Sporda bunlara dikkat

+ Yorum Gönder
Erkeklere Özel ve Vücut Geliştirme Bölümünden Sporda bunlara dikkat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  murti05
  Özel Üye
  Reklam

  Sporda bunlara dikkat

  Reklam  Sporda bunlara dikkat

  Forum Alev
  Sporda bunlara dikkat
  Evde yapılan spor sakatlıklara yol açabiliyor. Uzmanlar uyarıyor.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işık Akgün evde en sağlıklı şekilde spor yapmanın yollarını açıkladı: Yanlış yapılan spor, vücutta ağrılar oluşmasına yol açabilir.

  Özellikle evlere koyulan ve bilinçsizse kullanılan koşu bantları ayak bileği, diz, kalça ve belde ağrılar yaratabilir. Bu ağrılar belli bir süre sonra devamlı hale gelip günlük yaşantıyı da etkiler.

  Ayakkabısız koşmayın!

  Bu durumun en önemli nedenlerinden biri, evde bir yürüyüş aleti olmasına rağmen koşu bandında iyi bir ayakkabının kullanılmaması, bandın üzerinde basit ayakkabılarla hatta çorapla koşulmasıdır.

  Bandın seçimi önemli

  Koşu bandının seçimi de çok önemlidir. Son yıllarda koşu bantlarında teknolojik gelişmeler çok fazla ama yine de günümüzde satılan koşu bantlarının bir kısmı yumuşatıcısı yani tartanı olmayan bantlardır.

  Bu durumda siz yere ayağınızı koyduğunuz anda verilen güç aynı şiddette ayak bileğine, dize ve kalçaya gelir. Bu da eklemdeki kıkırdaklar üzerine aşırı yük getirir. Belli bir süre sonra da ağrıya neden olur.

  Bu yüzden koşu bandı seçerken mutlaka yumuşatıcısı olan bantlı koşu cihazlarını seçmek gerekir. Bu yumuşatıcıların sıfırdan 8'e kadar modelleri bulunur. Bunları kendi ritminize ve vücut yapınıza göre ayarlayabilirsiniz. Özellikle yürüyüşlerin dışında yapılan koşularda bu bantların gerçekten son derece önemlidir.

  Süreyi abartmayın

  Ayrıca koşu bantlarının kullanım sisteminde de bazı hatalar yapılıyor. Spor yapmanın çok faydalı olduğu düşünülerek her gün 45 dakika banda çıkanlar var. Üstelik bu 45 dakikanın son 20 dakikası koşu tarzında yapılıyor. Bu kadar yoğun bir tempo eklemlere aşırı yük getirerek ağrı yaratır, sonra da kıkırdak hücrelerini etkileyerek kayba yol açar.

  İdeal olanı iki günde bir yarım saati geçmeyen yürüyüşler ve koşular yapmaktır. Özellikle ağrı başladıktan sonra mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek ve koşu bandı kullanım programı almak gerekir. Bu tip ağrıları olan kişilerin yürüyüşlerini özellikle toprak zeminde veya tartan zeminde (halı sahalarda kullanılan madde) yapmalarını öneririm.

  Eğer illa yürüme bandında yürüyüş yapılacaksa 4-4.5 hızı geçmeyecek şekilde 20 dakika ile 30 dakika arasında yürüyüş yapılabilir. Ancak özellikle koşulmasını öneriyorum.

  Spordan önce ısının

  Spor yaparken oluşan sakatlıkların, ısınmadan spora başlandığı hallerde artırdığı söylenmektedir. Spor öncesinde yapılan germe ve ısınma hareketleri yanlış spor yapıldığı taktirde sakatlanma oranını azaltmaz. Sadece sizi spora hazırlar. Ayrıca spora çabuk konsantrasyon açısından fayda da sağlar.

  Düşük ağırlıkla çalışın

  Özellikle vücudunu geliştirmek isteyen kişiler, birden gereksiz ağırlıklar kaldırmaya başlayarak omuz bölgelerinde ağrı yaratabilirler. Bu durum onları spor yapamayacak hale bile getirebilir. Bu durumun önüne geçmek için tavsiye edilen, düşük ağırlıklarla ve sık tekrarlarla çalışmanın sürdürülmesidir. Daha sonra kademeli olarak ağırlık arttırılabilir.

  Kaç dakika egzersiz?

  Aletlerin sayısına göre her alette geçirilecek süre de faklıdır. Yürüme bandı için 20-30 dakika, bisiklet için 15 dakika idealdir. Adale çalıştırıcılarda özellikle de bacak adalelerini çalıştıran aletlerde 10 defadan iki set, üst grubu çalıştıran aletlerde düşük ağırlıklarla 10 defadan iki set yapılabilir. Ay yürüyüşü denilen alette ise direnci sıfırdan başlatıp yavaş yavaş artırarak yaklaşık 15 dakikalık egzersizi öneririm.

  Egzersizin başında ve sonunda vücudu esnetici egzersizler yapmak da son derece faydalıdır. Bunun iki yararını göreceksiniz. Birincisi adale ve tendonlarınızı spora hazırlarsınız. İkincisi ise adele ısısını artırarak konsantrasyonunuzu yükseltirsiniz. Öte yandan aletten alete geçiş sırasında bir-iki dakikalık molalar son derece yararlıdır. Çok uzun süreli ara vermekten ise kaçınmalısınız.

  Spor zayıflatır ama...

  Zayıflamak için spor mutlaka yapılmalıdır. Ancak çok aşırı kilolu olan bir kişiye bilinçsiz spor yapmasını öğütlediğiniz takdirde hastanın ölümüne bile neden olabilirsiniz. Bu nedenle kilo vermede öncelikle yapılması gereken şey doktor kontrolüne girmektir.

  Bir doktor tarafından kişinin metabolizması ölçülmeli, hormonal değerleri tespit edilmeli ve kilo vermeye başladığı andan itibaren yavaş yavaş kademeli artışlarla spor yapması teşvik edilmelidir. Bu spordaki birinci basamak yürüyüştür. Bu yürüyüşler tabii ki kilonuzun değerlerine göre 45 dakikaya varan dış ortamda ve toprakta yapılmalıdır.

  Spor salonlarında ise egzersizlere çok daha düşük zamanlarda ve adetlerde başlanmalıdır. Süre ve adet daha sonra yavaş yavaş artırılmalıdır. Spor sırasında kişilerin kalp ritimlerini ve tansiyonlarını mutlaka kontrol ettirmeleri gerekir. Sağlıklı kişilerin de, normal kiloya sahip olanların da yapacakları egzersiz tiplerine göre kalp ritmlerini ve tansiyonlarını kontrol ettirme zorunlulukları vardır. Aksi taktirde çeşitli sağlık sorunlarının yaşanma ihtimali doğacaktır.
 2. 2
  candy_girlab
  Üye

  --->: Sporda bunlara dikkat

  Reklam  Paylaşım için teşeküürler 3. 3
  jhfetestry12
  Üye
  Spordan önce ısınma 5-10 dakikalık hafif tempoda koşu ile yapılabilir, daha sonra açma germe hareketleri yapılmalıdır.
  Hafif ağırlıklarla çalışmak ne yanlıştır ne de doğrudur, amacınıza bağlıdır, eğer siz sürekli bol yiyerek vücudunuzdaki kasların büyüklüğünü arttırmak istiyorsanız ağır kütleleri basacaksınız, her sette ağırlık arttıracaksınız. Bu dönemde biraz daha iyi beslenmeniz gerekir kaslarınızı şişirmek için.
  Örnek olarak setlerimiz 10-10-8-8 olsun, ağırlıklar da ilk set 20 ise 2. set 22.5 ya da 25 olabilir. Kaslarınızdaki yorgunluğa göre ağırlık arttırımını yapmalısınız. Bu tür çalışmalardan önce karbonhidrat, sonrasında protein almalısınız, protein tozu kullanıyorsanız yararlı olacaktır ama nasıl kullanacağınız konusunda bu işi bilen birine danışmanız gerekir.
  Düşük ağırlıklarla sık tekrar şekillendirmedir. Definasyon olarak adlandırılabilir. Definasyona geçilmeden az önce belirttiğim kilo alma kasları şişirme (bulk) dönemi yapılmalı, direk definasyon yaparsanız istediğiniz kilo ve güçte olmazsınız, kaslarınız belki şekillerini belli eder ama 55-60 kiloda mı yağsız bir görüntü istersiniz, 70-75 kilo da mı?

  Son bölümde aşırı kilolu kişilerin nabızla ilgili sanırım sorunları oluyor, onların önce metabolizmalarını hızlandırıcı şeyler yapmaları, basit hareketler yapmaları gerekiyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi