Zam Yüzde 8'e İndi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Zam Yüzde 8'e İndi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Zam Yüzde 8'e İndi

  Reklam  Zam Yüzde 8'e İndi

  Forum Alev
  YÖK'ün 2009-2010 akademik yılında üniversitelerin ikinci öğretim harçlarına yüzde 300'e varan oranlarda zam yapılması talebini hükümet uygun bulmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle normal öğretim yapan bölümler gibi ikinci öğretime de yüzde 8 civarında zam yapılması kararlaştırıldı.

  Maliye Bakanlığı, YÖK'ün yüksek zam talebini aşağı çekerken Milli Eğitim Bakanlığı da yeni harç rakamlarını Başbakanlık'a gönderdi. Harçlarla ilgili son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

  YÖK temmuz ayında, normal bölümler için harçlara yüzde 8 zam önermiş, dersleri akşam yapılan ve paralı olan 'ikinci öğretim' için ise 'maliyetin yarısı'na denk gelecek şekilde yüzde 300'ü bulan oranlarda zam teklif etmişti. Teklife tepki gösteren öğrenciler, bu zam oranıyla okumalarının mümkün olmadığını dile getirmişti. Harçlar geçen sene de yüzde 7-8 oranında artmıştı. Üniversiteler Bakanlar Kurulu'nun belirlediği harç miktarlarını yüzde 20 oranında artırabiliyor.

  HANGİ FAKÜLTENİN HARCI NE KADAR?

  Yüzde 8'lik zam oranına göre normal öğretim yapan tıp fakültelerinin yeni harcı 591, diş hekimliği ve eczacılığın 494, veterinerliğin ise 386 lira olacak. Mühendislik, mimarlık, ziraat ve orman fakülteleri ile güzel sanatlar fakültesine gidecek öğrenciler bu yıl 316 lira, fen-edebiyat, dil-tarih-coğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sağlık eğitim ve iletişim fakültelerine devam edecek öğrenciler 284 lira harç ödeyecek. Hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler bölümleri ise 313 lira harç alacak.

  İkinci öğretim öğrencileri ise daha fazla katkı payı ödeyecek. Yüzde 8 zam oranına göre ikinci öğretim veteriner fakülteleri için 2 bin 134, mühendislik ve mimarlık bölümleri için bin 529, hukuk, iktisat ve siyasal için bin 155, edebiyat, eğitim, ilahiyat ve sağlık eğitim fakülteleri için ise bin 27 lira harç ödenecek. Devlet konservatuvarının ikinci öğretimi için öğrencilerin 4 bin 268, yüksekokullar için ise bin 155 lira katkı payı ödemeleri gerekecek.

 2. 2
  candiamond28
  Üye

  --->: Zam Yüzde 8'e İndi

  Reklam  zammı bırak harç parası denen saçmalığın olması bile sorgulanması gereken bi olay bence. 3. 3
  haldun 1
  Yeni Üye
  aöf işletme 3 bütünleme sınavına giren oldumu lütfen cevap+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi