B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Vitaminler Bölümünden B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  Reklam  B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  Forum Alev
  B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  B7 Vitamini Hangi Besinlerde Yer Alır
  B7 Vitamini
  Biotin, bir çok metabolizma olayında görev alan ve suda eriyen bir vitamindir. DNA’nın çoğalmasında biotin’in önemli rolü vardır. Biotin 4 önemli enzimin yapısına girer ki bu enzimlere karboksilaz enzimleri denir. Bu enzimler mitokondriumda bulunur ve heme ve demir metabolizmasında etkilidir. Bu enzimlerden en önemlileri asetik koA karboksilaz (ACC), piruvat karboksilaz (PC), propionil coA karboksilaz (PCC) ve beta-metilkrotonil coA karboksilaz (MCC)dır. Biotin bu enzimlerin yüzeyinde CO2 taşıyıcısı olarak önemli rol alır. Bu biyotine bağlı karboksilaz enzimleri doğuştan eksik olursa bebekte doğumdan sonra ve bir yaş içinde oluşan şiddetli nörolojik hastalık oluşur.

  Çiğ yumurtada bulunan avidin isimli bir protein biotin’in emilimini bozar. Uzun süre çiğ yumurta içenlerde biotin eksikliği olur. Bu nedenle yumurta çiğ olarak içilmemelidir.
  Biotin proteinler, folik asit, pantotenik asit ve B12 vitaminin kullanımını kolaylaştırır, tırnak ve saçları güçlendirir, kolesterol ve kan şekerinin normale dönmesine katkıda bulunur.
  Günlük ihtiyaç 35-60 mikrogramdır. Normal serum konsantrasyonu 1500 pmol/L dir.

  Bira mayası, tam buğday, yumurta sarısı, karaciğer, tavuk, kuzu eti, tam buğday ekmek, balık, süt ve peynirde biotin vardır. Biotin, bakteriler tarafından bağırsaklarda da üretilir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: B7 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

  Reklam  B 7 vitamini genellikle protein olan besinlerin içinde bulunmaktadır.Bunlar arasında et yumurta ciğer tavuk ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.Haftada iki defa protein tüketmek yeterlidir.+ Yorum Gönder
b7 vitamini hangi besinlerde bulunur,  b7 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur,  b7 vitamini
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi