On Bir Dakika (Paulo Coelho) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden On Bir Dakika (Paulo Coelho) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  On Bir Dakika (Paulo Coelho) Özeti

  Reklam  On Bir Dakika (Paulo Coelho) Özeti

  Forum Alev
  On Bir Dakika  Yazarı: Paulo Coelho
  Çevirmen: Saadet Özen
  Yayınevi: Can yayınları
  Yayın yılı: 2004
  Sayfa sayısı: 238


  Kitap Hakkında:

  On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır.
  Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen:

  'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.'

  İlk bakışta Coelho romanı gibi gözükmese de, bikaç farklılık dışında üslüp, durum ve dinamik olarak klasik bir Paulo Coelho romanı. Herzamanki gibi bi iç yolculuğa cıkarıyor yazar kahramanı ve tabiki okuyucuyu da fakat yolculuğun büyük kısmını her ne olursa olsun dünyada hala bir tabu olan cinsellik ekseninde döndürdüğünden olsa gerek kitabın başında yazar bir açıklama yapma gereği duymuş.
  Maria gerçek fahişe öykülerinden derlenip yaratılmış bir karakter o yüzden Coelho romanlarındaki o masalımsı havadan sıyrılınmış daha gerçekci hatta konu itibariyle sert bile, ama romanın sonunda yine o masal tadını yaşatıyor. Coelho kadın erkek ilişkilerini tamamiyle kadın cinselliği merkezli anlatıyor. Hayattaki özgür seçimlerimiz, aşk, insanın acı cekme saplantısının, mutlu olma gayesine nasıl bağlandığı, mutluluk kavramının hazza nasıl karıştığı, kadın ruhu,kadın bedeni herzamanki gibi Coelho ya has masalımsı bir estetiğin içinde anlatılıyor. Birkaç tane can alıcı öyküyle süslenmiş Maria'nın kendi öyküsü.
  Yazar dünyanın kadın ve erkek arasındaki o on bir dakikanın etrafında döndüğünü iddia ediyor ama okuyucuyu en çok etkileyen her geçen gün kirletilen bu on bir dakikanın ne kadar tanrısal, nekadar kutsal olduğunu ve neden böylesine kirletildiğini hatırlatmasıdır. Kadın-erkek ilişkilerindeki problemlerin çıkış noktasına farklı bir yaklaşım getirmiş, bir boyutta bir pencere daha açmıştır öte yandan on bir dakikayı o alışılmış üslubuyla tanrısal bir rituel estetiği içinde betimlemiş, damaklarda yine hoş bir edebi tat bırakmıştır.


  Yazar Hakkında:  1947'de, Brezilya'da, Rio de Janerio'da doğmuş olan Paulo Coelho, bügün dünyanın en çok okunan yazarları arasındadır. 1987'de O Diario de um Mago'nun, 1988'de Simyacı'nın yayınlanmasıyla birlikte, Coelho için başarılarla dolu bir yazarlık hayatı başlamış oldu. Coelho'nun, Can Yayınları'ndan çıkan diğer kitapları şunlardır:Beşinci Dağ, Piedra Irmağı' nın Kıyısında Oturdum, Ağladım, Veronika Ölmek İstiyor, Şeytan ve Genç Kadın, Işığın Savaşçısının Elkitabı, On Bir Dakika ve son kitabı Zahir. Bu kitaplar yalnızca çok satan listelerinin üst sıralarına yerleşmekle kalmadı, aynı zamanda toplumsal ve kültürel tartışmalara da yol açtı. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün de sahibi oldu; bunların arasında, Dünya Ekonomik Forumu' nun verdiği Crystal Award ve Fransız Legion d'Honneur Nişanı da vardır. Yazar, 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi'ne kabul edildi. Coelho ayrıca, dünyanın pek çok prestijli basın kuruluşu için, haftalık köşe yazıları yazmaktadır.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: On Bir Dakika (Paulo Coelho) Özeti

  Reklam  238 sayfalık 2004 yayını olan eser On bir Dakika, Paulo Coelho tarafından yazılmış Maria adında başından geçen olayları hayatı yorumlamaya çalışan genç bir hayat kadınını konu alan bir romandır+ Yorum Gönder
11 dakika kitap özeti,  on bir dakika kitap özeti ,  paulo coelho on bir dakika özet,  on bir dakika özeti,  on bir dakika paulo coelho özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi