En uzak patlayan yıldız keşfedildi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Uzay Bölümünden En uzak patlayan yıldız keşfedildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Liothé__*
  Bayan Üye
  Reklam

  En uzak patlayan yıldız keşfedildi

  Reklam  En uzak patlayan yıldız keşfedildi

  Forum Alev


  Astronomlar, şu ana dek bulunan en uzak süpernovayı (patlayan yıldız) keşfettiler.  İngiliz Nature dergisindeki habere göre ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi astronomlarından Jeff Cooke ve ekibi Güneş'in 50-100 katı büyüklüğündeki bu süpernovayı keşfetmek için Evren'in öbür ucundaki diğer ölü yıldızların da keşfedilmesini sağlayabilecek yeni bir teknik kullandılar.
  Astronomlar yeni keşfedilen süpernovanın 11 milyar yıl önce Evren yaklaşık 27 milyar yaşındayken patladığını tahmin ediyorlar. Evren'in 137 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.
  Bu süpernovanın bulunmasından önce keşfedilen en uzak süpernova 6 milyar yıllıktı.
  Bu yeni süpernovanın gökyüzünün bir bölümünün 2003-2006 yılları arasında çekilen resimlerinin karşılaştırılması tekniğiyle belirlendiği belirtiliyor.
  Süpernova şiddetle patlayan ve parlaklığı aniden yüzmilyonlarca kat artan yıldızlar sınıfının ortak adı. Sözcük bir başka patlayan yıldız olan novadan türetildi. Süpernova patlamaları yıldızların enerji üretimlerinin sona ermesi anlamına geliyor.
  Herhangi bir yıldız süpernova durumuna geldiğinde uzaya güçlü bir ışık yayıyor ve içinde bulunduğu galaksiyi bile aydınlatabiliyor. 2. 2
  Türk_Genci
  Yeni Üye

  --->: En uzak patlayan yıldız keşfedildi

  Reklam  çok şaşırtıcı ve çok garip+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi