Sevcan Orhan kimdir ?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Bayan Sanatçı Biyografileri Bölümünden Sevcan Orhan kimdir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  seco00006
  Usta Üye
  Reklam

  Sevcan Orhan kimdir ?

  Reklam  Sevcan Orhan kimdir ?

  Forum Alev
  Sevcan Orhan

  sevcan-orhan.jpg

  1982 yılında İstanbulda doğdu. Aslen Erzincan ili Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebgê) köyündendir. Müziğe olan ilgisi ailesinden gelmektedir. İlk önceleri babasından kara düzen bağlama çalmayı öğrendi. Ailesi müzik yaşamında yıllarboyu onu hiç yalnız bırakmadı.
  Küçük yaşta bağlama ve türkülere olan ilgisi onu bügünlere taşıyacak olan adımları hızlıca atmasını sağladı. Öncelikle ilkokul 4. sınıfa giderken, şu anda eğitmenlik yaptığı TELDEN DİLE MÜZİK MERKEZİ'nde nota, solfej, bağlama ve repertuar dersleri almaya başladı. Bu arada ortaokul ve lise öğrenimini tamamladı. Lise yıllarında Milliyet gazetesinin düzenlediği Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışmasında 3. oldu.

  Lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservataurının açmış olduğu yetenek sınavlarına girdi ve Ses Eğitimi Bölümünü kazandı. Böylece müzikal yaşamında onu profesyonel çalışmalara götürecek serüveni başladı.
  Üniversitedeki müzik eğitimine devam ederken 2000 yılında ilk solo çalışması olan Nenni Bebek isimli albümünü yaptı. Aynı yıl yaklaşık yedi yıldır eğitim aldığı Telden Dile Müzik Merkezinde solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul dahilinde birçok önemli konser çalışmalarına katıldı.

  2003 yılında Aşıklık Geleneği İçerisinde Mahzuni Şerifin Yeri ve Önemi adlı bitirme ödevini hazırlayarak Ses Eğitimi Bölümünden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

  Son olarak birinci albümünden üç yıl sonra Bir Türküydü Yaşamak isimli ikinci solo albümünü müzikseverlere sundu. Bu albümün yönetmenliğini Ümit Yılmaz ve aranjörlüğünü Serkan Yıldız yaptı. Ayrıca gerek albümlerinde ve gerekse de diğer müzikal faaliyetlerinde esin kaynağı olan hocalarıyla çalıştı.

  Sevcan Orhan müzik yaşamında; bu işin profesyonel eğitimini ve tekniğini almayı kesintisiz sürdürürken öte yandan Türk Halk Müziği ve özellikle de Anadolu’nun tınısını, sevdasını, çilesini, duygu dünyasını ezgilere taşıyan geleneksel ozanlarımıza ve onların yarattığı geleneğe sırtını hiç dönmedi. Sadece nota, ölçü ve tekniğin içine sıkışmış bir müzik anlayışı ona sempatik gelmedi. Yaşama, umuda, sevdaya dair ne varsa heybesinde, bunu taşıdı müziğine ve duygusunu bununla besledi.

  Şu anda trt-ınt ekranlarında canlı olarak yayınlanan "Tatlı Dile Güler Yüze" adlı televizyon programının sunuculuğu ve solistliğini yapmaktadır. Ayrıca Cem Radyo'da SAZINDA USTALAR adlı programını hazırlayıp sunduktan sonra şimdi de "Yedi Renk Anadolu" adlı radyo programını sunmaktadır....
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Sevcan Orhan kimdir ?

  Reklam  erzincanlı olupta sesi güzel olan ve sanatçı olmayan yoktur bir de bunun yanında muhakkak öz müziğimizi seslendirirler Sevcan Orhan türk halk müzigi sanatçısıdır çayırlıdan olan orhon 82 doğumludur+ Yorum Gönder
sevcan orhan kimdir,  sevcan orhan biyografi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi