Dünyadaki en büyük budist tapınağı

+ Yorum Gönder
Resimler ve Ülke Resimleri Bölümünden Dünyadaki en büyük budist tapınağı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  se7en
  Usta Üye
  Reklam

  Dünyadaki en büyük budist tapınağı

  Reklam  Dünyadaki en büyük budist tapınağı

  Forum Alev
  BOROBUDUR TAPINAĞI

  ENDONEZYA”NIN CAVA ADASI”NDAKİ BOROBUDUR TAPINAĞI DÜNYADAKİ EN BÜYÜK BUDİST TAPINAĞI. İKİ YÜZYIL ÖNCE BULUNDUĞUNDA ARKELEOGLAR ARASINDA ŞAŞKINLIKLA KARŞILANMIŞTI. BUDİZMİN MERKEZİNDEN ÇOK UZAKTAKİ TAPINAĞIN GİZEMİ NEYDİ?


  Yüzlerce kabartmada Buda”nın hayatının anlatıldığı tapınağın neden Budizmin doğum yerinden çok uzakta yapıldığı bilinmiyor.

  Borobudur, 1997”de UNESCO Dünya Kültür Varlıkları Listesine alınan Güneydoğu Asya’daki en eski anıt, güney yarıküredeki eski dönemlerden kalma en büyük anıtsal yapı ve dünyanın en büyük budist tapınağı.

  Yapı, MS 775-842 yılları arasında Java Adasında hüküm süren Sanjaya ve Sailendra hanedanları tarafından inşa ettiriliyor, tamamlanmasından çok az bir süre sonra, 856”da hindu işgalinden sonra terkediliyor. Bu bilgileri sizlere aktardığımız Faruk Budak”ın kendi özel sitesinde bu tapınakla ilgili olarak verilen bilgilere göre 10”ncu yüzyılda üzeri volkanik küllerle, bitki örtüsü ile kaplanmaya başlıyor ve tamamen unutuluyor. 1814 yılında bir ingiliz albay tarafından keşfediliyor.

  1855”te başlayan temizleme ve restorasyon çalışmaları neredeyse yüz yıl sürüyor. 1973”te 27 ülke, çeşitli sivil kuruluşlar ve UNESCO’nun desteklediği on yıl sürecek bir restorasyon projesi başlatılıyor. 1983 Şubat’ında, eski devlet başkanı Suharto 25 milyon dolarlık projenin tamamlandığını ilan ediyor. Restorasyon sırasında çekilmiş ve müzede sergilenen eski siyah beyaz görüntüler, nereden nereye gelindiğini çok iyi anlatıyor.

  Bilim adamları, ilk temizleme çalışmalarından beri yapının orijinal şekli hakkında çeşitli yorumlarda bulunmuşlar. Alman bilim adamı Hoenig, tapınağın dört ana yönde dört ana girişi olduğunu ve dokuz katlı olduğunu söylüyor.

  Doğuya bakan ana girişten giren bir budist hacı, her iki tarafı da budist öğretiye ait rölyeflerle dolu açıkhava koridorlarında yükselerek yaptığı yaklaşık beş kilometrelik uzun dairesel yürüyüş sırasında, günümüzün metaryalist dünyasından kurtularak sembolik olarak nirvana aşamasına ulaşıyor. İnanışa göre ilk katı temsil eden ilk beş terasta 432 Buda heykeli, ikinci katı temsil eden yukarıdaki üç terasta da içerisinde birer buda heykeli olan 72 stupa bulunuyor. Nirvanayı temsil eden dokuzuncu kattaki ana stupanın içi boş.


  alıntıdır 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyadaki en büyük budist tapınağı

  Reklam  Yüzyıllar önce yapılan bu tapınak yer altında yapıldığı için zamanla ağaçların üzerini kaplamasına ve unutulmasına neden olmuştur.UNESCO tarafından dünya kültür mirasına katılmıştır.+ Yorum Gönder
budist tapınakları,  budizm tapınakları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi