Pluton'a isim veren Venetia Phair öldü

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden Pluton'a isim veren Venetia Phair öldü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Pluton'a isim veren Venetia Phair öldü

  Reklam  Pluton'a isim veren Venetia Phair öldü

  Forum Alev

  Pluton gezegenine ismini veren Venetia Phair öldü.

  Pluton keşfedildiğinde gezegene ismini veren Venetia Phair 90 yaşında öldü.
  Ailesinden yapılan açıklamada, gezegene isim verdiğinde 11 yaşında olan Phair'in, Epsom'daki evinde 30 Nisanda hayata veda ettiği, cenaze töreninin yarın yapılacağı belirtildi ancak ölüm nedeninden söz edilmedi.
  O zamanki soyadı Burney olan Phair, bu yıl başında yayımlanan kısa bir belgeselde, gezegene isim verişini şöyle anlatmıştı:
  "Dedem her zamanki gibi The Times gazetesini açtı ve yeni bir gezegen keşfedildiği haberini okudu. Gezegene ne isim verileceğini merak ediyordu. Hepimiz merak ediyorduk. Ben, (Neden Pluton olmasın?) dedim. Ve her şey böyle başladı."
  Phair, Oxford üniversitesine bağlı bir kütüphaneden emekli olan dedesi Falconer Madan'ın bu teklifi, aynı üniversitede astronomi profesörü olan ve o gün Kraliyet Astronomi Derneğinin toplantısına katılacak olan arkadaşı Herbert Hall Turner'a ilettiğini anlatmıştı.
  Phair, Turner'ın bu teklifi keşfi yapan Clyde W. Tombaugh'a ilettiği, 1 Mayıs 1930'de isim kamuoyuna açıklandığında dedesinin kendisini bir hediyeyle ödüllendirdiğini söylemişti.
  Daha öğrenciyken astronomi ve mitolojyle ilgilenen Phair'in Yunan yeraltı tanrısı Hades'in Roma dönemindeki muadili Pluton'u bildiği belirtildi.
  Pluton, Uluslararası Astronomi Birliğinin 2006'daki kararıyla gezegen statüsünden çıkarılmıştı.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Pluton'a isim veren Venetia Phair öldü

  Reklam  çocuğun biri dedesine gezegene şu adı vereim demiş koşkoca gezegen o adı almış pluton gezegeni adı biraz basitleşti gözümde nedense:) keşke ölmeden önce daha iyi bir hikaye uydursaydı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi