Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları

  Reklam  Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları

  Forum Alev

  Dünya güneş sistemimizin dışındaki yabancı gezegenlere ait ilk fotoğrafları görebilecek.
  "Science" bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre iki ayrı astronom ekibi teleskoplarla trilyonlarca kilometre uzaklıktaki üçü aynı yıldızın yörüngesinde olmak üzere 4 gezegenin optik flu (net olmayan) fotoğraflarını elde ettiler.
  Ekiplerden birinin Hubble teleskobunu diğerinin ise farklı iki teleskobu kullandıklarını belirtildi.
  İlk ekibe başkanlık eden Bruce Macintosh bu fotoğrafları Dünya gibi gezegenler bulunup bulunmadığı ve orada potansiyel yaşamın olup olmadığını anlamak yolunda bir adım olarak değerlendirdi.
  Macintosh Pegasus takım yıldızındaki bu gezegenlerin bir yıldızın etrafında dönen 3'lü olduğunun doğrulanmasının zaman aldığını belirtti.
  Macintosh 767 trilyon mil (1234 trilyon kilometre) uzaklıktaki güneş sistemindeki yıldızın HR8799 olduğunu üç gezegenin de Jüpiter'den 7 ila 10 kat büyük olduğunu söyledi.
  Hubble'ın keşfettiği diğer gezegeninse şimdiye kadar saptanan dış gezegenlerin en küçüklerinden biri olduğu Jüpiter'in 3 katı kadar büyüklüğe sahip ve Satürn gibi halkaları bulunabileceği belirtildi. Fomalhut yıldızı etrafında dönen bu gezegenin Piscis Austrinus takım yıldızında 148 trilyon mil uzakta olduğu kaydedildi. Gezegenin 200 milyon yaşında ve 4 milyar yaşındaki Dünya ile kıyaslandığında çok genç olduğu ifade edildi.
  Fotoğrafların bulanık olma nedenlerinden birinin Fomalhut yıldızının gezegenden 100 milyon kat parlak olmasından kaynaklandığı kaydedildi.
  Bilim adamları son 13 yıldır güneş sistemimiz dışında 300 civarında gezegen keşfetti. Ancak bu gezegenler dolaylı yollardan yıldızların etrafındaki ışıklar hız ağırlık ölçümleri değerlendirilerek bulunuyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin fotoğrafları

  Reklam  bir uzunluk düşünün 1234 trilyon kilometre bu uzaktaki sistemin içinden gezegenden görüntü alınmış yani akıl alır gibi değil biz daha 500 km köyü uzak sanarken bu gelişmeler bilim adına çok umut verici+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi