WİNDOWS XP'yi Hızlandırmak ve Kolaylıkları

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden WİNDOWS XP'yi Hızlandırmak ve Kolaylıkları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Userr
  Üye
  Reklam

  WİNDOWS XP'yi Hızlandırmak ve Kolaylıkları

  Reklam  WİNDOWS XP'yi Hızlandırmak ve Kolaylıkları

  Forum Alev
  WINDOWS MEDIA PLAYER TAMPON BELLEĞİNİN BOŞALTILMASI
  Dikkatinizi çekti mi bilmem, ama Windows XP altında Media Player'e disklerinizdeki tüm multimedya dosyalarını arama komutu verdiyseniz ve disklerinizde de binlerce MP3, ufak video gibi dosyalar varsa başınıza ciddi bir iş aldınız demektir. Çünkü Win-dows Media Player, tüm bu dosyalan ve özelliklerini kendi oluşturduğu bir veri tabanında depolar. Bu veri tabanı da, es kaza benim gibi 60GB'lık içi dolu diskİ taratma gafletinde bulunduğunuzda 2oMB'lık bir tampon bellek dosyası olarak karşınıza çıkar. Sonuçta Windows Media Player, her çalıştırıldığında ne var ne yok bakma niyetiyle bu dosyaya yöneldiğinden dolayı, Windows Media Player'in simgesine bastıktan sonra aşağıya ekmek almaya inip döndüğünüzde bile hala açılamadığını görürsünüz.
  Sorun can sıkıcı, ama çözüm de bir o kadar kolay: Wlndows Media Player tampon bellek içeriğini tutan dosyayı silmek. Bu dosya, tam olarak wmplibrary_v_o_12.db adını taşıyor ve silmenizinbir sakıncası yok.Fakat bu dosya
  yı sildiğinizde,disk taramasıyla tanıttığınız multimedya dosyalarına ait listenin kaybolacağını unutmayın.
  AYNI UYGULAMAYA AİT SİMGELERİ GRUPLANDIRMAK
  Masaüstünüzde açık olan on tane internet Explorer penceresinde on farklı site
  gezdiğiniz,diğer yandan da beş farklı Word dökümanını incelediğinizi varsayalım.Bu kullanım senaryosunun görev çubuğundaki yansımasını hayal edebiliyor musunuz? Açık olan 15 pencere ait toplam 15 simge, üstelik de bir araya tıkışmaya çalıştıkları için hiçbirinin başlığı okunmadığından hangisinde ne olduğu da belli değil. Windows XP ile gelen yeni özelliklerden biri de, aynı uygulamaya ait görev çubuğu simgelerinin bir araya toplanabilmesi. Bu özellik sayesinde örneğin 10 tane internet Explorer penceresi açıksa, görev çubuğunda siz sadece bir tane IE simgesi göreceksiniz ve bunun üzerine bastığınızda lE'ye ait 10 pencere üst üste sıralanacak.
  Bu fonksiyonu açık hale getirmek için Taskbar (görev çubuğu) üzerinde herhangi bir boş alana sağ tıklayarak Properties (Özellikler) kısmına gelin. Açılan pencerede Group Similar Taskbar Buttons (benzer görev çubuğu simgelerini gruptandır) gibi bir seçenekle karşılaşacaksınız. Bu seçeneğin yanındaki kutuya bir işaret koyduğunuzda iş tamamdır.
  JAVA DESTEĞİNİN
  EKLENMESİ

  Windows XP, Sun Microsystems ile arasındaki bazı ihtilafların geldiği nokta itibariyle, Windows XP ve internet Explorer 6 açısından oldukça radikal bir karar alarak Java desteğini çıkardığını açıkladı. Bu durum da Java teknolojilerini kullanan birçok kişi için ciddi bir problem yarattı. Üstelik olayların son gelişimiyle beraber Microsoft, önce Web üzerinden sunduğu Java desteği kurulum dosyasını da kaldırdığını ve bunu Windows XP SPl'e dahil edeceğini açıkladı.
  Ancak bütün bu karmaşık durumlara rağmen, Java isteyen sizler eminim ki basit bir çözümün peşindesiniz. Bunun için sadece Java destek paketinin yüklenmesi yeterli, ancak o da Microsoft'un sitesinden kaldırıldığına göre her hangi bir arama motorundan MSJAVX86XP.EXE yazıp aratırsanız Java desteğine kavuşacaksınız.
  WINIPCFG ARACINA YENİDEN KAVUŞMAK
  Windows XP altında, Windows 98 serisinde olduğu gibi IP ayarlarını gösteren Winipcfg programı yok. Ancak sevenleri, Microsoft'un Windows XP için sunduğu araçtan faydalanabilirler. Tam linki http:// download.microsoft.com/download/ win2000platform/wntipcfg/1.00.0. l / nt5/en-us/WntIpcfg_setup.exe şeklinde.
  Peki mevcut İP adresininizi Winipcfg olmadan nasıl öğreneceksiniz? Basit: Sağ alt köşeye yerleşen bağlantı simgenize tıklayarak açın ve üstteki tablardan sağdakine geçin, işte IP adresiniz karşınızda
  DIR KOMUTUNUN DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEK
  Windows XP komut isteminde herhangi bir klasöre gidip DIR komutunu kullandıysanız, dosya isimlerinin alıştığınızın aksine ortada değil de sağ tarafta konuşlandığını fark etmişsinizdir. Bu durumu eski haline döndürmek, yani listedeki isimleri tekrar ortaya almak için şu ipucundan yararlanabilirsiniz: My Computer (Bilgisayarım) simgesine sağ tıklayarak Properties (Özellikler) kısmına girin.
  Advanced(Gelişmiş)bölümüne gidin ve alttaki Environment Variables(Çevre Değişkenleri)butonuna tıklayın.
  Açılan menüde System Variables(Sistem Değişkenleri)bölümünün altındaki New(Yeni)butonuna basın.
  Değişkenin istemini dircmd,değerini de /-n olarak tanımlayıp onaylayın.
  BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI
  Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister(örneğin icq netdetect agent), bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu, buradan startup sekmesine gelip, başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz programları seçebiliriz, programlan seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.
  HIZLI KAPATMA
  "start > run -regedit" ' deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.
  DAHA ÇOK HIZLANSIN
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
  SADECE WINDOWS'U YENİDEN BAŞLATIN
  WindowsXP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler, ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece WindowsXP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan WindowsXP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz, bu özellik "Hot Reboot" olarak ta biliniyor.
  DAHA ÇOK HIZLANSIN
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
  SADECE WINDOWS'U YENİDEN BAŞLATIN
  WindowsXP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler, ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece WindowsXP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun, böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan WindowsXP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz, bu özellik "Hot Reboot" olarak ta biliniyor.  AÇILIŞ SÜRESİNİ KISALTIN
  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün, bunun için komut satırına CHKNTFS/T:4 yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır. XP'Yİ HIZLANDIRIN
  Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, işte size bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE
  \SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl" anahtarına gidin, burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin, ve değerini "1"(BİR) yapın.
  PREFETCH'İ SİLİN
  İlk defa Windows XP'de gördüğümüz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır. SİSTEM PERFORMANSI
  Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag et-mekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da anca bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır, bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur.Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin, burada "NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve değerini "1"(BİR) yapın.  RUN(ÇALIŞTIR)LİSTESİNİ SİLMEK
  Regedit, ya da "cmd.exe"yi çalıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız, bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "start > run -regedit" deyip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer \RunMRU" anahtarına gidin, burada ki tüm değerleri silebilirsiniz
  BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMAK
  MenüLerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop\"anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.
  INTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN
  Internet Explorer açılırken "anasayfa" olarak belirttiğiniz adresi açmaya çalışır, buda internet Explorer'un yüklenmesinde biraz gecikmeye sebep olur. internet Explorer'un hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız "Görev Çubuğu"ndaki (taskbar) internet Explorer simgesine sağ tıklayıp "properties"i seçin burada "target" olarak "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" yazar, bunun sonuna "-nohome" satırını ekleyin(tırnaklar olmadan). Eklediğiniz zaman "target" şöyle gözükmeli "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome". Böylece internet Explorer açılırken bir Websitesi açmaya çalışmayacaktır(about:blank olsa bile)
  GÖRSEL EFEKTLERİ DEĞİŞTİRMEK
  Windows XP, menü gösterim animasyonlarindan simgelerin gölgelendirilmesine kadar bir çok görsel efekt barindiriyor. Ancak bunlarin ayarlandigi bölge biraz degisik bir yerde oldugu için dikkatlerden kaçmasi kolay. Bu efektlerle ilgili seçeneklere ulasabilmek için su yolu takip etmeniz lazim:
  My Computer (Bilgisayarim) simgesine sag tiklayarak Properties (Özellikler) bölümüne girin.
  Açilan sistem özellikleri penceresinden Advanced (Gelişmiş) bölümüne geçin.
  Performance (Performans) bölümünün hemen altindaki Settings (Ayarlar) butonuna tiklayin. Görsel efektlerle ilgili genis ayarlara imkan veren seçenekleri karsinizda bulacaksiniz.
  Bu seçeneklerin hepsini birden isaretli tutmak, zayif makineler için performans sorunlarina yol açabilir. Görsellik ve performans arasinda ince bir denge kurmanizi gerektirecek bir zevke ve bilgisayara sahipseniz,buradaki ayarlar
  oldukça isinize yarayacaktir.
  Yine açilan bu görsel ayar penceresinin üstünden erisebileceginiz Advanced (Gelismis) bölümünde yer alan iki seçenek de, bu püf noktasiyla ilgisi olmamakla birlikte ilginizi çekebilir.
  BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI
  Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister(örneğin icq netdetect agent), bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu, buradan startup sekmesine gelip, başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz programları seçebiliriz, programlan seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. HIZLI KAPATMA
  "start > run -regedit" ' deyip Regedit'e giriyoruz, burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin, ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.
  EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN
  Explorer.exe'nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdiği zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız, işte size göre bir püf noktası. Regedit'i açıp (start > run -regedit) "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \CurrentVersion \Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD değerini bulun ve değerini "1" yapın(eğer bu anahtar mevcut değilse sağ tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve değerini "1" yapın). Eğer Regedit'le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerekte yapabilirsiniz; My Computer'a girip Tools > Folder Options oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sağlam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.
  DAHA ÇOK HIZLANSIN
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
  Masaüstünde XP sürümünü otomatik olarak görüntüleme

  İşletim Sistemi: Windows XP/ Windows Server 2003
  Kategori: Windows İpuçları

  Masaüstünde Windows XP sürümünü görüntülemek ister misiniz?.
  Aşağıdaki işlemlerin başarı ile gerçekleşmesi durumunda masaüstü araç çubukları üstünde
  Windows XP sürümünüz yer alacak. Örneğin Windows XP SP2 sürümü kullanıyorsanız masasütünde

  Windows XP Professional
  Build 2600.xpsp_sp2_rtm.040803-2158 (Service Pack 2)
  olarak görünecektir. (Resimde olduğu gibi)  Önce Başlat > daha sonra Çalıştır butonuna tıklayın ve önünüze gelen pencereye regedit yazıp onaylayın.
  Daha sonra HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gidin. Bu bölümde sol taraftaki
  dizinlerde PaintDesktopVersion adında olan anahtarı bulun ve üzerine çift tıklayın.

  Bu anahtarın ön tanımlı değer verisi 0 dır ve XP sürümünün masaüstünde görüntülenmeyeceğini belirtir.
  Bu değer verisini 1 olarak değiştirdiğiniz takdirde Windows XP sürümünüzü masaüstünde görebileceksiniz.
  Sisteminizi tekrar başlatmayı unutmayın.

  BOOT RESMİNİ KALDIRMAK
  Windows XP'nin yüklenmesi sırasında karşınıza çıkan resmi görmek istemiyorsanız,
  ufak bir ayarla bu işi halledebilirsiniz:
  Start-Run (Başlat-Çalıştır) bölümüne girin ve MSCONFIG yazıp OK'e basın.
  Sistem ayarlarına dair araç karşınıza geldiğinde buradan Boot.ini yazılı ayıracı
  seçin.
  /NOGUIBOOT yazılı seçeneği işaretleyin.

  BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞ

  Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.
  SABİT DİSK PERFORMANSI
  Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız
  (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12,5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır, bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\C ontr o l\FileSystem" anahtarına gidin, sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin, değer olarak 2 yazın( 1=12,5% , 2=25%)
  BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN
  Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli, en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr o l\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.
  SCHEDULE TASK'I KAPATMAK
  I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.
  INTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN
  Internet Explorer açılırken "anasayfa" olarak belirttiğiniz adresi açmaya çalışır, buda internet Explorer'un yüklenmesinde biraz gecikmeye sebep olur. internet Explorer'un hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız "Görev Çubuğu"ndaki (taskbar) internet Explorer simgesine sağ tıklayıp "properties"i seçin burada "target" olarak "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" yazar, bunun sonuna "-nohome" satırını ekleyin(tırnaklar olmadan). Eklediğiniz zaman "target" şöyle gözükmeli "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome". Böylece internet Explorer açılırken bir Websitesi açmaya çalışmayacaktır(about:blank olsa bile)

  Windows XP, Microsoft'un antialiasing font görüntüleme teknolojisi olan ClearType ile birlikte geliyor. Ancak bu özellik, maalesef default olarak aktif değil. Ancak çarpıcı bir teknoloji olduğu için, mutlaka denemenizi öneririz, özellikle de DOS altında. Bunun için öncelikle masaüstüne sağ tuş ile tıklayıp,
  Özellikler/Gö-rünüm/Efektler seçeneğini seçin.

  Burada alttaki açılır menüden ClearType'ı seçin ve seçimi de hemen üstte yer alan kutucuğu işaretleyerek aktif hale getirin. Genelde en iyi sonuç taşınabilir bilgisayarlarda alınacaktır.

  ClearType'ı açılış ekranında da kullanmak istiyorsanız, bu durumda registry üzerinde de küçük bir değişiklik yapmanız gerekir. Başlat/Çalıştır altından regedit komutunu kullanarak, kayıt düzenleyiciyi açtıktan sonra, buradan HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Desktop anahtarı altındaki FontSmoothingType dize değerini 2 olarak değiştirin.

  Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra “Create MS-DOS Startup Disk” i çalıştırın.

  XP’nin Firewall Özelliğini Kapatmak
  Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

  Windows XP’yi Hızlı Kapatma
  Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

  Daha da Hızlansın
  Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Co ntrol\FileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1” yapın.

  Açıklama Yapmasın
  Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.

  Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor
  Windows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

  Açılış Süresini Kısaltın
  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına

  “CHKNTFS/T:4”

  Boot Dosyaları İle Açılışı Hızlandırın
  Regedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\B ootOp timizeFunction” anahtarına gidin, burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.

  Windows XP’yi Hızdan Uçurun
  Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\PriorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1” yapın.

  Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması
  Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

  Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları Kaybetmeyin
  Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.

  Sisteminizi Sunucuya Çevirin
  Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.

  Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın
  Bunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.

  Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın
  Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

  a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.
  b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
  c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.
  e- Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
  g- Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)
  h- Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j- Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
  k- Otomatik Güncelleştirme : Windows’un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
  l- Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.

  Sistemi Hızlı Kapatın
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Wa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

  Sistemdeki gizli programlar
  Sesli okuyucu system32 nin içinde narrator.exe
  Windows kısa kapan aç logon.exe
  Yazı karakteri oluşturucusu eudcedit.exe
  Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun nslookup.exe
  Paylaşılan klasör oluşturmak için shrpubw.exe
  Windows şifreleme syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
  Sistemi 60 saniyede kapatır C:\WINDOWS\system32\tsshutdn.exe

  Sistemdeki diyalogları siler kurar C:\WINDOWS\system32\webfldrs
  Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler C:\WINDOWS\system32\attrib.exe
  Windows Tanıtım Animasyonu C:\WINDOWS\Help\Tours\mmTour\tour.exe


  NTFS çok iyi bir sistem olmasına rağmen, bazı değişiklikler ile daha iyi bir duruma gelebilir.. Normal olarak, NTFS kullanan sistemler, gereksiz olduğu halde sistem içerisinde zaman güncellemesi yaptığından bilgisayarı yavaşlatıyor. Bunu iptal etmek için;

  HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/FileSystem
  ve 'DisableNTFSLastAccessUpdate' i (1) olarak degiştirebilirsiniz.

  (Parantez kullanmayın)

  İnternet'ten veya başka kaynaklardan elde ettiğiniz XP Temaları (XP Themes) komple bir paket halinde Windows XP'ye yükleyip çalıştırabilmeniz için C:WINDOWS/Resources/Themes yolunu izlemeniz gerekmektedir.

  Elde etmiş olduğunuz tema paketi ''Setup'' dosyası halinde ise bu yolu izlemenize gerek kalmayacaktır.Çünkü genelde (Setup) halinde gelen dosyalar, temaları otomatik olarak ilgili klasöre ekleyecektir. Fakat elde etmiş olduğunuz temalar veya paketler *.zip uzantılı ise, bu dosyaların herhangi bir zip yazılımı ile açılması gerekir.

  Bunu gerçekleştirmek için zip'li klasörü açın ve klasör içerisindeki tüm dosyaları seçili hale getirip extract butonuna tıklayın..Açılan pencerede "extract to" yazan bölümün altındaki kutucuğa C:WINDOWS/Resources/Themes klasörünüzün adı yolunu izleyerek dosyaları extract' yolu ile açın. Buradaki Klasörünüzün adı bölümü sizin yüklemek istediğiniz temanın *adını taşımalıdır.

  Daha sonra zip klasörünü kapatıp masaüstünde boş bir alana Farenizin sağ tuşuna tıklayın, açılan menüden Özellikler (Propertıes) yazan buton ile Windows temalarını liste halinde görebileceğiniz bölüme gidin. Burada yüklemiş olduğunuz temanın eklendiğini göreceksiniz..Temanızı seçtikten sonra Uygula ve Tamam butonlarına sırasıyla

  FAT 32 formatında olan hardiskinizin, yüksek performansta çalışmasını sağlamak için NTFS formatına dönüştürebilirsiniz. Bunu başarmanın en kısa yolu öncelikle Komut penceresini (Command Prompt) açmak olacaktır. Daha sonra

  Convert C:/FS:NTFS yazıp onaylayın. (Yandaki C: değeri formatlamak istediğiniz hardiskinizdir.C: ile (/) arasında boşluk bırakmayı unutmayın.)

  Bu işlemlerden sonra onaylama sorusu geliyor. 'Y' ile onayladıktan sonra sisteminiz seçmiş olduğunuz hardiskinizi formatlamak için oturumunuzu tekrar başlatacaktır.( Bu işlemler sadece Windows XP Home ve Pro sürümleri için geçerlidir.)
  Ayrıntılı Bilgiler

  Windows Xp'de formatlamaya son...

  İşletim Sistemi: Windows Xp home edition
  Kategori: Windows İpuçları

  Windows'un yeniden kurulumu kuşkusuz tüm ayarların kaybedilmesi anlamına geliyor. Ancak küçük bir hile yardımıyla Windows'u yeniden kurabilir ve buna rağmen yapılandırma bilgilerinizi de koruyabilirsiniz.

  Bunun için XP CD'nizi sürücüye yerleştirin ve Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna aşağıdaki ifadeyi girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak çalıştırın:

  D : i386 Winnt32. unattend

  Bunun sonucunda kurulum işlemi başlayacak ve tüm önemli dosyaları onaracaktır.

  Windows xp internet hız sınırlamasını kaldırmak

  Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
  Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

  MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK : XP

  Hoş değil:Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri "1" e ayarlanmadığı sürece
  böyle devam eder . Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\C u rrentVersion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın Çıkan kutuya "1" değerini girin.

  MENÜLERDE GEZİNME HIZININ ARTTIRILMASI

  Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry'de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini açın"HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop"altıdak i"MenuShowDelay"dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0"olarak atadığınızda sorun çözülecektir...

  KİLİTLENME SONRASINDA OTOMATİK RESTART

  XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde her hangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir .
  İpucu:Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak"Başlat/Denetim" Masası penceresindekiSistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin ."Başlangıç ve kurtarma"başlığı altında bulunan ayar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat"seçeneği'nin üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar, sitem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlar...

  DÜZENLİ INTERNET EXPLORER UPDATE'lerini ENGELLEMEK

  Windows XP dahilindeki Internet Explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder . Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse , XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar .
  İpucu : Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır . Bunun için "Başlat /Çalıştır" komutunu çalıştırın ve "Gurup ilkesi" penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın .Önce, bu penceredeki "Bilgisayar yapılandırması /Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/Internet Explorer" başlığını ve ardından ,burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak"seçeneğini aktif hale getirin ...

  XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK

  Başlat / Deneti masası/Program Ekle/Kaldır /Windows bileşenlerini ekle/ Kaldır üzerinden çoğu yardımcı programı, mesela Messenger'ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım : Önce Windows gezginini ve sonra
  " C:\Windows\inf " dizinini açın . Tüm dosyaları görünür yapın : Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için " sysoc.inf " dosyasına çift tıklayın .
  [Components]altında bazı kayıtlarda "hide"ifadesini göreceksiniz . Bu dört harfi silin , ( mesela "msmsgs" ile başlayan satırda ) . Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz .

  HATA BİLDİRİMİNİ ENGELLEMEK

  XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor...
  İpucu : "Başlat/Denetim Masası" penceresinde , "Performans ve Bakım" bağlantı altında bulunan "sistem" üzerine tıklayın. Ekran gelen pencere üzerinde bulunan "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın...

  ARTTIRILMASIINTERNET VE YEREL AĞ ÜZERİNDE GEZİNME HIZININ

  Bu ipucu , üzerinde Internet Explorer 4 , 5 ve 6 kurulu tüm sistemlerde işe yarayacaktır. Registry'de yapacağınız küçük bir değişiklikle Internet üzerinde yada yerel ağda gezinme hızınızı, bir çok MS Windows 32 bit bilgisayarlarda kolay bir şekilde arttırabilirsiniz . Bu işlem bir hatayı onaracaktır.
  Önce regedit'i çalıştırıp buradan"HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Wind ows\Curr entVersion\Explorer\
  RemoteComputer\NameSpace anahtarını bulun .Sağ tarafta ki panelde, {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5FB} dizesini üzerine sağ tuşla tıklayıp silin. "Tamam" tuşuna tıkladığınızda sorun çözülecektir . Bu işlemi yapmadan önce, anahtarın bir yedeğini alırsanız bir sorun durumunda geri yükleyebilirsiniz ...

  GEÇİCİ DOSYALARI SİLİNMESİ

  Aslında Internet Explorer 6 geçici Internet dosyalarını her kapandığına otomatik olarak siler. Ancak, bu özellik defualt olarak kapalıdır. aktif hale getirmek içini, önce "browser"iaçın ve Araçlar menüsü altından Internet seçenekleri"ni seçin. Buradan "Gelişmiş" kartına gelin ve "Tarayıcı her kapatıldığında Temporary Files klasörünü boşalt" işaretleyin ...

  GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLAR EKLEMEK

  Explorer'da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısa yol menüsündeki "Gönder"komutuyla bir diskete "Belgelerim"dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-Mail ilegönderebilirsiniz . Bu "Gönder" menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün , mesela bir Text dosyasını Word Pad ile açabilirsiniz. WORDPAD.EXE\Program files\Donatılar gurubundabulunuyor."WordPad"e bir kısa yol oluşturun ve"C:\Documents and Settings\kişisel hesabınız\SendTo" dizinine kopyalayın.Kısa yol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısa yol menüsünde otomatik olarak görünecektir...

  BAŞLANGIÇ DOSYALARINA DEFRAG

  Windows XP'de ki hoş özelliklerden biri de açılış dosyalarını sabit diskin başlangıcına yerleştirme imkanı. Bu sayede sistem açılışı daha hızlı gerçekleşebiliyor. Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'e girinHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bo otOpt imizeFunction anahtarına girin. Burada "Enable"açift tıklayın. Değer olarak" Y "girin...

  ÇİFT TIKLAMAYLA DOSYA ÖZELLİKLERİNİ ÇAĞIRMA

  Bazı kullanıcılar sıkça belli dizin veya dosya özelliklerini çağırırlar, mesala yazma koruma özelliklerini değiştirmek veya office belgelerine bakmak için .
  Bunun için normalde sağ fare tuşu ile ilgili nesne üzerine tıklamak ve kısa yol menüsündenÖzellikleriseçmek gerekir. Bu prosedürden tasarruf edebilirsiniz. [Alt]basılı tuşuna basılı tutupdosya veya dizine çift tıklarsanız hemen "Özellikler"penceresi açılacak ve istediğiniz bilgilere hemen baka bileceksiniz...

  PAYLAŞIMLARI BİLGİSAYARIM 'dan KALDIRMAK

  Bilgisayar'ım da ki paylaşım listesine isteyenler rahatlıkla ulaşabilirler. Bu liste ne kadar uzunsa o kadar karmaşık görünür.
  İpucu :Paylaşım simgelerini rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \Cur r entVersion\Explorer
  \MyComputer\NameSpace\DelegateFolders anahtarını aktif hale getirin ve hemen altındaki {59031a47-3f72-44a789c5-5595fe6b30ee}öğesini silin .Windows XP'yi yeniden başlattıktan sonra paylaşım simgeleri artık bilgisayarım penceresinde görünmeyecektir...

  PROGRAMLARIN TIMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK

  Şayet bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse , XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu "Timeout"süresini değiştirebilirsiniz.
  İpucu:Timeoutsüresini değiştirmek için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungApp-Timeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

  DÜŞÜK SABİT DİSK ALANI MESAJINI ENGELLEMEK

  Sabit disk'inizin boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
  İpucu : Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Sofware\Microsoft\Windows\C urre n tVersion\Policies\Explorer" anahtarını aktif hale getirin farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen nesne menüsünde ki "Yeni/DWORD" değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeyi isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1"olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın...

  SES AYAR DÜĞMESİNİ ETKİNLEŞTİRMEK

  Windows XP, ses ayarı düğmesini normalde görev çubuğu üzerinde görüntülemiyor. Ancak bu durumu rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
  İpucu :"Başlat/Denetim Masası" komutunu çalıştırın, ekrana gelen pencere üzerinde ki "Ses,Konuşma ve Müzik Aygıtları" bağlantısına tıklayın ve son olarak "Ses efektleri ve Ses" Aygıtları" simgesini çalıştırın. ileride ses ayarına daha rahat ulaşabilmek için "Görev çubuğuna Ses ayarı simgesi yerleştir" seçeneğini işaretleyin...

  DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK

  Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar.Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\
  MemoryManagemenet" anahtarına girin "IoPageLockLimit"e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin Tamam ile onaylayın. Ram bellek Büyüklüğü Registry'deki
  (MByte) optimum değer

  64

  1.000

  128

  4.000

  256

  10.000

  512 veya üstü

  40.000

  Cache AYARLARINI DEĞİŞTİRMEK

  Microsoft , NT teknolojisini temel alan işletim sistemlerinde, yani XP'de de, Cache (önbellek) parametrelerini değiştirmiş. Bu sayede bilgisayar, Windows 98 veya Me kurulu haline göre biraz daha hızlı çalışıyor. Ancak bu parametrelerle oynayarak sisteminizden biraz daha yüksek bir performans elde etmeniz mümkün. Başlatmenüsünden Çalıştıra girin regedit ile registry editörünü çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\
  \Ses-sionManager\MemoryManagement anahtarında DisablePagingExecutive'e çift tıklayın ve değer olarak "1" girin. Aynı şeyi LargeSystemCache içinde yapın . Windows, bu değişiklikle daha büyük bir dosya ön belleği oluşturacak veKarnell'ın bazı parçalarını sabit diske kaydetmeyecektir...

  TAKAS DOSYASI OPTİMİZASYONU

  Windows normalde takas dosyasının özelliklerini yönetir. Ancak bu her zaman iyi bir şey değildir. En iyisi takas dosyasının boyutunu kendiniz sabit bir değere ayarlayın. Bunun içine şunları yapınğ fare tuşu ile Bilgisayarım'a ve Özellikler'e tıklayın.Gelişmiş altında performans için Settings düğmesine basın. Costom size seçeneğini etkinleştirin ve her iki durumda da yeni değer olarak 300 girin...

  WİNDOWS XP İÇİN SON ADIMDA GERİ DÖNÜŞ

  Tabii ki Windows XP'de de bir adet kurtarma aracı mevcut. Bunun için bilgisayarın açılışı esnasında {F} tuşuna basılı tutun ve Windows açılış menüsünde yer alan "Last known goodconfiguration" seçeneğini çalıştırın .
  Bu çalışma kipinin isminden de anlaşılabileceği üzere, Windows, sitemin sağlıklı bir şekilde açılırken uygulandığı ayarları kullanacaktır. Eğer bu arada sorunlu bir sürücü kurulduysa bu açılış mod'unda yüklenmeyecek ve böylece rahatlıkla kaldırılabilecektir.

  (XP-2000)WİNDOWS 2000'nin BOOT MANAGER'ini GERİ YÜKLEMEK

  Windows 2000'e paralel olarak başka bir işletim sistemi kurdunuz. Ancak kurulumdan sonra PC'niz açılmıyor.
  Problem şu :yeni sistem windows 2000'nin boot manager'ın üzerine yazmış ve açılışta artık Windows 2000'i seçemiyorsunuz.
  Endişelenmenize gerek yok,burada" Recovery Consele" imdadınıza yetişiyor. Start-Run (Başlat- Çalıştır) komutunu girin "Open" (aç) alanına <CDsürücüharfi> :\i386winnt32.\exe\ cmdcons" komutunu girin OK düğmesini tıklayın Windows açılışında boot menüsünde bir kayıt belirecektir "Microsoft Windows2000-Recovery Console" bunu seçin "administator" şifrenizi girin konsulu açın "fixmbr"komutuyla sabit diskinizi "boot"sektörünü yeniden oluşturabilirsiniz. Daha sonra "fixboot"komutuyla "boot manager"i yeniden kurun "Exit " girdiğinizde sistem yeniden başlayacak ve "boot manager" yeniden görünecektir.
  (Eğer konsuldayken "listsvc" komutunu girerseniz bir problemli servisiniz de varsa "disable <hizmetadı>" komutuyla kendisini iptal edebilirsiniz.{burada anlatılanlar kurtarma konsul komutlarıdır} )..

  WİNDOWS 'un AÇILIŞINA UYARI YAZISI EKLEMEK

  Bu ilginç ipucuyla bilgisayarınızı ilk başlattığınızda daha oturum açılmadan bir uyarı baneri görüntülenmesini sağlaya bilirsiniz. Bunun için önce regedit'i açıp "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows \Cur r entVersion\ winlogon" anahtarı altına gelin şimdi burada " LegalNoticeCaption " adı altında ki bu dizeye vereceğiniz değer menu çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra "LegalNoticeText"olan kısmada ekrandaki diyalog kutusunda ne görünmesini istiyorsanız baner ekrana her açılışta getirecektir...

  DİSK TEMİZLEMENİN KENDİ KENDİNE ÇALIŞMASINA SON

  XP, disk temizleme sihirbazını kullanımınıza sunuyor. Ancak bu sihirbaz, oldukça zaman alan birleştirme aracını, genellikle kullanıcı açısından uygun olmayan zamanlarda çalıştırıyor. Artık bu sihirbaz sizin çalışmanızı etkileyemeyecek .
  İpucu :Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın veAçkutusuna "regedit" yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \Cur r entVersion\Explorer\
  MyComputer\cleanuppath" anahtarı altında bulunan "(Varsayılan)" öğesine iki kere tıklayın. Dize düzenle penceresindeki Değer verisi satırında bulunan "%SystemRoot%\system32\cleanmgr.exe /D %c" değerini silin yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onayladığınız andan itibaren program bir daha sizi rahatsız etmeyecektir...

  ENTEGRE FIREWALL'U ÇALIŞTIRMAK :XP

  Bir Windows kullanıcısı olarak internette geziniyor ancak bu esnada korsanlara karşı maksimum koruma istiyorsunuz.
  İpucu : Windows xp , bilgisayarınızı internetten gelen istenmeyen erişimlere karşı korumak üzere " İnternet Bağlantısı Güvenlik Duvarı " fonksiyonuna sahiptir . Windows XP bunun için internetten gelen veri trafiğini dahili tablolar ile karşılaştırır ve herhangi bir karşılığı bulunmayan erişimleri engeller . Entegre güvenlik duvarını her bağlantı için ayrı ayrı etkinleştirmelisiniz .
  Başlat menüsündeki Bağlan alt menüsünü açın . XP, ekrana gelen menüde sisteminizdeki tüm çevirmeli ağ bağlantılarını listeler . İstediğiniz bağlantıya farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın ve nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın . Şayet istediğiniz bağlantı bu listede görünmüyorsa Tüm Bağlantıları Göster komutunu çalıştırın . Bunun sonucunda XP'deki tüm çevirmeli ağ, LAN ve yüksek hızlı bağlantıların tutulduğu ağ bağlantısı penceresi ekrana gelir. Özellikler penceresinde bulunan Gelişmiş kartında ki İnternet Bağlantısı Güvenlik Duvar Başlığı altındaki "Bu bilgisayara internet üzerinden erişimi sınırlayarak yada önleyerek bilgisayar ağımı koru "seçeneğini işaretleyin . Bunun sonucunda pencerenin altındaki Ayarlar düğmesi etkinleşecektir. Bir internet kullanıcısının erişebileceği hizmetleri ise buradan belirleyebilirsiniz...

  BAŞLANGIÇ MENÜSÜNDEKİ BELGELER İÇERİĞİNİ AZALTMAK: XP

  Başlat / Belgeler komutu yardımıyla son kullandığınız belgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz . Ancak karşılaştığınız liste çok uzun ve karmaşık . Bu liste içerisinde ne kadar belge olacağını kendiniz belirleye bilirsiniz .
  İpucu: Bu listenin öğe sayısını Windows'un kayıt defterini kullanarak belirleyebilirsiniz . Başlat menüsündeki Çalıştır komutunu çalıştırın , ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna Regedit yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın Şimdi "HKEY_CURREN_USER\Software\Microsoft\Windows\C urre n Version\Policies\Explorer" Anahtarını etkinleştirin ve ardından pencerenin sağ bölmesine farenin sağ tuşu ile tıkladıktan sonra açılan nesne menüsündeki "Yeni/DWORD" değeri komutunu çalıştırın . Yeni öğenin ismini "MaxRecentDocs" olarak değiştirin ve [Enter] tuşuna basın . Şimdi Düzen / Değiştir komutunu çalıştırın ve söz konusu liste içerisinde bulunmasını istediğiniz Maxmum belge sayısını girin. İletişim penceresindeki tamam düğmesine tıklayın ve kayıt defteri/çık komutunu çalıştırın ...

  RAHATSIZ EDİCİ KONUŞMA BALONLARINI KALDIRMAK

  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları,sizi, örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister . Daha önemli şeylerle ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız .
  İpucu: Başlat/Çalıştır komutu yardımı ile regedit dosyasını çalıştırarak kayıt defteri Düzenleyicisi'ni çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer\Advenced"anahtarını aktif hale getirin . Farenin sağ düğmesini kullanarak, pencerenin sağ tarafındaki boşbir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki"Yeni/DWORD"Değeri komutunu çalıştırın.
  Bu yeni öğeye isim olarak"EnableBallonTip"yazın ve değerini "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başladıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi rahatsız edemez. Bu balonları yeniden özlerseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini"1"olarak değiştirmeniz yeterli...

  BELGELERİM DİZİNİNİ DEĞİŞTİRMEK

  İPUCU: "Belgelerim" dizinini her türden dokuman için bir kayıt yeridir.Bu dizine mesela verilerini kaydetmek için Office programları erişir.Ancak kullanıcı verileri için kendi dizinini tanımlamamışsa da başka programlar halen ilk dizin yolunu kullanırlar.
  Burada Registry'de yapılacak bir değişiklik size yardımcı olabilir."HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft \Windows \CurrentVersion \Explorer\User Shell Folders" anahtarını "Personal" çift tıklayın.Böylece güncel yolla birlikte bir pencere açılacaktır.Bunu kendi isteğinize göre değiştirin ve ok tıklayın.


  ÇOK SAYIDA PENCERENİN AYNI ANDA KAPATILMASI

  Bir dosya ararken çok sayıda klasörü arka arkaya açtınız . Ancak bu pencereler artık masaüstünü kaplıyorlar . Hep sini tek tek kapatmak yerine aynı anda kapatmak için bir yol arıyorsanız .
  İpucu : En son açtığın klasöre ait pencereyi etkinleştirin ve [Shift] tuşuna basılı tutarken pencerenin başlık çubuğunda bulunan çarpı işaretli düğmeye tıklayın. Bunun sonucunda Windows bu klasörü ve diğerlerini aynı anda otomatik kapatacaktır. Eğer kapatmadan önce, bir önceki pencereyi seçerseniz Windows en son açılan pencereye dokunmayacaktır.

  WINDOWS XP KAPANMA SÜRESİNİ DÜŞÜRMEK

  İşletim sistemin kapanışının uzun sürmesi, bir çoğumuz için sinir bozucudur. Bu işlemin böyle uzun sürmesinin nedeni, araka planda çalışan programların tek tek kapanma işlemine girmesidir.
  Ama bunun da üstesinden gelmek mümkün "HKEY_CURRENT_USER\CONTROL PANEL\DESKTOP " altında "AutoEndTasks" değerini 1'e getirmek bu sorunu çözecektir.
  Buna ek olarak kapanma süresini de hızlandırmak mümkün. "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Contr ol" de yer alan "WaitToKillServiceTimeout" değeri 20.000 den 3.000'e indirildiğinde 3 saniye içerisinde kapanmayan uygulamalar " Kill " işlemine tabi tutulacaktır. Yalnız dikkatli olun , bu aya bir takım hatalar meydan getirebilir. Onun için ayarlayacağınız süreyi deneme yanılma yoluyla belirleyebilirsiniz.


  windows xp puf noktaları


  1)Daha fazla işlemci gücü=Başlat-Çalıştır-Aç satırına:"Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks" yaz ve tamam.

  2)XP'nin hızlı kapatılması=Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:

  HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sağ tıkla ve değiştir
  değeri 20000'den 200 yap.

  3)Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi=Başlat-Çalıştır regedit yaz
  HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı “NoRecentDocsHistory” olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

  4)Bellek perfonmansının arttırılması=Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
  a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
  b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
  c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur “IOPageLockLimit” olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
  Yeniden başlat…

  5)Menü hızlandırılması=Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu registry'de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir.Kayıt defteri düzenleyicisini açın "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0"olarak atadığınızda sorun çözülür...

  6)%20 internet hızı artışı=Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
  Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
  (önceki bant genişlik ise=20)

  7)Tamamen silme= Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall... yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil…

  Diger yollar

  Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

  Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

  Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.


  Konuşma Balonlarından Kurtulun

  Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

  Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

  Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

  Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.


  Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme

  NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

  Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından değerini 1 yapın.

  CD leri Otomatik Açılması

  Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

  Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

  XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

  XP Pro Için: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

  * XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı

  Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

  Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

  * Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun

  Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

  * Internet Explorer in Yeniden Kurulumu

  Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf


  * Windows XP Altında Google

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). Ilkine Search Page adını verin ve değer olarak http://www.google.com.tr/ girin. Ikincisine ise Search Bar ismini verin ve değer olarak http://www.google.com/ie girin. Ardından HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerSearchUrl anahtarına ulaşın ve Varsayılan değerini http://www.google.com/keyword/%s şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftInternet ExplorerSearch anahtarına ulaşın. Burada bulunan SearchAssistant değerini açıp http://www.google.com/ie olarak değiştirin.

  * XP Home Altında Kullanıcı Paylaşımları

  Windows XP işletim sisteminin ev kullanımına özel versiyonunu kullananlar dosyalarını paylaşıma açabiliyor ancak bunları parola ile koruyamıyor veya kişiye özel atamalar yapamıyor. Ancak küçük bir hile ile bu durumu değiştirebiliriz. Başlat/Çalıştır ‘ a shrpubw yazın. Karşınıza gelen programla paylaşım hakları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  * Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi

  XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerCLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

  * Rezerve Bant Genişliğinin Serbest Bırakılması

  Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a gpedit.msc yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.


  * Otomatik Kullanıcı Kaydı

  Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.

  Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon kaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPassword adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli.


  * Dialer Programlarına Karşı Koruma

  Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve C
  ocuments and SettingsAll UsersApplication DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin. buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

  * Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması

  Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.

  [Shell]

  Command=2

  IconFile=Explorer.exe,3

  [Taskbar]

  Command=ToggleDesktop

  Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

  * Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin

  Regedit Düzen-Bul deyip Istanbul kelimesini aratın. (GMT +02:00) Atina, Istanbul, Minsk yazan değeri buluğunuzda Display yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

  * XP nin Konuşma Balonlarını Kapatmak

  Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d: sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerAdvanced altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.

  * Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek

  Windows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management klasörü altındaki DisablePagingExecutive değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.


  * Sistemle Ilgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek

  Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerShell Folders altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.


  * Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak

  Windows XP bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.


  * Takılan CD lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek

  Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServi cesCdrom altındaki AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.


  * Windows XP nin CD Yazma Programını Kaldırmak

  Regedit HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.


  * Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek

  Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarını bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.


  * Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak

  Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserLis t anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.


  * Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak

  bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.


  * Açılış Ekranında ClearType

  Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın. Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2 yapın.


  * Internet Explorer Hızlı Açılsın

  bunun için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.


  * Schedule Task Kapansın

  I.E 6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerRemoteComputerNameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.


  * BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın

  BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControl anahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.


  * Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi

  Bunun için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarında Enable değerini bulun ve Y yapın.


  * Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler

  Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1 yapın.


  * Sistem Bip leri Kapansın

  Arada çık bip seslerinden sıkıldıysanız Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini no olarak değiştirin.


  * Ekran Koruyuculardan Kurtulun

  Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:WINDOWSsystem32dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:windowssystem32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.


  * Shared Document i Kaldırın

  Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerMyComputerNameSpaceDelegate Folders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.


  * Açılış Disketi Oluşturmak

  Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra Create MS-DOS Startup Disk i çalıştırın.


  * XP nin Firewall Özelliğini Kapatmak

  Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.


  * Windows XP yi Hızlı Kapatma

  Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.


  * Windows Daha da Hızlansın

  Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1 yapın.


  * Açıklama Yapmasın

  Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD değerini bulup değerini 0 yapın.


  * Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor

  Windows XP den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulup değerini 1 olarak değiştirin.


  * Açılış Süresini Kısaltın

  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSessionManag erMemoryManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.


  * Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın

  Regedit e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve değerini Y yapın.


  * Windows XP yi Hızdan Uçurun

  Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.


  * Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması

  Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogon anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak EnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.


  * Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer ları Kaybetmeyin

  Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da Klasör Pencerelerini Ayrı Bir Işlemde Başlat seçeneğini aktif hale getirin.


  * Sisteminizi Sunucuya Çevirin

  Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management anahtarına ulaşın ve LargeSystemCache DWORD değerinin değerini 1 yapın.


  * Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın

  Bunu yapmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorer anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. Isim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1 yapın.


  * Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın

  Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a services.msc yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

  a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

  b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

  c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

  e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

  g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

  h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

  k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

  l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.


  * Sistemi Hızlı Kapatın

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlWa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.


  * Boot performansını Yükseltin

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.


  * NumLock Açılsın

  Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.


  * Sağ Menüye Klasöre Kopyala , Klasöre Taşı Öğelerini Eklemek

  Bunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexCon textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}


  * Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın

  Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.


  * Istenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın

  C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.


  Sistemdeki Gizli Programlar.

  Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe
  Windows kısa kapan aç : logon.exe
  Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
  Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
  Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
  Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
  Sistemi 60 saniyede kapatır : C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe

  Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:WINDOWSsystem32webfldrs
  Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:WINDOWSsystem32attrib.exe
  Windows Tanıtım Animasyonu : C:WINDOWSHelpToursmmTourtour.exe

  DAHA HIZLI XP HER ZAMAN İYİDİR ! 2. 2
  DDeBBuS
  Emekli
  Reklam  Usta elinize sağlık. Valla biz bu yazdıklarınızın hepsini &#246;ğrenirsek profes&#246;r oluruz. &#199;ok emek vermişsiniz. 3. 3
  by.free
  Yeni Üye
  tesekkurler yardımın ve paylasımın ıcın 4. 4
  stakerxd
  Yeni Üye
  arkadas önceklikle cok tşrkler sen nerden biliyon bu kadar ya cok saol biraz etki yapdı cok teşekkürler

 5. 5
  seco00006
  Usta Üye
  teşekkürler güzel paylaşım

 6. 6
  tango
  Üye
  çok yararlı bilgiler vermişsin,emeğine sağlık arkadaşım ;)

 7. 7
  saltunbas
  Yeni Üye
  saol kardeş byaa ii şeler yazmışsın saol

 8. 8
  ierkam
  Yeni Üye
  DENEDİM HİÇ BİR DEGİSİKLİK OLMADI KARDESSSS MADEM BİLİYORSUN SEN KENDİ PC NE NEDEN UYGULAMIYORSUN :S /=l

 9. 9
  sche0
  Yeni Üye
  DENEDİM HİÇ BİR DEGİSİKLİK OLMADI KARDESSSS MADEM BİLİYORSUN SEN KENDİ PC NE NEDEN UYGULAMIYORSUN :S /=l
  yha bnde denedim hiç bir deisiklik olmadı

 10. 10
  yam.54
  Yeni Üye
  emeğine salık üstadım gerçekten çok uğraşmışsın

 11. 11
  alo68
  Yeni Üye

  --->: WİNDOWS XP'yi Hızlandırmak ve Kolaylıkları

  Reklam  teşekkürler çol güzel olmuş

 12. 12
  arsy
  Yeni Üye
  arkadaşlar biraz mantıksız olcak ama benim yapmak istediğim şu bilgisayarım daki c ve d klasörlerinin icon larını değiştirmek nasıl yapa bilirim bi fikri olan varmı ?
  dostum bunlar için de saol bir çok uygulama yaptım.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
xp yi hızlandırma,  xp internet hızlandırma,  xp yi hızlandırmak,  windows xp sp2 hızlandırma,  xp yi hızlandırmak için
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi