Kan ve Kanın Yapısı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Kan ve Kanın Yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kan ve Kanın Yapısı

  Reklam  Kan ve Kanın Yapısı

  Forum Alev
  KAN ;
  Vücudu oluşturan hücreler ile dış dünya arasında bağlantı sağlayan sıvıdır. Kan oksijen taşırken parlak kırmızı , karbondioksit taşırken koyu kırmızı renk alır. Erişkin bir erkekte ortalama 5 , kadında ise 4,6 litre kan bulunur.


  KANIN YAPISI ; Plazma ve şekilli elementlerden oluşur.
  PLAZMA ; Kanın yarısından fazlasını plazma oluşturur.(%55). Plazmanın içinde su , protein , lipid (yağ) , madensel tuzlar bulunur.
  a)Plazma suyu ; Plazmanın %90 sudur. Kan bir tüpte bekletilirse su üst yüzeye birikir buna kan serumu denir.
  b)Plazma Proteini ; Plazma proteinleri albümin , globülin , fibrojen.
  ·Albümin ; Kanın osmotik basıncını ayarlar.
  ·Globülin ; Vücudun bağışıklık sistemi olan antikorları yaparlar. Üçe ayrılırlar, Alfa , Beta ,Gama .
  ·Fibrojen ; Kanın pıhtılaşma proteini.
  c)Plazma glikozu ve Lipidi ; Kanın vücuda sağlayan maddeleri. Glikoz kaslarda ve karaciğerde depolanır. Lipidlerde dokularda yağ şeklinde depolanır.
  d)Plazma Madensel tuzları ; Kanda kalsiyum , karbonat , sodyum , fosfat , potasyum ve magnezyum bulunur. Bunlar kanın asit baz dengesini düzenlerler.
  ŞEKİLLİ ELEMENTLER ; Kanın plazması dışında kalan kan hücrelerine ve hücre kalıntılarına şekilli elementler denir. Bunlar ; eritrosit , lökosit ve trombosit dir.
  I)Eritrositler (alyuvarlar) ; Kırmızı renkte oldukları için alyuvar adını alırlar. Kemik iliğinde üretilirler.100 – 120 gün ömürleri vardır. Eksikliğinde anemi görülür. 1 mm³ kanda kadınlarda ; 4 – 4,5 milyon , erkekte 4,5 – 5,5 milyon bulunur.
  II)Lokositler (Akyuvarlar) ; Vücudun hastalıklara karşı savunma askerleridir. 1mm³ kanda ortalama 5- 9 bin adet bulunur. Üretildikleri yere göre iki gruba ayrılırlar.
  ·Agronulositler ; Lenf sisteminde ve dalakta üretilirler. Görünümlerine göre lenfosit ve monosit adını alırlar. Lenfositler lenf düğümleri ve lenf bezlerinde üretilirler. Monositler , lenf bezleri ve dalakta üretilirler.
  ·Gronülositler ; Kemik iliğinde üretilirler. Gronülositler vücuda giren yabancı maddeleri yutarak sindirirler bu olaya “fagositoz” denir. Alyuvarların gereksiz yere çoğalması sonucu “lösemi” hastalığı oluşur.
  III)Trombositler ; Kanamayı durdururlar. İki şekilde yaparlar. 1) Hasarlı bölgede barikat oluştururular ve pıhtılaşma mekanizması başlar. 2 ) Salgıladıkları “serotinin” hormonu ile damarları büzerler. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kan Kanın Yapısı

  Reklam  Kan insan vücudunda dolaşan ve hayati önemi olan sıvıdır.Kanın yapısında bir çok maddeler bulunmaktadır.Fakat kan hücreler için gerekli olan oksijen ve diğer maddeleri taşıma görevi yapmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi