Güneş Sistemi dışındaki gezegenler...

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Güneş Sistemi dışındaki gezegenler... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Güneş Sistemi dışındaki gezegenler...

  Reklam  Güneş Sistemi dışındaki gezegenler...

  Forum Alev
  Güneş Sistemi dışındaki gezegenler...
  Daha önce farklı yöntemlerle keşfedilen Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları iki farklı ekip tarafından elde edildi."Science" bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre iki ayrı astronom ekibi teleskoplarla trilyonlarca kilometre uzaklıktaki üçü aynı yıldızın yörüngesinde olmak üzere dört gezegenin optik flu (net olmayan)fotoğraflarını elde ettiler.

  YENİ EVİMİZ İÇİM ADIM
  Araştırma ekiplerinden biri Hubble teleskopunu kullanırken diğeri farklı iki teleskopu kullandılar. İki teleskopu kullanan ekibe başkanlık eden Bruce Macintosh bu fotoğrafları Dünya gibi gezegenler bulunup bulunmadığı ve orada potansiyel yaşamın olup olmadığını anlamak yolunda bir adım olarak değerlendirdi.

  Macintosh Pegasus takımyıldızındaki bu gezegenlerin bir yıldızın etrafında dönen 3'lü olduğunun doğrulanmasının zaman aldığını belirtti. Macintosh 767 trilyon mil (1234 trilyon kilometre) uzaklıktaki güneş sistemindeki yıldızın HR8799 olduğunu üç gezegenin de Jüpiter'den 7 ila 10 kat daha büyük olduğunu söyledi.

  JÜPİTER'İN ÜÇ KATI
  Hubble'ın keşfettiği diğer gezegeninse şimdiye kadar saptanan dış gezegenlerin en küçüklerinden biri olduğu Jüpiter'in üç katı kadar büyüklüğe sahip ve Satürn gibi halkaları bulunabileceği belirtildi. Fomalhut yıldızı etrafında dönen bu gezegenin Piscis Austrinus takım yıldızında 148 trilyon mil uzakta olduğu kaydedildi. Gezegenin 200 milyon yaşında ve dört milyar yaşındaki

  Dünya ile kıyaslandığında çok genç olduğu ifade edildi. Bilim adamları son 13 yıldır güneş sistemimiz dışında 300 civarında gezegen keşfetti. Ancak bu gezegenler dolaylı yollardan yıldızların etrafındaki ışıklar hız ağırlık ölçümleri değerlendirilerek bulunuyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Güneş Sistemi dışındaki gezegenler...

  Reklam  güneş sistemi bizim galaksimizdedir bunun dışında gün geçmiyorki yeni bir yıldız yada uzaya ait bir bilgi elde edilmesi uzayda bizim galaksimiz gibi gibi milyarlarca galaksi var bunların içinde milyarlarca gezegen var+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi