Edouard Manet Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Edouard Manet Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Edouard Manet Kimdir?

  Reklam  Edouard Manet Kimdir?

  Forum Alev
  MANET, Edouard (1832-1883). Fransız Edouard Manet, çevresinde gördüklerini ye­nilikçi bir anlayışla tuvaline aktaran ünlü bir ressamdır. Günlük yaşamı, bütün hareketlili­ği ve ışığıyla yakalamaya çalışırken, bir yan­dan da ışık ve renk kullanımında yeni teknik­ler denedi.
  Manet Paris'te doğdu. Babası avukat olma­sını istiyor, sanatçı olmasına karşı çıkıyordu. Manet önce denizcilik okuluna başvurdu, giriş sınavını kazanamayınca bir süre gemiler­de çalıştı. 19 yaşına geldiğinde dönemin tanın­mış ressamlarından Thomas Couture'ün öğ­rencisi oldu. Daha o zamandan, başkalarının resim tarzını taklit etmeyecek kadar bağımsız bir kişiliği olan Manet, bu yüzden öğretme­niyle sık sık tartışıyordu. Atölyede altı yıl kaldı, ardından Avusturya, Almanya, İtalya ve Hollanda'ya geziler yaptı. Paris'e döndük­ten sonra cana yakınlığı ve şakacılığı sayesin­de kısa sürede sevildi, dönemin öteki yenilikçi ressamlarıyla yakın dostluklar kurdu. Özellik­le Claude Monet'yle olan dostluğu sırasında o da açık havada resim yapmaya başladı. Ama öteki ressamların kullanmaktan vazgeçtikleri kahverengi, siyah, gri gibi koyu renkleri büyük bir ustalıkla kullanmayı sürdürdü.

  1863'te bugün Paris'te Louvre Müzesi'nde bulunan Kırda Öğle Yemeği adlı ünlü yapıtını Salon sergisine yolladı, ama denetim kurulu yapıtı geri çevirdi. Bunun üzerine o da resmi­ni "reddedilenler salonu" anlamına gelen Salon des Refuses'de sergiledi. Resimde ağaçların gölgesine kurulmuş bir kır sofrasın­da giyinik iki adam arasında oturan çıplak kadın görüntüsü izleyicilerde ve eleştirmen­lerde şok etkisi yarattı. Renk düzenlemeleri ve kullandığı lekeci teknik, izleyenlerce bir düzensizlik yığını olarak değerlendirildi. İki yıl sonra Salon sergisinde bir başka ünlü yapıtı olan Olympia'yı sergiledi. Eleştirmen­ler Manet'nin güzellik anlayışını sert bir dille eleştirerek yapıtın çirkin ve iğrenç olduğunu öne sürdüler.

  Ne var ki, bütün bu olumsuz eleştiriler Manet'nin hevesini kıramadı, büyük bir ener­ji ve kararlılıkla resim yapmayı ve bu resimle­ri sergilemeyi sürdürdü.

  Sonunda sanatçılığı­na ilişkin olumsuz yargılar yavaş yavaş değiş­meye başladıysa da büyük bir yetenek olduğu ancak ölümünden iki yıl önce anlaşılabildi.

  1883'te kangren olan bacağı kesildi, kısa biı süre sonra da yaşamını yitirdi.

  Çalışmalarını hiçbir akıma ya da gruba katılmadan, bağımsız olarak sürdüren Manet, sonradan izlenimciler adı verilen Monet, Au-guste Renoir, Alfred Sisley gibi ressamlara esin kaynağı oldu {bak. izlenimcilik).

  Manet'nin birbirinden güzel tablolarından bazıları, Louvre'un yanı sıra Avrupa'nın ve ABD'nin belli başlı müze ve galerilerinde, ayrıca İngiltere'de Londra'daki Ulusal Gale-ri'de sergilenmektedir.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Edouard Manet (Edouard Manet Kimdir?

  Reklam  teşekkürler harika hazırlamışsınız :)+ Yorum Gönder
manet kimdir,  edouard manet hayatı,  edouard manet kısaca hayatı,  manet hayatı,  edouard manet kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi