Vista daha hızlı nasıl çalışır (Anlatım)

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Vista daha hızlı nasıl çalışır (Anlatım) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Vista daha hızlı nasıl çalışır (Anlatım)

  Reklam  Vista daha hızlı nasıl çalışır (Anlatım)

  Forum Alev
  Vista, önce çok fazla bellek kullanmakla itham edildi, sonra sürücüler sorunlu denildi… Neticede kullanıcıları kastı da kasdı. Peki bu sistem nasıl hızlanır? İşte uygulamalı yanıtı:

  Windows Vista, önce çok fazla bellek kullanmakla itham edildi, sonra sürücüler sorunlu denildi… Ama en sonunda görüyoruz ki, her ne kadar bizlerin beklentileri hep daha yüksek de olsa, Microsoft iyi bir çıkartmış ve Windows XP'nin yerine geçecek işletim sistemi konusunda iyi adımlar atmış. Tabii her ürün gibi varsayılan ayarlar bizim gibi performans çılgınlarının işine pek yaramıyor. Bu sebeple, gerekirse sinekten yağ çıkartıp Windows Vista'nın çok daha hızlı çalışması için elimizden geleni yapacağız. Görsellik kimin umurunda? Bize performans gerek!


  Mümkünse 64 bit Kurun!


  Eğer imkânınız varsa, Windows Vista’nın 64 bitlik sürümünü edinin. OEM veya ayrı satılan sürümü almış olabilirsiniz. İçindeki kuponu gönderdiğinizde Microsoft size 64 bitlik sürümü sağlıyor. Sıfırdan kurmanız gerekecek; ama buna değer. Piyasadaki birçok işlemci artık 64 bit ve üzerinde çalışan 32 bitlik yazılımları destekliyor. CPUZ yazılımıyla birlikte işlemcinizin bu yeteneğe sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Intel işlemciler için EM64T, AMD işlemciler için ise x86-64 olarak gerekli komut setini işaretli satırda görebilirsiniz.


  En az 2 GB RAM kullanın!


  Windows Vista’nın bir bellek canavarı olduğu söylenir durur. Hâlbuki Windows Vista belleği sadece verimli kullanıyor. Boş bulduğu belleği Unix gibi (ama sadece gibi) gerekli sistem dosyalarını depolayarak sistemi daha iyi çalıştırıyor. 64 bit sistem kullanıyorsanız 4 GB belleğe terfi edebilirsiniz. 32 bit işletim sistemlerinin 3 GB’ın üstüne biraz alerjisi var.


  Aero’dan ve Efektlerden Vazgeçin!


  Windows Vista’nın en büyük özelliği gibi gösterilen Aero arabirimi aslında uzman kullanıcılar gözünden bakıldığında, kaynak israfından başka bir şey değil. Hem grafik işlemcinizi de yorup fazladan ısınma ve güç tüketimine de sebep olduğunuzu söylemeliyiz. Bu sebeple Windows’un “Standart” görünüm şemasını kullanabilirsiniz. Başlat menüsünü dert etmeyin. Daha az cicili bicili görünecek; ama özelliklerinden bir şey kaybetmeyecek.

  Kenar Çubuğu O Kadar da İşlevsel Değil!


  Windows Vista Sidebar, yani kenar çubuğu, çok da işlevsel değil. Üzerinde kurduğunuz uygulamalar hoş gözüküyor ama ekranın sağ veya sol tarafında sürekli bir şeylerle meşgul olan bu kısım yine sistem kaynağı tüketiyor. Ayrıca cicili bicili görüntüler de özellikle yerine göre %10’a kadar işlemci gücü tüketebiliyor. Kaldırın gitsin. Arada bizim gibi para birimleri arasında çeviri yapmak isterseniz çalıştırabilirsiniz.

  Sistem Geri Yüklemeye Değil Yedeklemeye Güvenin


  Windows Vista, önceki Windows sürümleri gibi bir sistem geri yükleme içeriyor. Zaten düşük olan sabit disk performansını bir de bu uygulamayla kırpmayın deriz. Kapatın, rahatlayın. Sonra da, isterseniz, sistemdeki geri yükleme noktalarını temizleyin.
  Takas Dosyasını El İle Ayarlayın


  Az olan sabit disk performansı genellikle sistemin geri kalanına yetişemez. Bu sebeple sabit diskten mümkün olduğu kadar iyi yararlanmalıyız. Sabit diskte, işletim sisteminin bellek gibi kullandığı bir alan bulunur. Bu, büyükçe, tek bir dosyadır. Bu dosyanın boyutu sürekli değiştiği için üzerinde parçalanmalar görülür. Bunu engellemenin yolu, boyutunu sabitlemektir. Belleğinizin bir buçuk katı gibi nereden geldiği belli olmayan ama işe yarayan bir kuralı uygulamanızı öneririz. 2 GB belleğiniz varsa 3072 MB takas alanı ayırabilirsiniz.

  Daha Güncel Sürücüler Kullanın

  Her ne kadar en güncel sürücü her zaman en iyi sürücü demek olmasa da sürücüleri güncellemekte fayda var. Özellikle de yüksek performansın önemli olduğu grafik kartı gibi bileşenlerde sık yapılan güncellemeler (ayda bir bakın deriz) her zaman performans getiriyor diyebiliriz.
 2. 2
  HARUN9045
  Emekli

  --->: Vista daha hızlı nasıl çalışır (Anlatım)

  Reklam  benim bunları yapacak param yok başka yolu yokmu beyler
  lütfen bana yardımcı olun 3. 3
  Hitius
  Üye
  Tamm iyi demişinde ben vistanın gorselliginide cok seviom.Bende 1-2 tavsiye vereyim.

  -Kenar cubugunu yok edin(işe yaramaz).
  -Acılısta gelen gereksiz programları iptal edin.Nasıl yapacaz?

  Calıstırı acınız(windows + R tusu) ve msconfig yazın.Cıkan ekranda "Baslangıc" kısmından baslangıcta acılmasını istemediginiz programları durdurun.
  -Sisteminiz guclu olsun(2 gb ram le rahat calısırsınz.Bende 2.0 core2duo 2 gb ram var.Ucu ucuna yetio.)(Eger benim bilgisayarıma bişi olmaz diyosanız sanal bellek kullanıp ramı yukseltin,overclock yapıp işlemciyi hızlandırın.Ama pc yi bozabilirsiniz)
  -Disk birlestiricisini sık sık kullanın.
  Bunları yaparsanız zamanla bilgisayar adam olur.
  Gecen vista service pack 1 cıktı.Guya hız sorunu cozceklermiş ama ben 2 gundur bi faydasını goremedim.Zamanla belli eder kendini
  Benden bukadar.Calısan programları en aza indirseniz rahatlarsınız 4. 4
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  teşekkürler arkadaşım windows vista kullanıcıları için çok yararlı bilgi olaraktır aldığım zaman bunu uygulayacağım bende

 5. 5
  HARUN9045
  Emekli
  tamam uygulamaya çalıştım bi kısmını iyi hızlandı saolu arkadaşla devamını dilerim

 6. 6
  dj_Extacy
  Yeni Üye
  ya bu vistanin hiçmi iyi bir tarafı yok? benimkide nette çok yavaş ilk aldığımda süper çalışıyordu şimdi kaplumbaga gibi oldu hızlandırmak için neler yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 7. 7
  kordan
  Emekli
  bence sistemin düşükse vista yükleme yüksekse yükle hiç bir sorun olmaz bn bu ayarları hiç yapmadım hiç de kasmıyor

 8. 8
  mercedes01
  Emekli
  anlattıklarını yaptım bilgisayar bozuldu

 9. 9
  bmwm55
  Emekli
  gene sitedeyeim naled olsunn banlayıp durmaym :DD:D::D:D:D mehauahaue

 10. 10
  master321
  Yeni Üye
  Resimlerde hatavar düzeltmeni tavsiye ederim.. Paylaşım için TEŞEKÜRLER

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi