Laura Branigan Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Laura Branigan Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Laura Branigan Kimdir

  Reklam  Laura Branigan Kimdir

  Forum Alev  Ünlü pop yıldızı ve oyuncu Laura Branigan, 3 Temmuz 1957’de New York şehrinin dışında yer alan Brewster bölgesinde dünyaya geldi. Çocukluğunda ve gençlik öncesi döneminde sahne kariyeri yapmak aklından bile geçmezken lisede bir tiyatro müzikalinde sergilediği üstün başrol performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu rol, sadece geçmişteki kararını değil hayatını da değiştirecekti...


  70’li yılların ortalarında New York şehrindeki Amerikan Sahne Sanatları Akademisi’ne kayıt oldu. Kısa süre sonra Leonard Cohen’in vokalisti olarak çalışmaya başladı ve ünlü sanatçıyla birlikte turnelerde boy gösterdi. Solo kariyer yapmaya karar vermesinin ardından, henüz 22 yaşındayken, Atlantic Kayıt Şirketi ile sözleşme imzaladı. Menacerlerini değiştirmesi sonucunda bir dizi yasal olumsuzlukla savaşmak durumunda kalan Branigan, 1982’e kadar tüm sorunları çözerek ilk albümü olan "Branigan" ile müzik piyasasına giriş yaptı. 9 parçadan oluşan albüm, Atlantic etiketi taşıyordu...


  Yer yerinden oynamıştı... Albümden ilk yayınlanan single çalışması olan "Gloria", listelere müthiş bir giriş yaparak otoriteleri şaşkına çevirdi. Haftalarca en beğenilen şarkıların başında gelen "Gloria"nın başarısına ulaşamasa da, "Branigan" albümünden çıkan bir diğer parça, "All Night With Me" de müzik otoritelerinin beğenisini kazandı. 25 yaşındaki bu genç kız, "Gloria" ile "En İyi Kadın Pop Vokal Performansı" dalında Grammy adayı oldu...


  Branigan, soyadını taşıyan albümüyle yalnız İngiltere ve Amerika’da değil, birçok Avrupa ülkesinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaştı. Almanya müzik listelerinde bir numaraya kadar yükselen "Gloria" singleı, İtalyanca versiyonuyla da bu ülkede ikinci sırada yer alma başarısını gösterdi.
 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Laura Branigan (Laura Branigan Kimdir

  Reklam  Sanatçı, bir yıl sonra yeni albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. "Branigan 2", dillerden düşmeyecek birbirinden kaliteli hit parçalarıyla büyük beğeni topladı. "Solitaire" ve "How ** I Supposed to Live Without You", albümün öne çıkan parçaları olurken Flashdance’in film müziği olarak da kullanılan "Imagination" da takdir toplayan çalışmalar arasında yer aldı.


  Branigan’ın üçüncü albümü, 1984 yılında raflardaki yerini aldı. "Self Control" adını taşıyan 10 şarkılık çalışma, yine Atlantic etiketiyle piyasaya sürüldü. "Self Control", belki de dünyada en çok sayıda müzikseverin bildiği şarkılardan biri oldu... Çok sayıda filmden hatırlayabileceğimiz, televizyon programlarına defalarca jenerik olan parça, sanatçıyı o dönemde müzik listelerinde 2. sıraya taşımıştı. Albümde beğeni toplayan şarkılar arasında "The Lucky One" ve "Ti Amo" da bulunuyordu.


  Laura Branigan, istikrarlı yükselişini 1985 yılında da sürdürdü. Dördüncü stüdyo albümü olan "Hold Me", aynı kayıt şirketinin dağıtımıyla yeniden hayranlarına ulaştı."Spanish Eddie", "I Found Someone" ve "Hold Me" ile dönemin popüler müzik anlayışının simgelerinden biri durumuna gelen sanatçı, verdiği bir yıllık aranın ardından 1987’de "Touch" albümünü kaydetti. Müthiş bir verimlilik ve ustalıkla çalışmalarını sürdüren Branigan, istikrarın meyvesini "Shattered Glass" ve yeniden İlk 20 listelerine girmeyi başardığı "The Power of Love" ile aldı.


  1990’da kendi adıyla yayınladığı "Laura Branigan" albümünden üç yıl sonra da "Over My Heart"ı hayranlarına sundu. 1994’te David Hasselhoff ile Baywatch’un film müzikleri kapsamında düet çalışması yapan sanatçı, 95 yazına, o yıla kadar yaptığı en iyi şarkıları içeren bir toplama albüm ile giriş yaptı.


  "Solitaire", "Show Me Heaven", "Ti Amo", "Spanish Eddie", "The Power of Love", "Is There Anybody Here But Me?", "Dim All The Lights", "How ** I Supposed To Live Without You?", "Over You", "The Lucky One", "How Can I Help You To Say Goodbye?", "Self Control" ve "Gloria" adlı parçalarını içeren toplama albüm, dönemin müziğini en iyi yansıtan koleksiyonlardan biri olarak değerlendirildi.


  Müzik çalışmalarının arasında oyunculuk konusundaki hünerlerini de sergilemeye devam eden Branigan, 1981’de Alman televizyonunda yayınlanan "Berlin’de Amerikalı Bir Kız" ("An American Girl In Berlin"), 84 yapımı "Mugsy’nin Kızı" ("Mugsy’s Girl") ve 88 yapımı "Sahne Arkası"nda ("Backstage") rol aldı.


  22 yıllık sanat hayatında bir verimlilik simgesi olmayı başaran, şarkılarıyla tüm dünya müzikseverinin diline dolanan Laura Branigan, 26 Ağustos 2004’te zamansız bir veda ile müzik dünyasını yasa boğdu... Uykusunda geçirdiği beyin kanamasına yenilen 47 yaşındaki sanatçı, 80’li yılların en güzel namelerinin altına attığı imzanın kalıcılığıyla sonsuza dek hayranlarının kalbinde yaşayacak...
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi