Kalp ( Cor ) Ve Kalpin Yapısı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Kalp ( Cor ) Ve Kalpin Yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kalp ( Cor ) Ve Kalpin Yapısı

  Reklam  Kalp ( Cor ) Ve Kalpin Yapısı

  Forum Alev
  KALP ( COR ) ;
  İnsan yumruğundan biraz büyükçe olan kalbin ağırlığı erkeklerde 280 -300 gr , kadınlarda 230 – 280 gr dir.ağır iş görenlerde ve sporcularda bu miktar daha fazladır. Kalp ortalama olarak dakikada 60 – 80 , günde 100 bin , yılda , 39 milyon defa atar. Bir günde 25 – 30 ton kan pompalar.

  Kalbin yeri ; Göğüs boşluğunun ön tarafında iki akciğer lobu aralığında ,göğüs kemiği ile solda 4 – 5 ve 6 . ön kaburgaların ön yüzünde bulunur.
  KALBİN YAPISI ;

  KALBİN BOŞLUKLARI , DAMARLARI VE KAPAKCIKLARI ;
  Kalp üstte 2 altta 2 olmak üzere 4 boşluktan oluşur. Üstteki boşluklara sağ ve sol kulakçık (artrium) , alttaki boşluklara da sağ ve sol karıncık (ventrikül) denir. Sağ ve sol boşluklar arasında her iki tarafı birbirinden ayırtan bir bölme bulunur bu bölmeye “ septum “ adı verilir.
  Kalbin boşlukları ;
  ·Sağ kulakçık ( atrium dexter) ; Vena cava superior ile vena cava inferior vücuttaki venöz kanı bu bölüme toplar ve bu boşluktan sağ karıncığa geçer. Geçtiği deliğe atrioventriküler delik , kapakçığına da tiriküspid kapak denir.
  ·Sağ karıncık ( ventriculus dexter) ; Venöz kanı akciğerlere pompalayan boşluktur.
  ·Sol kulakçık ( atrium sinister) ; Akciğerlerden oksijenlenmiş kan ,akciğer toplar damarları (vena pulmonales) aracılığı ile bu boşluğa gelir. Buradan arterial kan sol karıncığa bir delikten geçer. Bu deliğe sol atrioventriküler denir. Kapakçığına da biküspid denir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp ( Cor ) Ve Kalpin Yapısı

  Reklam  Kalp kastan oluşan vücudumuzun en önemi organları arasında yer almaktadır.Kalp yapı bakımından odacıklara ve karıncıklara sahiptir.Kirli kan temizlenerek kalp kanı pompalar vücuda dağıtır.+ Yorum Gönder
kalbin boşlukları,  kalp boşlukları,  kalbin boşlukları nelerdir,  kalbin bosluklari,  kalp cor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi