Cem Mansur Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Cem Mansur Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Cem Mansur Kimdir?

  Reklam  Cem Mansur Kimdir?

  Forum Alev
  CEM MANSUR
  (1957 – )
  Müzik tutkusu onu mühendislik öğrenimini bırakmaya ve orkestra şefliğine giden yolda müziğe başlamaya götürmüştür. Cem Mansur, İngiltere’de Kraliyet Müzik Akademisi’nin solfej ve piyano sınavlarını kazanarak kariyerinde ilk önemli adımı atmış, daha sonra City Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde ve Guildhall Müzik Okulu’nda armoni, çalgılama, orkestralama, orkestra şefliği çalışmıştır.
  Sanatçının ilk başarısı, 1979’da Londra’da St. James Oda Orkestrası’nı kurması ve çalıştırmasıdır. Bir süre sonra Sadler’s Wella tiyatrosunda konuk şef olarak sahne yapıtları yönetmiş, “Figaro’nun Düğünü” operasında başarı kazanmıştır.
  İngiltere’deki şeflik çalışmalarından sonra ABD’ye giden Mansur, 1982 yılında Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde Leonard Bernstein’dan yararlanmış ve aynı yıl “Ricordi” şeflik ödülünü almıştır.
  1984 yılında Türkiye’ye yerleşen sanatçı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra şefliğine atanmış bu görevi uzun yıllar sürsürdükten sonra etkinliklerini yurtdışına kaydırmış, Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de başarılar kazanmıştır. 1998’de Akbank Oda Orkestrası’nın sürekli şefliğine getirilen sanatçı hakkında geniş bilgi için bu orkestraya başvurulabilir
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Cem Mansur Kimdir?

  Reklam  yurt dışında çeşitli ödüller alan orkestra şefi cem mansur türkiyede de bir çok başarılı işe imza atmış yetenekli sanatçılarımızdan dır ayrıca kendisine ricordi şefliği ödülü verilmiştir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi