Thomas Mann - Buddenbrooklar Roman özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Thomas Mann - Buddenbrooklar Roman özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Thomas Mann - Buddenbrooklar Roman özeti

  Reklam  Thomas Mann - Buddenbrooklar Roman özeti

  Forum Alev
  Thomas Mann - Buddenbrooklar
  Mann romanı 25 yaşında kaleme aldı

  Dünya edebiyatında Alman romanını temsil eden yazarların başında gelen Thomas Mann'ın ilk romanı olan 'Buddenbrooklar', Kasım Eğit'in çevirisiyle Can Yayınları'ndan piyasaya çıktı.

  Mann’ın 'Bir Ailenin Çöküşü' altbaşlığıyla 1900 yılında, 25 yaşında kaleme aldığı roman, Kuzey Almanya’da yaşayan zengin bir burjuva ailenin ve aile ticarethanesinin birkaç kuşak boyunca geçirdiği değişimi ele alıyor.

  Thomas Mann’ın dünya çapında başarıya ulaşan romanında, yer yer taşlamalı bir biçimde, yazarın kendi ailesi gibi Lübeckli bir tüccar ailenin çöküşü anlatılıyor.

  Bu açıdan 'Buddenbrooklar’da öne çıkan, burjuvazinin çalışkanlık, tutumluluk ve görev bilinci gibi değerlerinin, sanatsal ve entelektüel yaşam biçimleriyle olduğu kadar kötü alışkanlıklar, lüks, avarelik, din, hastalık ve ölümlerle de yıkılması.

  Birçok eleştirmenin 'Venedik’te Ölüm'den bile büyük bir yapıt olarak değerlendirdiği 'Buddenbrooklar', modern yaşama ayak uyduramayan saygın bir ailenin çöküşünün öyküsüdür.

  Doğumlar, evlenmeler, boşanmalar, ölümler, başarılar ve başarısızlıklar aracılığıyla orta sınıf yaşamının ustalıklı bir portresini çizen roman, aynı zamanda kaybolan burjuva değerler için bir ağıt niteliğini taşıyor.

  1929’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Mann’ın yapıtı, modern edebiyatın klasikleri arasında yer alıyor.

  'Venedik’te Ölüm', 'Tonio Kröger', 'Büyülü Dağ', 'Doktor Faustus' gibi yapıtların yazarı Thomas Mann’ın 666 sayfalık 'Buddenbrooklar'ı 31.5 YTL satış fiyatına sahip.

  1875 yılında Lübeck'te doğan ve bir tüccar ailenin çocuğu olan Thomas Mann, ilk büyük eserini 1901'de yazdı: 'Buddenbrook Ailesi'.

  Daha sonra yazdığı 'Büyülü Dağ'da bir uygarlığın tümüyle çöküşünü, 'Doktor Faustus'ta son savaştan yıkıntı halinde çıkan Almanya'yı anlatan Mann, Hitler iktidara gelince sürgüne gönderildi.

  1936'da da Alman vatandaşlığından çıkarılan ve çeşitli ülkelere sığınan Thomas Mann, burjuva geleneklerine ve ahlakına karşı çıkan kesin ve gerçekçi gözlemleriyle natüralist bir yazardır 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Thomas Mann - Buddenbrooklar Roman özeti

  Reklam  İlk Yayınlanma Tarihi: 1901 yılı olan Buddenbrook Ailesi ya da Buddenbrooklar Bir Ailenin Çöküşü Alman romancı Thomas Mannın 1901 tarihinde yayımladığı ilk romanıdır+ Yorum Gönder
buddenbrooklar özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi