İnternet performansı en yüksek 3 üniversite!

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden İnternet performansı en yüksek 3 üniversite! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  İnternet performansı en yüksek 3 üniversite!

  Reklam  İnternet performansı en yüksek 3 üniversite!

  Forum Alev
  13 bin üniversite üzerinde yapılan üniversitelerin internet performansı araştırmasına göre, Türk üniversiteleri sıralamasında Bilkent, ODTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri ilk üçte yer aldı.

  Merkezi İspanya’da bulunan İspanya’nın kamu araştırma kuruluşu sayılan Milli Araştırma Konseyi’nin (CSIC) üniversiteler üzerinde yaptığı "Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması" sonuçları açıklandı. Çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren yaklaşık 13 bin üniversitenin internet siteleri taranarak hazırlanan çalışmanın Temmuz 2007 dönemi sonuçlarına göre, ilk sıralarda Standford, MIT, California, Harvard, Pennsylvania, Michigan, Cornell gibi Amerikan üniversiteleri bulunuyor.

  Dünya üniversiteleri sıralamasında Türk üniversitelerine de yer
  veriliyor. Sıralama sonucuna göre, Bilkent Üniversitesi 475., ODTÜ 482. ve Boğaziçi ise 525. sırada yer alarak, Türkiye üniversiteleri arasında başarılı olan ilk üç üniversite oldu.

  Sitede yayımlanan dosya sayısı önemli

  Çalışma, 2004 yılından bu yana, Milli Araştırma Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubuna bağlı çalışan "Cybermetrics Lab" tarafından yürütülüyor. İspanyol araştırmacılar, geliştirdikleri Webometrics yöntemle dünya üniversitelerinin internet üzerindeki performanslarını ölçmeyi amaçlıyor. Sıralamada, Google, Yahoo, Lieve Search ve Exalead arama motorlarındaki üniversiteye ait sayfaların sayısı, üniversite sitesine yapılan benzersiz dış bağlantıların toplam sayısı, sitede yayımlanan Adobe Acrobet (.pdf), Adobe PostScript (.ps), Microsoft Word (.doc) ve Microsoft Powerpoint (.ppt) dosyalarının toplam sayısı ve Google Scholar’da yer alan makalelerin ve akademik alana ait yayınların aldığı referansların sayısı ölçüt olarak kullanılıyor. Üniversitelerin internet sayfalarının içeriği, görselliği de inceleniyor.

  Kurumların eğitim kalitesi ve akademik prestijlerinden ziyade üniversite seçecek öğrencilere yol göstermesi ve rehber olması amacıyla da yapılan Webometrics sıralaması, üniversite ve diğer araştırma ile ilgili kurumların web ortamında yayın yapmalarını özendirmeyi hedefliyor. Ayrıca, araştırmaya göre en başarılı internet performansı Kuzey Amerika ülke üniversitelerinin. Afrika kıtasında bulunan üniversiteler ise son sırada yer alıyor.
  Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversitenin hem "www.odtu.edu.tr" hem de "www.metu.edu.tr" adresini kullandığını belirterek, bu araştırmanın sadece bir tek adres üzerinden yapıldığını söyledi. Üniversitenin web sayfalarının çok ziyaret edilmesinden ve böyle bir derece almaktan memnun olduklarını belirten Akbulut, her iki adresin baz alınması halinde daha yüksek bir derece elde edeceklerini de kaydetti.

  Avrupa'da daha üst sıradayız

  Webometrics sıralamasına göre, Türk üniversitelerinden ilk 10’nun internet performansı Avrupa ve dünya ülkeleri sıralaması şöyle:

  Avrupa Dünya Üniversit

  Sıralaması Sıralaması İsimleri

  204. 475. Bilkent Üniversitesi
  209. 482. ODTÜ
  229. 525. Boğaziçi Üniversitesi

  332. 789. İTÜ
  361. 852. Ankara Üniversitesi
  381. 915. Hacettepe Üniversitesi
  408. 1002. Ege Üniversitesi
  430. 1068. Anadolu Üniversitesi
  459. 1145. Gazi Üniversitesi
  499. 1277. Ege Üniversitesi


  kaynak:milliyet
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: İnternet performansı en yüksek 3 üniversite!

  Reklam  universiteler çağa ayak uydurma adına büyümelerini sürdürmektedirler eskiden internetin olmadığı dönemin en iyi universiteleri iletişimin artması ile bu değerlerini korumuşlardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi