Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi

  Reklam  Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi

  Forum Alev


  Dosya işlemleri Service Pack sayesinde kopyalama daha hızlı ve süre gösterimi de çoğunlukla doğru çalışıyor.


  HIZLI KOPYALAMA
  Ortalama bir sabit disk saniyede (Vista freni olmadan) yaklaşık 25 MB veri aktarıyor. Bu aktarım hızına sadece ender olarak ulaşılabilmesi, Vista'nın tam olarak optimize edilmemiş programlanmasından kaynaklanıyor. Redmond'da biri bu hatanın farkına varmış ve sorunu gidermiş; Vista SP1'in en büyük artısı bu. Microsoft, yeni yazılım paketiyle yerel diskte verilerin %25, bir ağ paylaşımı üzerinden ise %50 daha hızlı aktarıldığı iddiasında. Bizim yaptığımız testlerde performans avantajlarının o kadar yüksek olmadığını gözlemledik: Yerel kopyalama işlemlerinde %18'lik, ağ aktarımlarında ise %33'lük bir artış sözkonusu. Yine de bu başarılı bir iyileştirme.

  Microsoft kopyalama işlemlerini görsel olarak da elden geçirmiş. Şimdiye kadar Vista'nın kopyalama süresinin kalan süresiyle ilgili gösterimi daha ziyade rastlantısaldı. SP1 ile gerçi bazı saniyeler daha önce olduğu gibi daha hızlı geçiyor ancak belirtilen süreler çoğunlukla doğru. Birçok küçük dosya içeren dizinlerde ise kalan süre doğru gösterilemiyor.

  KESİNTİSİZ MÜZİK KEYFİ
  Bugün bilgisayarlarımızda aynı anda birçok işlem yapabilmemizi, 1959'da multitasking'in (çoklu görev) ilk konseptini geliştiren Christopher Strachey adındaki bilgisayar mühendisine borçluyuz. Ancak çoklu görev bugün bile halen mükemmel bir şekilde işlemeyebiliyor. Vista'da bellek ve işlem yoğunluklu uygulamalar aynı anda çalıştırıldığında, ses oynatımında sorunlar yaşanıyor. Media Player, MP3 biçimini çözebilmek için çok az işlemci süresine sahip. Sonuçta müzik oynatımında kesintiler ortaya çıkıyor. Üstelik bu hızlı sistemlerde bile olabiliyor.

  Orijinal Vista ile yaptığımız testte örneğin Amy Winehouse, 2,4 GHz hızındaki çift çekirdekli sistemimizde aynı anda iTunes, Photoshop ve Microsoft Word'u çalıştırdığımızda, kekeliyor. Microsoft, SP1 ile bu sinir bozucu problemi gideriyor ve işlemciye ses ve video oynatımı için daha fazla süre ayırıyor. Bu yüzden diğer uygulamaların artık daha yavaş çalışacağını düşünenler yanılıyor: Windows işlemci süresini çok başarılı bir şekilde çalışan programlar arasında dağıtıyor: Photoshop ve benzeri programlarda bundan kaynaklanan bir performans düşüşü hissedilmiyor. Microsoft'un, Apple iTunes kadar "cool" görünen ve kullanıcı dostu bir çalma yazılımı entegre etmemiş olması üzücü.
 2. 2
  HARUN9045
  Emekli

  --->: Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi

  Reklam  saolasın...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi