Xp nin Acılısını Hızlandırma...

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Xp nin Acılısını Hızlandırma... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ^HASANBABA^
  Üye
  Reklam

  Xp nin Acılısını Hızlandırma...

  Reklam  Xp nin Acılısını Hızlandırma...

  Forum Alev
  XP nin Açılışını Hızlandırın Her şeyden önce, bu ipucunun birincil IDE kanalında bir sabit disk, ikincil IDE kanalında ise bir CD-ROM ve/ veya DVD-ROM sürücüye sahip olan kullanıcılara hitap ettiğini belirtmek gerekiyor. Windows XP her açılışında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini sağlar. XP’de yeni prefetch dosyaları arasından bundan başka hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz. Bu ipucunun sadece Windows XP
  açılışını hızlandırıldığını, bunun dışında herhangi bir performans artışı sağlamayacağını da unutmayın. IDE kanalı da dahil olmak üzere aşağıda adım adım açıklanan iki ipucunun sistem açılışını inanılmaz derece de hızlandırdığını göreceksiniz:

  1-) Notepad.exe dosyasını çalıştırın ve aşağıdaki satırı yazın.
  del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q
  Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı "ntosboot.bat" ismiyle C:\ bölümüne kaydedin.  2-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.  3- "Bilgisayar Yapılandırması" altında yer alan "Windows Ayarları"na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları… ve "Kapat"a çift tıklayın''  4- Kapat Özellikleri penceresinde "Ekle / Gözat" üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip "Aç"a tıklayın.''Tamam'' diyerek bütün pencerelerden çıkın.  5-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "devmgmt.msc" yazın.
  6-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."Birincil IDE" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın.
  ve "Özellikler"i seçin''  7-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında "Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.  8-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."İkincil IDE Kanalı" Kanalı’na sağ tuşla tıklayın ve " Özellikler"i seçin.
  9-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında " Aygıt Türü"nü Otomatik Algıla’dan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.
  10-) Bilgisayarınızı baştan başlatın. Windows XP’nin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz.  Alıntıdır. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Xp nin Acılısını Hızlandırma...

  Reklam  xp açılışını hızlandırmak bekleme derdinden kurtulup acil işlerinizde oldukça iyi olanak sağlar bu da her gün beklemekten sıkılan insanlar için oldukça kullanışlı bir yöntemdir çünkü bilgisayarın karşısında beklemek bazen sinir bozucu olabiliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi