Güneş Sistemi dışında pembe gezegen bulundu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Güneş Sistemi dışında pembe gezegen bulundu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Güneş Sistemi dışında pembe gezegen bulundu

  Reklam  Güneş Sistemi dışında pembe gezegen bulundu

  Forum Alev
  Yeni bir GSD Gezegen daha bulundu. Böylece Güneş Sistemi dışında bulunan gezegen sayısı 334'e en az bir gezegeni bulunan yıldız sayısı da 283'e yükseldi.


  Harvard -Smithsonian Astrofizik Merkezi astronomları tarafından bulunan gezegen HAT-P-11 yıldızına ait. HAT-P-11 yıldızı Dünya'dan 124 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. K tipi ve taç sıcaklığı 4780 K derece. Yıldız Güneş'ten biraz küçük:081 Güneş kütleli. Çapı ise Güneş çapının dörtte üçü kadar.

  Gezegen 6 Ocak 2009 tarihinde onaylandı. Buna göre HAT-P-11 b gezegeni 0081 Jüpiter veya 25 Dünya kütleli. Başka bir deyişle Neptün büyüklüğünde. Yıldızına uzaklığı 0053 AB kadar (1 AB=150 milyon km). Bu uzaklığıyla adeta yıldızına uzaklığı Merkür'ün Güneş'e uzaklığından daha yakın.

  HAT-P-11 b gezegeninin yıldızının çevresinde dolanım süresi 488 gün olarak hesaplandı. Gezegen yıldızına bu kadar yakın olduğu için aşırı sıcak. Tahmini sıcaklık 593 derece olarak belirlendi.

  Pembe görünümlü gezegen bir sanatçının fırçasından çıkmışçasına bir görüntü sergilemesinin yanında Neptün'ü andırıyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Güneş Sistemi dışında pembe gezegen bulundu

  Reklam  uzayda bir gezegenin kırmızı yada pembe olması üzerindeki sıcaklığın etkisinden olsa gerek yada başka bir yıldızın ışığını yansıtmasından kaynaknır bu arada pembe gezegen için pembe yazılar akıllıca olmus+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi