Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar

  Reklam  Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar

  Forum Alev
  Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar

  Uzay koşullarına dayanabilecek canlıları bulmak için yapılan araştırmada ilk kullanılan denek olan su ayısı, diğer bir adıyla tardigrade, yapılan testleri geçti ve uzayda canlı kalabileceğini kanıtladı. Bu test için sıcağa, soğuğa ve radyasyona dayanıklılığıyla bilinen bu tür seçilmişti.

  Omurgasız bir canlı türü olan su ayıları, ıslak liken ve yosunların üzerinde bulunabiliyor. Bu canlılar, kurudukları zaman bile yıllar sonra tekrar hayata dönebiliyor.

  Kuru su ayıları, Eylül 2007 yılında uzaya gönderilen Avrupa Uzay Ajansı’nın FOTON-M3 isimli uzay aracına yerleştirildi ve uzayın sert koşullarına maruz bırakıldı. Aracın dönüşünün ardından incelenen örneklerin çoğunun aşırı sıcaklık ve oksijensiz ortamdan zarar görmedikleri, bazı bireylerin ise ölümcül düzeydeki mor ötesi ışınlardan etkilenmediği ve üremeye devam ettikleri gözlendi.

  Konu hakkında araştırmalarını yayınlayan Ingemar Jönsson (Kristianstad Üniversitesi), bulguların arasında en ilginç olanın, bu canlıların mor ötesi ışınlara olan direnci olduğunu belirtiyor. Mor ötesi ışınlar yanıklara sebep oluyor ve hücrenin genetik bilgilerine zarar veriyor. Bu canlıların, aşırı dozdaki ışınlara nasıl dayanabildikleri ise hala bilinmiyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Uzay Boşluğunda Yaşayabilen Canlılar

  Reklam  su ayısı dene hayvan mikroskobik bir canlı olsa gerek yoksa yaşayamaz ama uzay boşluğuna bırakmak gerekiyor binlercesini daha sonra evrimleşmiş halde geri geldiklerini düşünebiliyormusunuz kutup ayısı olarak :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi