Kırıkkale Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Kırıkkale Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Princess
  Üye
  Reklam

  Kırıkkale Üniversitesi

  Reklam  Kırıkkale Üniversitesi

  Forum Alev
  KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ
  3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi, kuruluş kanununa göre Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Veteriner Fakülteleri; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile Ankara Üniversitesi'nden devir alınan ve faal durumdaki tek birim olan Kırıkkale Meslek Yüksekokul'undan oluşmuştur. Kırıkkale Üniversitesi, kuruluşunu takip eden 1993-1994 eğitim-öğretim yılına, 4 fakültede 6 bölüm, 1 yüksekokulda 10 program, 2 enstitüde 8 anabilim dalı ile başlamıştır. 1994-1995 öğretim yılı başında Keskin ilçesinde 3 programlı bir yüksekokul daha açan Kırıkkale Üniversitesi'ne 3 Ocak 1995 tarihinde Tıp, Hukuk ve Eğitim Fakülteleri; 12 Ağustos 1998 tarihinde de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu eklenmiştir. Bu birimlerden Hukuk ve Eğitim Fakültelerine 1998-1999 öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise 1999-2000 yılında eğitimine başlamıştır. Tıp Fakültesi'ne bağlı Süleyman DEMİREL Araştırma ve Uygulama Hastanesi de 2000 yılında açılarak hizmete girmiştir. Üniversite bünyesinde son olarak Diş Hekimliği Fakültesi'nin kuruluşu 24/06/2002 tarihinde Bakanlar Kurulu'nca onaylanmış olup; 2003-2004 eğitim-öğretim yılında öğrenci alınacaktır. Böylelikle bugün itibariyle Kırıkkale Üniversitesi; 8 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul 2 meslek yüksekokulu ile 5 uygulama ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Kırıkkale, yakınlığı ve ulaşım kolaylığı açısından Ankara'nın bir tür banliyösü konumundadır. Kırıkkale Üniversitesi de, büyük şehrin sorunlarından uzak, ancak bilimsel, kültürel ve sosyal imkanlarına kolayca ulaşılabilecek bir noktadadır. Bu özelliğinden dolayı, Üniversite büyük bir hızla gelişmektedir. Üniversite, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının azlığı bakımından ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Yurt dışı yayın etkinlikleri açısından en gelişmiş üniversiteler arasında olup, yaşıtlarının önünde gelmektedir. Hızlı gelişme potansiyeline sahip, az destekle yükseköğrenimimize en yüksek katkıyı sağlayabilecek durumda olan Kırıkkale Üniversitesi, hızla gelişen bir Cumhuriyet üniversitesi olarak, Kızılırmak kenarında kurduğu modern tesisleri, çağdaş bilimsel donanımı ve huzurlu bilim ortamı ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücü ihtiyacının karşılanmasına büyük katkı sağlamaktadır.

  Kırıkkale Üniversitesi; 8 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul 2 meslek yüksekokulu ile 5 uygulama ve araştırma merkezinden oluşmaktadır. Bunlar:

  Fakülteler:

  1.Eğitim Fakültesi

  2.Fen-Edebiyat Fakültesi

  3.Hukuk Fakültesi

  4.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  5.Mühendislik Fakültesi

  6.Tıp Fakültesi

  7.Veteriner Fakültesi

  8.Diş Hekimliği Fakültesi

  Yüksekokullar/Meslek Yüksekokulları:

  1.Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

  2.Kırıkkale Meslek Yüksekokulu

  3.Keskin Meslek Yüksekokulu

  Enstitüler:

  1.Fen Bilimleri Enstitüsü

  2.Sosyal Bilimler Enstitüsü

  3.Sağlık Bilimleri Enstitüsü

  Araştırma Merkezleri:

  1.Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi

  2.El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi

  3.Kırıkkale ve Yöresi Tarih Araştırmaları Merkezi

  4.Yabancı Diller Öğretim, Araştırma ve Uygulama Merkezi

  5.Yapı ve Zemin İnceleme ve Araştırma Merkezi

  22 programa sahip 3 enstitü de lisansüstü eğitimi vermektedir. Önlisans eğitimi veren iki meslek yüksekokulunda ise 20 program bulunmaktadır. 2. 2
  ● ∂єИiz ●
  Usta Üye

  --->: Kırıkkale Üniversitesi

  Reklam  teşekkürler emeqine saglık. üniverstemizi qüzel anlatmışsın;)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi