Bu Da YÖK'ün Doğu Açılımı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Bu Da YÖK'ün Doğu Açılımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Bu Da YÖK'ün Doğu Açılımı

  Reklam  Bu Da YÖK'ün Doğu Açılımı

  Forum Alev  YÖK büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu da kurulan 41 yeni üniversiteyi kalkındıracak, kapsamlı bir açılım projesi için düğmeye bastı. YÖK ün oluşturduğu “Gelişim Ödeneği” adlı proje çerçevesinde, aralarında Tunceli, Şırnak, Hakkari, Mardin üniversitelerinin de bulunduğu, yeni kurulan küçük üniversitelere poztif ayrımcılık uygulanacak. Bu üniversitelerin 2010 yılı bütçeleri, yüzde 100 ile yüzde 500 arasında değişen oranlarda artırılacak.

  2010 A YETİŞECEK

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ın başkanlığında yürütülen, ‘Gelişim Ödeneği adlı projenin hazırlıkları sürüyor. Hükümet tarafından da desteklenen çalışma önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu na sunulmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı na gönderilecek. Proje 2009 yılında TBMM de yapılacak olan 2010 yılı bütçe görüşmelerine yetiştirilecek. Yeni kurulan 41 üniversiteye yönelik pozitif ayrımcılık 2010 yılından itibaren uygulanacak.

  BÜYÜĞE DÜŞÜK KATSAYI

  Kaynak aktarımı, Türkiye nin önde gelen üniversitelerinin bütçelerinden yapılacak kesintiler ile sağlanacak. Büyük üniversitelerin 2010 yılı bütçe artırımı, düşük katsayı üzerinden yapılacak. 41 yeni üniversiteye ise en yüksek katsayı üzerinden artırım uygulanacak. Ayrıca bütçe payının yanı sıra “Gelişim Ödeneği” adı altında ek kaynaklar da aktarılacak. Böylece 2010 yılı bütçe artışı, yüzde 100 ile yüzde 500 arasındaki oranlarda değişecek.

  İŞADAMLARINA ÇAĞRI

  Bu üniversitelerin fiziki altyapı eksikliklerinin tamamlanmasında, belediye ve il özel idarelerinden de destek istenecek. Üniversite ödenekleri ise ağırlıklı olarak araştırmalara aktarılacak. YÖK Başkanı Özcan, AKŞAM a yaptığı açıklamada bölge işadamlarına seslenerek, “Harekete geçmeliler. Birçoğu İstanbul da yaşıyor ama bölgelerine destek olmalılar” dedi.

  AKADEMİK KADRO DESTEĞİ

  Proje kapsamında, 41 yeni üniversitenin akademik kadro eksiği de giderilecek. Büyük üniversitelerde çalışan araştırma görevlilerinin akademik kadrolara geçişinde yeni kurulan üniversitelerde açılan kadrolar tahsis edilecek. Büyük üniversitelerde araştırma görevlileri için kısıtlı sayıda kadro açılacak, yeni kurulan üniversitelerde ise kadro sayısı yüksek tutulacak. Böylece ODTÜ, Boğaziçi, Ankara, Marmara, İstanbul, Hacettepe gibi üniversitelerde araştırma görevlisi olanlar, Doğu ve Güneydoğu daki üniversitelere yönlendirilecekler.

  YURTDIŞINDA DOKTORA

  YÖK, ayrıca kendi kaynaklarından yaklaşık 2 bin öğrenciyi de doktora için yurtdışına gönderecek. Bu öğrenciler, öncelikli olarak Doğu ve Güneydoğu da olmak üzere yeni kurulan üniversitelerde yüksek lisans yapmış olanlardan seçilecek. Başarılı olup dönenler, yeni üniversitelerde araştırma görevlisi olarak yetiştirilecek. İlk grubunun, 2009 yılı içinde gönderilmesi planlanıyor.

  EMEKLİ PROFESÖR DOĞUYA

  Proje kapsamında YÖK, emekli olan öğretim üyelerinden de yeni kurulan üniversitelerde ders vermelerini isteyecek. Ulusal Değişim Programı (UDEP) ile de profesörler yeni üniversitelere giderek misafir öğretim üyesi olarak dersler verecek.

  ÖĞRETİM ÜYESİ İÇİN CAZİP HALE GELECEK

  YÖK ün başlattığı “Gelişim Ödeneği” projesini doğrulayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, şunları söyledi:

  “Yeni üniversiteler kuruldukları illerde önemli bir sinerji yarattı. Üniversite ile birlikte bölge de aynı hız ve oranda gelişecek. Geliştirme Ödeneği yeni kurulan üniversiteler için daha yüksek olmak üzere saptanacak ve Milli Eğitim Bakanlığı na teklif edilecek. UDEP çerçevesinde de yeni açılan üniversitelerimize öncelik verilecektir. Bu teşviklerle, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ndeki üniversitelerin öğretim elemanları için cazip hale gelmesi sağlanacak.”

  BAŞBAKAN DESTEKLİYOR

  YÖK ün açılımını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın da desteklediği belirtiliyor. Başbakan Erdoğan, Hakkari Üniversitesi ne rektör olarak atanan Oxford Doktoralı Prof. Dr. İbrahim Belen i övmüş ve “Türkiye de artık üniversitesi olmayan il kalmadı. Hakkari Üniversitesi ne de, Oxford dan bir öğretim üyesi geliyor” demişti.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Bu Da YÖK'ün Doğu Açılımı

  Reklam  doğu anadolu bölgesi ve güneydoğu anadolu bölgelerine son dönemlerde eğitim anlamında çok destek vermektedir devlet fakat teror yüzünden eğitim faliyetleri aksamaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi