Dünyaya en benzer gezegen

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Dünyaya en benzer gezegen ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Dünyaya en benzer gezegen

  Reklam  Dünyaya en benzer gezegen

  Forum Alev
  Güneş Sistemi dışında yeni gezegen  Astronomlar, Güneş Sistemi'nin dışında şimdiye dek büyüklüğü Dünya'ya en yakın olan ve en parlak gezegeni keşfettiler. ..


  İngiltere'deki Avrupa Astronomi ve Uzay Bilimleri Haftası konferansına katılan bilim adamları, şimdiye dek gözlenen dev dış gezegenlerin aksine Libra takımyıldızındaki dış gezegenin büyüklüğünün Dünya'nın iki katından az olduğunu belirttiler. Güneş Sistemi'nin dışında şimdiye dek 300 civarında dış gezegen keşfedildiğini ve bunların hepsinin Dünya'dan büyük olduğunu belirten astronomlar, keşfedilen gezegenin büyük olasılıkla insan yaşamı için çok sıcak olduğunu, çünkü yörüngesinin güneşe benzer yıldızı Gliese 581'e çok yakın olduğunu kaydettiler.
  Fransa'nın Grenoble Gözlemevinden Xavier Bonfils, büyüklüğü Dünya'nın 1,9 katı civarında olan yeni gezegenin şimdiye dek gözlenen kütlesi en küçük dış gezegen olduğunu söyledi.
  İsviçre'deki Cenevre Gözlemevinden Michal Mayor isimli gökbilimci de yeni gezegenin kayalık ve büyüklüğünün de Dünya'nın iki katından daha az olduğunu belirterek, "Dünya'nın ikizini arayışta bir adım daha attık ve şimdi büyüklükleri Dünya'ya çok yakın, çok daha küçük gezegenleri tespit edecek cihazlara sahibiz" diye konuştu.
  Mayor, bir veya iki yıl içinde Güneş Sistemi dışında Dünya büyüklüğünde bir gezegen bulacaklarına emin olduğunu söyledi.
  Bu önemli astronomi keşfi, Şili'deki La Silla'da kurulu 3,6 metrelik teleskobu kullanan bir uluslararası gökbilimci ekibi tarafından yapıldı.
  Astronomlar, daha önce Gliese 581 yıldızının etrafından dönen 3 dış gezegen keşfetmişlerdi.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyaya en benzer gezegen

  Reklam  dünyaya en benzeyen gezegen yıllar geçtikçe uzayın keşfi arttıkça değişebiliyor dünyaya benzeyen süper dünayalar sürekli bulunuyor ileridie çok daha yakınları muhakkak bulunacaktır çünkü uzay bir derya+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi