Windows’u Format Atmadan Silmek

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows’u Format Atmadan Silmek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  memet56
  Üye
  Reklam

  Windows’u Format Atmadan Silmek

  Reklam  Windows’u Format Atmadan Silmek

  Forum Alev
  Windows’u Format Atmadan Silmek

  Çoğu kişi Windows'u yeniden yüklemek için, hız kazanmak için sabit diski formatlar ve daha sonra tekrar kurar...Ama her format atma sabit diskin ömründen alır ve ***ürür...Ama format atmadan windows’u tamamen silmek mümkündür. Ama işletim sistemi NTFS’li bir bölümde olmamalı. Çünkü bu tür sistemler DOS altında gözükmezler.

  Uyarı:Windows'u silmeden önce Windows açılış disketiniz yoksa oluşturun. Gerekli yedeklemelerinizi yapmayı UNUTMAYIN
  Format atarak Windows'u silmek genelde saatler alır bunun sebebi DOS'un 16 bit, Windows ise 32 bit'te çalışmasıdır.Bu yüzden Windows üzerinde dosya silme işlemi çok daha hızlı olmaktadır.Isimizi DOS'a bırakmayıp Windows üzerinde Windows'u silersek inanılmaz derecede zaman kazanılır.

  1. Windows’u sil. (Normal olarak )

  2. Windows eğer cökmemis ve acilabilir durumda ise MSDOS komut sistemi penceresini açıp C:\> 'komut satırına kadar gelip ("cd.." komutu ile)...burada "deltree progra~1" yazmalisiniz... (~ bu işaret sol alt + 126 ile yapılır)...

  Ikinci komutumuz ise "deltree windows"... Bu komutu da yazdıktan sonra windows'un çoğu tarih oluyor...Çoğu çünkü o anda kullanılan dosyalar silinmezler.

  Komutlardan sonra ölen bir kisinin gözlerinin kararması gibi masaüstünüz yok olur...Bu andan itibaren Windows kullanılmaz.

  Korkmayın!!!

  Dosyaları sildikten sonra açılış disketiyle bilgisayarı açıp ayni komutları tekrar yazın...Bu sefer Windows hiçbir dosya kullanmadığı için dosyalardan tamamen kurtulmuş oluruz.

  Boot ekranını silmek içinde fdisk/mbr komutunu kullanmalısınız...

  Windows’u kurabilirsiniz artık

  Not : "xx:\format c:/s/q" şeklinde bir ifade de hızlı bir format atmanın bi diğer çözümüdür. buradaki "xx" sürücü harfini temsil ediyor.
 2. 2
  istanbulumm
  Yeni Üye

  --->: Windows’u Format Atmadan Silmek

  Reklam  windows sildikten sonra MS DOS komut dizisini nasıl açacagız resimli olarak yapılsaydı daha güzel olurdu ama güzel anlatılmış ama benim gibi kafasız başka olmasada genede resimli olarak yapılsa çok güzel olur çünkü paylaşmak istediginiz çok güzel birşey yararlı birşey+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi