Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş

  Reklam  Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş

  Forum Alev

  Gaziantep'te Okan Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine yönelik olarak Eğitim Danışmanı Oktay Aydın'ın katılımıyla "Meslek Seçimi ve Üniversite Yaşamı" konulu bir konferans verildi.


  Gaziantep'te lise öğrencilerinin meslek seçimine yardımcı olmak, ÖSS konusundaki sorularını cevaplamak amacıyla Okan Üniversitesi Eğitim Danışmanı Oktay Aydın'ın da katılımıyla bir konferans gerçekleşti. Şato Restoranda düzenlenen konferansa, Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadık Kırbaş, Eğitim Danışmanı Oktay Aydın, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koçak, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr. Günseli Görür, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Dilek Teker, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neşe Özgen, Güzel Sanatlar Fakültesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Çekirge, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Jale Akmel, Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kahriman ve çok sayıda eğitimci katıldı.


  Konferansın açılış konuşmasını yapan Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş, Okan Üniversitesi’nin 2003 yılında açıldığını ve ilk olarak 85 öğrenciyle öğretime başladığını belirterek, "Üniversitemiz kısa sürede hızlı atılımlara gelişti. Okan Üniversitesi 2008-2009'da 36 bölümde her biri kendi alanında yetkin uygulama deneyimi de bulunan 150 değerli akademisyenle 655 tam burslu 3 bini aşkın öğrencisine lisans eğitimi veriyor. Ayrıca, 11 bölümde 300 öğrencisine yüksek lisans eğitimi sunuyor. İngilizce'nin yanı sıra Rusça, Çince ve Almanca öğrenme olanağı da sağlayan üniversitemiz, kendi alanlarında tanınmış dünya üniversiteleriyle geliştirdiği ortak programlardan ve Erasmus değişim programından da öğrencilerin yararlanmalarını arzuluyor. Okan Üniversitesi, öğrencilerini 'İş Yaşamına Hazırlık Programı' ile okurken iş dünyasına hazırlıyor ve iş bulmaları konusunda onlara tam destek sağlıyor" dedi.


  Öğrencilerin meslek tercihlerini yaparken zaman zaman hataya düştüklerini ifade eden Kırbaş, "Bunları da yaptığımız araştırmalar sonucu görüyoruz. 5 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre gençlerin yüzde 56'sı yanlış tercih yapıyor. Yanlış tercih çok önemli bir şey, tüm yaşamınız boyunca yapacağınız mesleği ve onunla ilgili bölümü seçiyorsunuz. Bir takım kurumlar var, yollar var, yatay geçiş var ama bunlar her şeyi çözmüyor. Biz üniversite olarak şuna inandık. Eğitimcilerin zaman zaman bir araya gelmesi lazım. Dertleşmeleri gerekiyor, çözüm aramaları gerekiyor, danışmaları dayanışmaları gerekiyor. Onun için bu tür toplantıları düzenledik. Sizlerin önerilerinden bir takım sorunları yansıtmalarınızdan çok yararlandık" diye konuştu.


  Değişen ÖSS sistemi hakkında da bilgiler veren Kırbaş, "Bizler de üniversite olarak neler yapabiliriz, ÖSS sınavı konusunda neler yapabiliriz, tercihler konusunda neler yapabiliriz. Bunlar üzerinde çok kafa yorduk. 6 yıldır eğitim çalışmaları düzenliyoruz. 3 tanesi Antalya'da gerçekleşti. Son 3 yılda İstanbul'da gerçekleştiriyoruz ve genelliklede ÖSYM'nin de çok değerli başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımay ve tüm eğitimcilerle birlikte ÖSS sınavını tartışıyorduk. Zaman zaman bazı çözümlere ulaştık. Ve yeni sistemlerle de ilgili toplantılarımız sürüyor" şeklinde konuştu. 2. 2
  e_g_e_m_e_n
  Üye

  --->: Okan Üniversitesi Rektörü Sadık Kırbaş

  Reklam  Benim okulummm :) :) :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi