EasyBCD Kullanarak Vista Bootloader'ı Kaldıralım

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows Vista Bölümünden EasyBCD Kullanarak Vista Bootloader'ı Kaldıralım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ICEEXOL
  Özel Üye
  Reklam

  EasyBCD Kullanarak Vista Bootloader'ı Kaldıralım

  Reklam  EasyBCD Kullanarak Vista Bootloader'ı Kaldıralım

  Forum Alev
  Eğer tekrar XP'ye dönmek istiyorsanız,Vista Önyüklecisini kaldırarak o bölümü XP/2000 görecek şekilde ayarlamalısınız.

  Fakat kullandığım VIA chipsetli 2 anakart 'ta da böyle bir sorunla karşılaşmadım.

  Forumlarda özellikle nForce ve Intel chipset'li anakart ve Seagete harddisk kullanıcılarında Vista kurulu bölümü XP ile formatladıktan sonra sistemin "İşletim Sistemi Yükleme" hatası verdiğini yazdıklarını okuyorum.Bu da demek oluyorki winload.exe hala Vista'yı bekliyor .


  *VIA chipset + Western Digital SATA harddiskimde aşağıdaki ayarı yapmadan istediğim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

  *VIA chipset + Samsung IDE harddiskimde aşağıdaki ayarı yapmadan istediğim gibi Vista üzerine XP ya da XP üzerine Vista kurabiliyorum.

  *
  Intel Chipset + Seagete SATA harddiskime Vista kurdum.Tekrar XP'ye dönmek istediğimde ise yine aşağıdaki ayarı yapmadan kuruluma geçtim.Yükleme işleminden sonra sistem tekrar başladı.Fakat VistaBootloader hala beklediği için sistem açılmadı.Mecburen Vista'yı kurdum.

  Böyle bir sorunla karşılaşmamak için XP cd'si ile sistemi boot edin. Kurtarma konsoluna geçerek aşağıdaki komutu verin;

  FIXMBR yazın ve ENTER'a basın.Ardından E yazarak tekrar ENTER'a basın.Artık sorunsuz bir şekilde XP kurabilirsiniz.

  Önemli Not

  FIXMBR kullanmadan XP'yi kurarsanız eğer açılışta sistem sizi hata ile karşılayacaktır.Böyle bir durumda tekrar Vista'yı kurmak zorunda kalacaksınız ve bundan sonra sistemi ne zaman XP cd'si ile boot edip kurmaya çalışsanız "BlackScreen" sorunu ortaya çıkacaktır.Yani XP cd'si önyükleme yapamayacaktır.

  Bu durumda yapmanız gereken ise;

  Vista DVD'si ile sistemi ile boot edin ve varolan tüm partition'ları SİLİN.Tabi önemli verileriniz varsa bir DVD'ye ya da FlashDisk'e yedekleyin.Partition'ları sildikten sonra XP cd'si ile boot edin ve kurtarma konsolunda FIXMBR işlemini gerçekleştirin.Kurtarma konsolundan EXIT yazarak çıkın.Sistem yeniden başlayarak tekrar önyükleme işlemine geçecektir.Şimdi XP'yi kurabilirsiniz.


  XP'ye Dönmek için Vista üzerinde aşağıdaki ayarı yapabilirsiniz.  Hazırlayan;

  ICEEXOL @WarezDestek.com
 2. 2
  ADANAY
  Yeni Üye

  --->: EasyBCD Kullanarak Vista Bootloader'ı Kaldıralım

  Reklam  saol ustaaaaaaaaaaaaa 3. 3
  barter
  Yeni Üye
  Teşekkürler Dostummmmmmmmmmmmmmmmm 4. 4
  kado_mert
  Yeni Üye
  Slm arkadaşlar..daha yeni üye oldum pek bişey bildiğim söylenemz...bilgisayarımda win7 yüklüydü.fakat bazı proğramları calıştırmam için xp de olması gerekiyodu hdd i min diğer bölümüne de xp kurdum sonra easybcd proğramı ile açılşta hangi işletim sistemini seçmek istediğimi sorucaktı yani başlıngıç düzenlmesi yapıcaktı..fakat xp de kurulması gerekiyomuş o proğram...ben win 7 de kurdum ve yeniden başlattığımda reboot hatası verdi...bios tan boot ayarlarını falan düzenledim ama olmadı napmam lazım bilen varsa yardımcı olailrmi...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi