Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Özeti

  Reklam  Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Özeti

  Forum Alev
  Cesur yeni dunya aldous huxley.jpg


  Yazarı: Aldous Huxley
  Orjinal ismi: Brave New World
  Türü: Bilimkurgu
  Yayınevi: İthaki Yayınları
  Anadilinde basım tarihi: 1931
  Türkçe basım tarihi: 1999
  Sayfa sayısı: 332 s.


  Romanın ismi, Shakespeare'in Fırtına isimli eserinden, perde V, sahne I'deki Miranda'nın konuşmasından alınmıştır:  Kod:
  "O wonder!How many goodly creatures are there here!How beauteous mankind is!O brave new world,That has such people in't!"
  Türkçe; (Çeviri : Can Yücel)

  Kod:
  Bu kadar bunca yakışıklı varlık varıp gelmiş burayaNe güzel şeymiş meğer insanlıkBöyle dünyalıları olanYaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya
  >>Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley'in bir romanı, magnum opus'udur. Brave New World romanın özgün adıdır.

  Romanın kurgusu Londra'da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme tekonolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya. Zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur. Ayrıca salt zevki önüne gelenle seks yapmada ve uyuşturucu kullanımında bulan toplum hazcı (hedonistik) bir topluma dönüşmüştür.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley) Özeti

  Reklam  yayın yarihi 1932 ve türkçe basım tarihi 99 yılı olan Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley'in bir romanı, magnum opus'udur. Brave New World romanın özgün adıdır.+ Yorum Gönder
Huxlay yeni dunya ozeti,  cesur yeni dünya özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi