Gözlerdeki Mutluluk (Duran Çetin) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Gözlerdeki Mutluluk (Duran Çetin) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Gözlerdeki Mutluluk (Duran Çetin) Özeti

  Reklam  Gözlerdeki Mutluluk (Duran Çetin) Özeti

  Forum Alev
  Yazan: Hüzeyme Yeşim Koçak


  Üç roman, beş öykü sekiz eserin sahibi Duran Çetin, son öykü kitabı “Gözlerdeki Mutluluk’da” da ustalığını gösteriyor.
  Karakterlerini seçerken titiz, korunaklı davranıyor. Biraz unutulmuş, geriye itilmiş, kıymeti bilinmemiş bir dünyanın kahramanlarını öne çıkarıyor.
  Ferdiyet kapanında, bulantılı sallantıda, kapalı kişiliklerin hikâyeleri değil yazdıkları… Taşralı, Anadolu’dan, çoğu mütedeyyin, aşırılıkları barındırmayan, dürüst ortalama insanlar.
  Onları günlük yaşamlarında yakalıyor; sade, abartısız sürükleyici bir dille anlatıyor. Hepimizin başına gelebilecek hadiselerden; çoğumuzun belki üzerinde durmadığı ayrıntılardan; çeşitli insani hâl ve durumlardan, rahatça arı duru öyküler çıkartabiliyor. Ev arayışlarından(Evden Çık), su sarfiyatına(Susuz Musluk); icraya hacize(Ah O İmza), çorbaya(Sıcak Çorba); güneş, ay tutulmasına(Ay Tutulması) kadar, bir paylaşım, hayat zenginliği kitaplarına giriyor.

  İroniden pek hazzetmemesine rağmen, “Lâstikli Minare”, ironik ilginç bir öykü.(Gözlerdeki Mutluluk; sh. 31, Beka Yayınları)
  “Balıkçı”, “köylü kafasının çalışmadığını” düşünüp küçümseyenlere karşı Anadolu insanının cevabını, zekâsını dile getiriyor.
  “Tartalım Abi”, yazarın kendisinin de dahil olduğu bir öykü. “Gözlerdeki Mutluluk”; adını da verdiği kitabın, bir mutluluk sırrını da fısıldayan, güzel öykülerinden.
  Öykülerin sonunda, -duruma göre- açık bir çözüm, teklif ya da seçenek getirmek, hatta yön tayin etmekten kaçınmıyor Duran Bey.
  “Edebi İktidarı” önemsemeyerek, iyiden güzelden yana -çekinmeksizin- tavrını koyuyor. Duran Çetin’in edebiyatın üstünde gözettiği bir “ölçü” var. Ve “Öykü dünyası” da, net sarih bir şekilde buna göre şekilleniyor; hep bir hedefi, hikmeti önceleyen metinlerde. Öykülerinin içinde sizi çeken bir yumuşaklık, samimiyet, hatta şefkat seziliyor. Bir “eğitimcinin” hayat üslûbu, örnek tavrı sızıyor bazen. Öykülerinde öğrenciler, çocuklarla da sıkça karşılaşılıyor zaten.
  Bir öyküsünde dediği gibi, “Aydınlık yolları keşfetmek, aydınlık yollar açmaya devam etmek” gayesinde.
  “Karıncaları bile incitmeyen birisi olacağım.” (”Bir Kucak Sevgi” isimli kitabından, “Hayat Devam Ediyor”, sh.60; Beka Yayınları).
  “Dişsiz anahtar olmaz. Ancak dişleri olan anahtarla kapı sana açılır(…) Kapının her şeyi onda gizlidir. Kapının önündeki ve arkasındakiler de onlara bağlıdır…” (”Sana Bir Müjdem Var” isimli kitabından; “Dişsiz Anahtar” öyküsü; sh. 85-87; Beka Yayınları)
  Merkez noktasını anlatan, birkaç cümle; “Portakal Kızım” isimli romanının sonundan:
  “…Allah Resulü(s.a.s.) buyurdular ki: “Kur’an okuyan ve onunla amel eden müminin misali Ütrücce(portakal cinsinden kokusu güzel tadı hoş bir meyve) gibidir…”
  İnançlı insanın hayata nasıl bakması, yaşaması gerektiğine dair bir bakış, duruş veya kalkış…
  “Yazarın, Kasım ayında Edebistan’da yayınlanan, “Beklenen/Balkondaki Adam” öyküsü ise, olay hareketliliğinden ziyade, düşünce ağırlığıyla dikkat çeken farklı bir öykü.
  Yazının hayatın gerektirdiği belirlenmiş bir güzergâhta; müjdeli, sevgiye gönüllü, ferah öyküler yazıyor Duran Çetin.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Gözlerdeki Mutluluk (Duran Çetin) Özeti

  Reklam  duran çetin 1964 yılı konya çumra ilçesi apasaraycık köyünde doğan evli ve 2 çocuk babası bir kişidir roman ve hikaye yazarıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi