Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkü Hikayeleri Bölümünden Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi

  Forum Alev
  Çanakkale İçinde  Anadolu halkının kahramanlığını destanlaştırdığı savaşlardan biri de Çanakkale cephelerinde olur. Büyük imkansızlık içinde verdiği bu çetin mücadelede, bağımsızlığı için gerektiğinde çok şeyler yaratabileceğini bütün Dünyaya bir kez daha anlatmıştır.
  Birinci Dünya Savaşı İtilaf Devletleri dediğimiz İngiltere, Fransa ve Rusya ile, İttifak Devletleri dediğimiz Almanya, Avusturya ve İtalya'nın birbirleriyle savaşmasıyla başlar. Almanya'ya saldırabilmesi için Rusya'nın silah ve cephane ihtiyacı vardı. Bunun için Boğazlar yoluyla Rusya'nın İngiliz ve Fransız kuvvetleriyle birleşmesi gerekiyordu. Oysa ki Osmanlı Devletinin harbe girmesi üzerine Çanakkale boğazını geçmek için Osmanlı Devletine Çanakkale'de cephe açmaları gerekti. İtilaf Devletlerine ait bir donanma 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçmeye kalkıştı. Burada kahramanca çarpışan Türk kuvvetleri karşısında büyük kayıplar vererek geri çekildi. Bu sefer Gelibolu yarımadası'nın çeşitli yerlerine kuvvetler çıkararak karadan İstanbul'a yürümeyi denediler. Ne yazık ki yapılan sayısız hücumlar Türk süngüsü karşısında eriyip gidiyordu. Son olarak büyük bir taarruzla Gelibolu yarımadası üzerinden Marmara'ya ulaşmayı denediler. Ansızın yaptıkları bu taarruz da Anafartalar ve Arıburnu, bölgelerinde benzeri görülmemiş bir müdafaa ile durduruldu. Türkleri bu cephelerde yenemeyeceklerini anlayan düşman buraları terk ederek çekilmek mecburiyetinde kaldı.
  Yüzbinlerce şehit verdiğimiz bu savaşın bütün Anadolu'da heyecan uyandırması, bu savaşa doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden hasılı yurdun dört bucağından gönüllü asker gitmesindendir.


  Çanakkale İçinde

  Çanakkale İçinde Aynalı Çarsı,
  Ana Ben Gidiyom Düşmana Karsı.
  Of Gençliğim Eyvah.


  Çanakkale İçinde Bir Uzun Selvi,
  Kimimiz Nişanlı Kimimiz Evli.
  Of Gençliğim Eyvah.


  Çanakkale Üstünü Duman Bürüdü,
  On Üçüncü Fırka Yürüdü.
  Of Gençliğim Eyvah.


  Çanakkale İçinde Bir Dolu Testi,
  Analar Babalar Mektubu Kesti.
  Of Gençliğim Eyvah.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Çanakkale deniz savaşlarının anlatıldığı içinde acı kahramanlık ve vatan duyguları olan çok güzel bir türküdür.Türkü tüm insanların içini sızlatırken o günleri anımsatmaktadır.Çanakkale savaşında bir çok aile yok olmuştur.+ Yorum Gönder
çanakkale türküsü hikayesi,  çanakkale içinde hikayesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi