile birlikte bagimsizligini koruyarak büyük bir ticaret donanmasiyla refaha ve zenginlige kavusmustur.  I.Ö. 78 den sonra Roma egemenliginde bulunan Side, daha sonra Bizans egemenligine girdi. I.S. V. y.y. ve VI. y.y. larda Psikoposluk merkezi olan Side en parlak devrini yasamistir. Essiz bir isçiligi olan kentin ana kapisi iki kule arasindadir. Side kentinde iki ana cadde vardir. Bu caddeler Antik Çagin sütunlu caddelerine örnektir. Kent kapisini geçtikten sonra yassi taslarla döseli alan bu caddelerin baslangiç yeridir. Bu caddelerin her iki yaninda sütunlu portikler ve onlarin arkasinda dükkanlar bulunmaktadir.


  Surun disinda, kent kapisini karsisinda Anadolu'nu en büyük tarihi çesmesi "nymphaeum" vardir. Bu çesmenin önünde genis bir havuz yeri alir. Tiyatrodan sonra genis bir caddeden geçip anitsal bir yapiya varilir. Bu yapi boyutlari 100x100 m. olan agoradir. Kentin Pazar yeri olan agora portiklerle çevrilidir ve üç yaninda dükkanlar yer alir. Agoranin güneyindeki cadde üzerinde, üç salondan olusan ve dört tarafi portiklerle çevrili Gymnasium vardir. Kuzey- güney dogrultusundaki ana cadde de Roma Döneminde yapilan kemerli bir yapi vardir. Side kentinin tiyatrosunun mimarlik tarihi açisindan önemi diger roma tiyatrolari gibi dag yamacina degil kemerli mekanlar üzerine kurulmus olmasidir.

  Cavea, oskestra ve scene olmak üzere üç bölümden olusan tiyatro, Pamphylia tiyatrolari içinde en büyük ve anitsal olanidir ve 20.000 seyirci alacak büyüklüktedir. Side'nin surlari disinda genis mezarliklar yer alir ve bunlarin en önemlisi olan Bati Negropolü 1,5 km. uzakliktadir. Side'de ayrica tapinaklar ve su kemerleri vardir. Tapinaklardan en önemlileri Athena, Apollon ve Men tapinaklaridir. Side'nin suyu yaklasik 25 km. mesafeden, Oymapinar baraj gölü içinde bulunan dumanli kaynagindan getirilmistir. Bu su tasima sistemi kimileri iki katli olan on su kemerinden olusur. En büyügü Oymapinar yakininda olup 40 gözlüdür.


  Büyük bir Roma Hamami bugün müze haline getirilmistir ve bölgenin en güzel arkeolojik eserler kolleksiyonunu barindirir. XIII. y.y. da Selçuklu'larin XIV. y.y. da ise Hamitogullari ve Tekeliogullarinin, XV. y.y. da kesin olarak Osmanli egemenligine geçik kent bu dönemlerde yerlesim yeri olmamistir. Halen, Roma ve Bizans dönemlerinin yapi ve özelliklerini tasiyan kent surlarinin bir çok yeri yikilmissa da kara tarafindaki surlarin hemen tümü ayakta kalabilmistir
 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Manavgat Resimleri+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi