B6 Vitamini (Piridoksin)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B6 Vitamini (Piridoksin) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  B6 Vitamini (Piridoksin)

  Reklam



  B6 Vitamini (Piridoksin)

  Forum Alev
  B6 Vitamini (diğer adıyla Piridoksin), beyin fonksiyonları, hormon dengesi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölümde, B6 Vitamininin yararları, önemi ve bulunduğu besinler, B6 Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.
  Yararları, Kaynakları, Eksikliği

  • B6 Vitamininin başlıca yararları: Beyin fonksiyonları, protein sindirimi ve hormonların üretimi için gereklidir. Cinsel hormonları dengeler. Depresyona ve Alerjik reaksiyonları karşı etkilidir.
  • Hayvansal ve bitkisel besinlerde düşük miktarda bulunur. Baklagillerde, karaciğerde, ıspanakta, pancar, badem, ceviz, fındıkta bulunur.
  • B6 vitamini eksikliği son derece nadirdir. Eksikliğinde deri ve sindirim sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar. Kas güçsüzlüğü ve kaslarda hassasiyet, konsantrasyon güçlüğü, çabuk kızma, bellek zayıflığı, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık, mide ağrıları görülür.
  • Vitamin B6 zehirlenme yapabilen ender vitaminlerdendir. Günlük 500 mg a kadar güvenli olabilir ancak günlük 2 gr lık dozla sinir sisteminde geriye dönüşü olmayan bozukluklar ortaya çıkabilmektedir.
  • Günlük Vitamin İhtiyacı: 2 mg.




 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: B6 Vitamini (Piridoksin)

  Reklam



  Vitaminleri her gün almak gerekmektedir.Vitaminler arasında B 6 vitamini de B gurubu vitaminler içinde önem kazanmaktadır.Bunları besinler yılu ile alabilmekteyiz.Balık ve yeşil yapraklı sebzeler ile bakliyat ve ceviz de bol miktarda bulunmaktadır.







+ Yorum Gönder
b6 vitamini
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi