Les Paul kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Ünlü Erkek Sanatçı Biyografileri Bölümünden Les Paul kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selam2
  Yeni Üye
  Reklam

  Les Paul kimdir

  Reklam  Les Paul kimdir

  Forum Alev
  les-paul-0.jpg


  Les Paul.jpg

  Les Paul (veya gerçek adıyla Lester William Polsfuss) ( d. 9 Haziran 1915 - ö. 13 Ağustos - 2009).

  9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyaya geldi. Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşında iken 1930'ların ünlü country grubu Rube Tronson's Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.

  Les Paul'ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930'ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı "The Log" isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

  gibson les paul.jpg

  les-paul-1.jpg

  Les Paul 2.JPG

  les-paul-3.jpg 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Les Paul kimdir

  Reklam  ilk elektrogitarın mucidi olarak kabul edilebilir Les Paul iyi bir gitarist olması yanında gitarlara yaptığı iyileştirmeler il tanınıyor amerikalı müzisyen 200 yılında hayata gözlerini yummuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi