Dalida Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Dalida Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Dalida Kimdir?

  Reklam  Dalida Kimdir?

  Forum Alev
  Dalida
  Vikipedi, özgür ansiklopedi  "Dalida"


  Dalida (Yolande Christina Gigliotti) (17 Ocak 1933 – 3 Mayıs 1987). İtalyan asıllı şarkıcı. Kariyerini Fransa da yaptı.

  Hayatı

  İtalyan anne babanın çocuğu olarak Kahire, Mısır'da doğdu. Daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı. 1954'de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Ardından aktris olmak için Paris'e gitti.

  Kariyeri

  Güzelliğine rağmen, ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde Fransızca,İtalyanca,Arapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi.Dalida sahne adıydı. Şarkıcı olarak Dalida ismini kullandı.İkinci singılı olan Bambino'yla erken şöhrete kavuştu.1957'de Paris Olympia'nın açılışında Charles Aznavour ile birlikte bulundu ve aynı yıl Gilbert Bécaud'ya vokalistlik yaptı.

  Daha sonra Türkçe dahil olmak üzere bir sürü dilde şarkılar söyleyen Dalida , dünya turnelerine çıktı.70'lerde Léo Ferré'nin 'Avec le temps' ı, SergeLama'nın 'Je suis malade' ı gibi büyük klasikleri yorumlamaya başladı. 1974 yılında 'il venait d'avoir 18 ans' ve 'Gigi l'amoroso' isimli şarkıları ile dünya çapında ödüller aldı. 1973 yılında ise Alain Delon ile birlikte, o herkesin bildiği efsanevi düet: 'Paroles paroles' u gerçekleştirdi.

  Kariyerinde 500 Fransızca şarkı bulunmaktadır. Bunların 200'ü İtalyancaya, 300'ü ise diğer dillere çevrildi. Dünya çapında 150 milyon albüm satmıştır. Aynı zamanda bir sürü ödül kazanan Dalida 70 kez Altın Plak almıştır.

  Özel Hayatı

  Hayatındaki bu şan ve şöhrete rağmen, kişisel hayatı zorluklarla,dramla ve trajedi ile doludur.1961'de akıl hocası olan Lucien Morisse ile evlenmiştir. Evlilik bir kaç ay sürmüş, Jean Sobieski(Amerikalı Aktris Leelee Sobieski'nin babası) ile ilişkisi başlayınca bitmiştir.

  1967'de yeni aşkı olan İtalyan şarkıcı Luigi Tenco intihar etmiş, Dalida da intihara kalkışmıştır. Daha sonra Richard Chanfray ile birlikte gösterişli bir hayat sürdüren Dalida, Chanfray'ın intiharı ile karşı karşıya kalmıştır.

  Bu acıları es geçip şarkı söylemeye devam eden Dalida kendi anlatımıyla hayatın anlamının küçük olduğunu belirtmiş ve kişiliği geliştirmek için çok zaman harcamıştı. Buna Nepal'a gidip Hinduizm dinini araştırması da dahildir. 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Dalida Kimdir?

  Reklam  sarışın gibi görünsede kahire doğumlu oluşu ve italyan asıllı oluşu sarışınlığının doğal olmadığı anlamı taşıyabilir .elmas plak verilen ilk şarkıcıdır ,1987 yılında hayatını kaybetmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi