Derya Baykal Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Derya Baykal Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Derya Baykal Kimdir?

  Reklam



  Derya Baykal Kimdir?

  Forum Alev
  Derya Baykal

  Vikipedi, özgür ansiklopedi




  Derya Baykal (d. 1957, Ankara) Türk tiyatro e sinema oyuncusu
  Konservatuvarda öğrenciyken TRT Ankara Radyosu'nda çocuk saati ve radyo tiyatrosunda programlar yaptı. 1975 ylında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndaki eğitimini tamamladı, Ankara Devlet Tiyatrosu'na girdi. Ertesi yıl Levent Baykal ile evlendi ve bu evlilikten oğlu Mert doğdu. Derya Baykal, Devlet Tiyatrosu'nda yaklaşık 10 yıl görev yaptı. Rita adlı oyundaki rolüyle "Sanat Kurumu Yılın Kadın Oyuncusu" seçildi. Televizyonda, Adile Naşit'ten sonra "Masalcı Abla" olarak çalıştı. TV sunuculuğu ve seslendirme çalışmaları yaptı. Televizyon dizilerinde yer aldı. Bu çalışmalarından ötürü, yılın seslendirme sanatçısı, yılın sunucusu, yılın en iyi dublaj sanatçısı olarak değişik ödüller aldı. Spiker Orhan Ertanhan ile ikinci bir evlilik yapan Derya Baykal, devlet tiyatrosundan ayrılarak özel tiyatrolarda çalıştı; 1983 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Bir Şehnaz Oyun adlı oyunda rol aldı.
  1986 yılında Muzır Müzikal oyunu ile Ortaoyuncular'a katıldı. Uzun yıllar Ortaoyuncular'la çalıştı. 1988'de Ferhan Şensoy ile evlendi. Bu evlilikten Müjgan Ferhan ve Neriman Derya adlı iki kızı oldu. 1994 yılında Ferhan Şensoy'un yazdığı tek kişilik Şu Gogol Delisi adlı oyundaki rolü ile Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 1995'te Fransız televizyonunda Ester ve Sarah adlı bir filmde rol aldı. 1997 yılında Ortaoyuncular'da Haldun Taner Kabare adlı oyunu sahneye koydu. Eşi Ferhan Şensoy ile ayrılmaya karar verince Ortaoyuncular'dan da ayrıldı. Daha sonra televizyonculuğa yönelen Baykal, elişleri hakkında yaptığı televizyon programı ile tanındı.

  Filmografisi

  • Sil Baştan - 2004
  • Kadın İsterse - 2004
  • Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de - 2004
  • Yeter Anne - 2002
  • Hepsi Bir Düştü - 1999
  • Dostlar Pasajı - 1997
  • Varsayalım İsmail - 1991
  • Bir İlkbahar Sabahı - 1985
  • Annemi Hatırlıyorum - 1977




 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Derya Baykal Kimdir?

  Reklam



  derya baykal türk sinemasının ve tiyatrosunun tanınan simalarındandır son dönemde televizyonlarda iş teknik üzerine program yapana derya baykal ferhan şensoyun eşi olarakta tanınır







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi