Kızılırmak Türküsünün Hikayesi

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkü Hikayeleri Bölümünden Kızılırmak Türküsünün Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Kızılırmak Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Kızılırmak Türküsünün Hikayesi

  Forum Alev
  Orta Anadolu köylerinden birinden ötekine gelin götürülürken Kızılırmak'tan geçen gelin alayı köprünün yıkılması üzerine suya dökülmüş, bu arada gelin de kaybolmuştur. Bu çok acıklı olay toplumu öyle etkilemiş ki dalga dalga bütün yurda yayılmıştır.

  Bu ağıt o acı ile yakılmıştır. Sözü de, ezgisi de gerçekten güzeldir.

  Ben o zamanlar yedi yaşındaydım. Daha kente göçmemiştik. Köyde yaşıyorduk. Köyümüzün yaşlı bir çobanı vardı. İyi bir insandı. Çobanın yakışıklı, aslan gibi bir de oğlu vardı, adı İbrahim'di. O da babası gibi sevilirdi köyde. İbrahim, günlerden bir gün babasıyla birlikte sürüyü otlatmaya götürmüş. Akşam köye dönerken komşu köyün beyi İsmail Ağa'nın kızıyla karşılaşmış. Kız, arkadaşlarıyla birlikte kuşburnu toplamaktan dönüyormuş. İbrahim kızı görünce aklı başından gitmiş, aşık olmuş.
  İbrahim'in İsmail Ağa'nın kızına aşık olduğunu köyde herkes duydu. Ama kızın babası kızını bir çobanın oğluna vermek istemedi. Fakat bütün köylü İbrahim'den yana çıktı. Kızın babasına yalvardılar. "Çoban olmak bir suç mu? İbrahim mert, dürüst bir çocuk. Ver kızını," dediler.

  Sonunda İsmail Ağa yalvarmalara dayanamadı, razı oldu. Buna bütün köy sevindi. Düğün günü kararlaştırıldı. Herkes gücünün yettiğince bir yardımda bulundu. Büyük bir tören düzenlendi. Kazan kazan düğün yemekleri pişirildi. Çevre köyler düğüne çağrıldı. Kısacası o güne kadar köyümüzde benzeri daha görülmemiş bir düğün başladı. Gelin almaya gidileceği gün hava günlük güneşlikti. Düğün alayı büyük bir coşkuyla yola çıktı. Davullar, zurnalar çalıyor, herkes, sevinç içinde halay çekiyor, oyunlar oynuyordu.

  Gelinin köyü ile bizim köy arasında üç saatlik bir yol vardı. İki köyün sınırını da bir köprü bağlardı. Kızılırmak geçerdi köprünün altından.

  Öğlene doğru hava birden bozdu. Bütün gece yağmur yağdı. Sabahleyin de kesildi. Ben köyde kalmıştım. Şimdiki gibi aklımda, gelin alayının dönüşünü bekliyorduk. Fakat gelin alayı çok gecikti. Köydekileri de bir meraktır aldı. Haberciler çıkacaktı ki bir atlı geldi. Köprünün yıkıldığını, gelinin ve gelin alayından birçok atlının suya gittiğini haber verdi. Bütün köy yasa büründü. Kızılırmak için onu lanetleyen türküler yakıldı.
  Kizilirmak Türküsü - Sivas yöresi

  Su Silanin Gülen Yüzü,
  Yazin Açar Gül Nergisi.
  Kör Olasin Zalim Felek ,
  Yarsiz Koydun Gelin Kizi.

  Oy Daglar Sira Daglar,
  Eteginde Yarim Aglar.

  Nazli Nazli Gezemedik,
  Bir Araya Gelemedik.
  Felek Aldi Nazli Yari,
  Doyasiya Sevemedik.

  Oy Daglar Sira Daglar,
  Eteginde Yarim Aglar.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Kızılırmak Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Anadolu'da yaşanan acıklı üzüntülü bir olayın anlatıldığı türküdür.Kızılırmak nehri üzerinde bulunan köprünün yıkılması üzerine yakılmış ağıt tarzında bir türküdür.Gelin kaybolur ve bu olay herkesi derinden etkiler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kızılırmak hikayesi hoşuma gitti zaten çoğu hikayenin çıkış noktası aşk ile ilgilidir+ Yorum Gönder
kızılırmak ile ilgili türküler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi