Mineraller Kalsiyum Magnezyum Demir Çinko...

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden Mineraller Kalsiyum Magnezyum Demir Çinko... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hazal.
  Üye
  Reklam

  Mineraller Kalsiyum Magnezyum Demir Çinko...

  Reklam  Mineraller Kalsiyum Magnezyum Demir Çinko...

  Forum Alev
  Kalsiyum
  Vücutta en bol bulunan mineraldir. kemiklerin ve dişlerin oluşması ve güçlenmesi, osteoporozun tedavisi ve önlenmesinde gereklidir, sinir sisteminin regülasyonuna, katkıda bulunur, kas hareketlerinde, vücut sıvı dengesinde, hormon üretiminde anahtar rol oynar ve kalp ritmini regüle eder. Günlük ihtiyacın alınmasıyla, özellikle erkeklerde, yüksek kolestrol düzeyinde, %25 azalmaya yol açar. Eksikliğinde Raşitizm ve osteoporoz görülür.
  Magnezyum

  Vücudun doğal stres azaltıcı mineralidir. Vücut magnezyumunun çoğunluğu kemiklerde ve kaslarda toplanmıştır. Ayrıca spor ve hamilelik evresinde, gereksinim artar. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan basıncını kontrol eder, Kalsiyum ile birlikte kullanılmasında, ani ölümlerin önüne geçer, Kardiyoprotektif etkisi olur. Özellikle egzersiz sonrası kasları gevşetir. Osteoporoz riskini azaltır. böbrek taşı oluşumunu önler. Eksikliğinde kusma, kas zafiyeti, kalp çarpıntısı ve titreme görülür.
  Demir
  Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin üretiminde önemli rol oynar. Vücut gelişmesinde yardımcı olurken, yorgunluk ve hastalıklarda direnci artırır. özellikle adet ve sonrasında kadınlar için gerekli ve zorunludur. Eksikliği kansızlık ve bağışıklık sisteminde zayıflık yaratır.
  Çinko
  Antioksidan özelliğinin yanısıra boğaz, ses telleri, saç, cilt ve göz sağlığına, önemli destek sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, seksüel fonksiyonların devamlılığını, düzenliliğini sağlar. Erkeklerde prostat sağlığının korunmasında yardımcı olur.
  Selenyum
  E Vitaminine benzer şekilde ve birlikte antioksidan etki gösteren bu değerli mineral, yağların oksidasyonunu azaltır, kanser riskini önler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kalp ve damar sağlığıın korunmasında etkili olur.
  Potasyum
  Sinirlerin ve kasların normal çalışmaları ve gevşemeleri için gereklidir. Aynı zamnda şeker ve metabolizmasının çalışmasına, ait-baz dengesine ve beyindeki oksijen metabolizmasına yardımcı olur. Yüksek potasyum, düşük sodyum diyetiyle mental stresten doğan yüksek tansiyonu düşürtür. Eksikliğinde tansiyon yükselir, kalp ritmi bozulur, ishal görülür, şeker hastalığında insülin duyarlılığını artırır.
  Sodyum
  Vücut içerisindeki su dengesinin korunması için önemlidir, Böbrekler tarafından kontrol edilen elektrolitleri regüle eder. Sodyum aynı zamanda normal kas hareketlerine, adrenalin ve amino aitlerin üretimine yadımı olur. Vücutta su tutulmasını sağlarken, hipertansiyonik sonuç yaratır, idrar atımını azaltır, ancak kan akışkanlığını artırır. Doğrudan tuz alımının kaldırılmasıyla her besinden sodyum alınabilir. Yüksek sodyum alımında mutlaka yüksek Potasyum alınmalıdır. Eksikliğinde halsizlik, güçsüzlük oluşurken, fazlalığı vücutta su tutumu, ödem, potasyum kaybı, tansiyon yükselmesi yaratır.
  Krom
  Kan şekeri kolestrol seviyesinin kontrolünde, diyet ürünlerinde kullanımda, sağlıklı kişilerin kilo vermesinde önemli rol oynar.
  Biokarbonatlar ve Kloritler
  Bu mineraller midede ve bağırsaktaki asit dengesinin korunmasına ve regüle edilmesine yardımcı olur. Mide bozulmalarını düzelterek, hazma yardımcı olur. Bu mineraller ayrıca alkol sonrası baş ağrılarına iyi gelir. İdrar alkalize edici, kan şekerini düşürücü, kanda asidoza eğilimini dengeleyici etki yaratır. Eksikliği kusmaya neden olurken; fazlalığı su tutumu, ödem tansiyon yükselmesi dolayısıyla potasyum kaybına neden olur.
  .... .... ....
  Florid
  Bu mineral diş çürümelerini önler. Ancak fazlası dişlerde kararmaya neden olur. Eksikliği çürümeyi hızlandırır. Ancak osteoporoz da yüksek yüksek düzeyde alınması tedaviye destek olur.
  Sülfatlar ve Silis
  Bu mineraller doğal temizleme maddeleridir, Kalsiyum gibi silis de kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için mükemmel bir mineraldir.
  Sülfat (1200 - 3000 mg/lt)
  Suda hafif acılık yaratmasına rağmen tedavi edici özelliği ile; kabızlıkta laksatif etki, safra tembelliğinde ise uyarıcı etki yapar.
  Karbondioksit (1000 mg/lt)
  Ağır metallerin eriyik halde olduğu maden suyunun içimini, bira ve meşrubatlar gibi kolaşlaştıran bu gaz; mide asidini uyarıcı; alkolün emilimini artırıcı, dildeki tat reseptörlerini uyarıcı etki yaratırken; mide mukozasında olumsuz etkiler yaratmakta, kanamalarda ise artışa neden olmaktadır. 2. 2
  Hazal.
  Üye

  --->: Mineraller

  Reklam  Mineraller Gerekli midir?


  İnsan yaşamı, sağlığı ve biyokimyasal yapısı için zorunlu olan mineral su; sıvı olarak ihtiyaç oluşu dışında içerdiği Makro Mineraller (Kalsiyum, Klor, Magnezyum, fosfor, Potasyum, Sodyum) ve Mikro Mineraller - iz elementler - (Krom, Bakır, İyot, demir, Mangan, Molibden, Selenyum, Çinko) ile tıpkı Yağ, Karbonhidrat, Vitamin, Protein gibi zorunlu maddelerdir.
  İnsanın günlük yaşamı ve aktivitesi için ihtiyaç duyduğu enerjinin yaratılmasında oksijen kadar mineraller de büyük rol oynarlar.
  Mineraller vücudun iskelet yapısının temeli olurken; organizmanın normal işlevlerinde gerekli olan enzimlerin aktive edilmesinde, kanda asit-baz dengesinin sağlanmasında, sinir ve kasların özel görevlerini desteklemesinde, kan hücrelerinin oluşumunun sağlanmasında etkin rol oynar.
  Büyüme, canlılık, genel sağlık ve yaşamsal faaliyetlerin karşılanması için mineraller alınmalı, hamilelik ve emzirme döneminde, mineral ihtiyacı artmasıyla kullanımı da artırılmalıdır. Hamilelik, emzirme ve spor yapılan dönemlerde kesinlikle sigara kullanılmamalı, alkol alınmamalıdır. Vücutta mineral kaybının en önemli sebebi sigara ve alkoldür.
  İnsanın beslenmesi, büyümesi, gelişmesi, vücut işlevlerinin devamı, dokuların yenilenmesi, performansı ve sağlığı için, mineraller gereklidir. Beslenme ile günlük olarak mutlak alınması gereken 7 temel mineral vardır. KALSİYUM, FOSFOR, MAGNEZYUM, DEMİR, ÇİNKO, İYOT VE SELENYUM.
  Bunların dışında Potasyum, klor, Sodyum, gümüş, Krom, Bakır, Mangan, Molibden, Kadmiyum, Lithiumflond ise yaşam kalitesini artıran yararlı minerallerdir. Bunların da günlük düzenli alımları, yaşamı güvenilir ve renkli kılacaktır.
 3. 3
  Hazal.
  Üye
  Maden Suyunun Yararları
  Maden Suyu vücuda fonksiyonları için gerekli muhtelif elektrolitleri sağlar. İçerdiği mineraller ;
  Vücudun günlük aktiviteleri ile kaybettiği mineral ve su kaybını yeniler.
  Vücudun muhtelif toksinlerini ve ayrışmış atık maddelerini temizler.
  Sinir sistemi ve kas işlevini düzenler.
  Kemik ve diş gelişimi düzenler.
  Hormon düzenini sağlar.
  Kalp ritminin regüle olmasını sağlar.
  Kan basıncını kontrol eder.
  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Minerallerin yetmezliği ve yetersiz alınışı, hastalıkların ve sağlığın bozuk olmasına neden olurken; bunları karşılamada ortaya çıkan başarısızlığın altında ise bilgisizlik yer almaktadır.

  MİNERALLER:Mineraller vücudun sağlılı kalabilmesi için gerekli olam kimyasal elementler ile bu elementlerin inorganik bileşikleridir. Her mineralin, öbür besin maddelerinin etkisini güçlendiren tamamlayıcı bir görevi vardır. En çok sütte ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynar. Süt ürünlerinde, yumurta sarısında, baklagillerde ve kuru yemişlerde bulunan fosfor da kemik ve dişlerin, kas ve sinir dokusunun yapıtaşlarındandır. İçme sularında bulunan flüorun da diş çürümelerini önlediği saptanmıştır.
  alıntı
+ Yorum Gönder
kalsiyum magnezyum çinko faydaları,  balen kalsiyum magnezyum çinko faydaları,  kalsiyum magnezyum çinko ne işe yarar,  kemik ve dişlerin gelişiminde etkili olan element,  elementlerin vücuda faydaları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi