Windows 98 format atmak ve kurulum

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows 98 format atmak ve kurulum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  User18
  Yeni Üye
  Reklam

  Windows 98 format atmak ve kurulum

  Reklam  Windows 98 format atmak ve kurulum

  Forum Alev
  Ben zamanında çok çekmiştim şu win 98 den ama şimdiki nesil şanslı biz varız:D


  1. Bilgisayar
  ı formatlamadan önce bir tane Windows başlangıç disketi oluşturmak .

  Sistem disketi oluşturmak: Şimdi disket sürücüye boş bir disket yerleştirin ve denetim masasındaki program ekle/kaldıra tıklayın ve çıkan menüden başlangıç disketi sekmesini işaretleyin.. Bu birinci yoldu ikinci yolu ise MSdos modunda Format a: /s/u/v:sistem yazıp ENTER tuşuna basın...

  (yada hiçbirini beceremedim derseniz upload ettiğim bu dosyayı indirip içindekileri direkt olarak diskete yükleyin [zipli klasörü açıp içindekilerinin hepsini seçin ve sağ tıklayıp diskete yolla ibaresini tıklayın] abarttım biliyorum:D
  2. Şimdi elimizdeki sistem disketine iki tane önemli ek dosya kopyalayacağız... FDISK.EXE ve FORMAT.COM dosyalarıdır. Bu iki dosya sabitdiskinizin C:\WINDOWS\COMMAND klasöründe bulabilirsiniz.. (Eğer yeni bir disk aldıysanız, arkadaşınızdan bir sistem disketi almanız veya internet kafeden yeni bir sistem disketi oluşturmanız yayarınıza olacaktır...)

  Bu iki programdan FDISK.EXE diskinizi bölümlere ayırmak için kullanacağımız dosyadır. FORMAT.COM ise diskinizi formatlamada kullanacağımız dosyadır, bu iki dosyada ileride çok işe yarayacaktır onun için bu oluşturduğumuz sistem disketini manyetik alandan uzak bir yerde muhafaza etmenizi öneririm..(Bir kopyasınıda yapmayı unutmayın)..

  MSdos modunda bu iki dosyayı kopyalamk için C:\WINDOWS\COMMAND yazarak bu klasörün içine girin ve

  COPY FDISK.EXE A:

  ve

  COPY FORMAT.COM A:  yazarak bu iki dosyayı disketinizin içine kopyalamış oldunuz.. Artık sistem disketiniz hazır tabi siz bundan başka dosyalarıda disketinizin içine ekleyebilirsiniz...

  3. Şimdi işin en tehlikeli kısmına geldik.
  DİKKAT....!!!! FDISK sisteminizdeki bütün bilgileri siler. Bu işlem temiz bir sistem kurmak için yapılır. Herşeyin yedeğini aldığınızdan emin olduktan sonra hazırladığınız sistem disketini disket sürücüye takın ve bilgisayarınızı kapatıp açın (Restart) bilgisayarınız açıldıktan sonra karşınıza A: komut satırı gelecektir. Burada FDISK yazıp ENTER tuşuna basın. Şimdi ekranda büyük disk desteğini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soran uzunca bir yazı çıkacaktır. Bu menüye [E] EVET diyerek ENTER 'a basın.
  4. Geniş sabit disk desteğini etkinleştirdikten sonra Ekrana FDISK Seçenekleri diye bir menü gelecektir. İsterseniz önce diskimizin içerisinde ne olduğunu kontrol edelim bunun için FDISK menüsünden [4] nolu seçeneği yani BÖLÜM BİLGİSİNİ GÖSTER seçeneğini seçerek ENTER tuşuna basın.

  5. Bu ekranda Sabit diskinizin adını, boyutunu ve formatlandığı dosya sistemini görebilirsiniz. Ayrıca diskin boyutunuda MB cinsinden öğrenebilirsiniz. Şimdi ESC tuşuna basarak FDISK başlangıç ekranına geri dönebiliriz.

  6. Şimdi yapacağımız iş eski DOS bölümünü silmek olacak. Bunu için 1. seçeneği seçmelisiniz "BİRİNCİ DOS BÖLÜMÜNÜ SİL" (Tabi eski diskiniz iki bölümde olabilir ve siz bu işlemi tek part 'a indirmek içinde yapıyor olabilirsiniz. Bunun için bölüm bilgisine baktıktan sonra uzatılmış dos bölümünü silerek işe başlamanız gerekir. Önce uzatılmış dos bölümlerini sildikten sonra birinci dos bölümünü silebilirsiniz.....)

  7. Bu seçeneği seçtiğinizde ekrana diskinizle ilgili bilgiler gelecektir, aşağıda ise;

  Hangi birinci dos bölümünü silmek istiyorsunuz....? Diye bir soru ile karşılaşacaksınız buraya yukarıda gördüğünüz BÖLÜM sekmesinin altındaki C: 1 yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu sorunun karşısına 1 yazıp enter tuşuna basın...ENTER tuşuna basınca alt tarafta

  Birim adını girin .........? diye bir soru daha çıkar burayı boş bıraka bilirsiniz.(Bu size kalmış bir tercih)...ENTER tuşuna basıp burayı geçebilirsiniz.

  Emin misiniz (E/H).....? Burada birinci dos bölümünü silmek isteyip istemediğinizi son kez sormaktadır, buraya E diyerek ENTER tuşuna basınız....

  8. Birinci dos bölümünü sildikten sonra ekranda Birinci dos bölümü silindi mesajını göreceksiniz ve devam etmek için ESC tuşuna basmanız gerekmektedir.

  9. ESC tuşuna basınca ekrana

  1. Birinci Dos Bölümü Yarat

  2. Uzatılmış Dos Bölümü Yarat

  3. Uzatılmış Dos Bölümünde Mantıksal Dos Sürücüsü Yarat

  Seçeneği girin: [ ]

  yukarıdaki gibi bir menü gelecektir burada amacımıza uygun olan 1. seçeneği (Birinci Dos Bölümü Yarat) seçeneğini seçeceğiz.. Ve ENTER tuşuna basınız..

  10. Bu seçeneği seçtiğimizde ekrana Toplam disk alanı gelecektir ve oluşturacağımız Birinci Dos Bölümüne nekadar bir bölüm ayıracağımızı soran bir soru ile karşılaşırız. Bu oluşturacağımız bölüm Windows dizininin bulunacağı yer olduğunu belirtmekte yarar görüyorum.. Diskinizin boyutuna göre örneğin; diskiniz 4GB ise 2GB'lık kısımlara bölebilirsiniz..Sorulan soruya %50 yazıp ENTER tuşuna basın..

  11. Birinci Dos Bölümü yaratıldıktan sonra ekrana diskinizle ilgili bilgiler gelecektir ve alt tarafta Birinci Dos Bölümü yaratıldı diye bir mesaj göreceksiniz... ESC tuşuna basarak ana menüye geri dönün..

  12. Bilgisayarın sabit diskten açılabilmesi için bölümlerden birini etkin hale getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda 2. seçeneği yani "ETKİN BÖLÜMÜ ATA" seçeneğini seçip ENTER tuşuna basınız.

  13. 2 nolu seçeneği seçtiğimizde ekrana etkin bölümü atayacağımız bir menü gelecektir. Bu menüde 1 yazıp ENTER tuşuna basın. Artık birinci bölümü etkin olarak atadınız. ESC tuşuyla ana menüye geri dönün.

  14. Şimdi etkin bölümüde atadığımıza göre artık sanal diskimizide oluşturabiliriz yani D: sürücüsünüde ayarlamamız gerekiyor. Ekrandaki menüde 2. seçeneği yani "Uzatılmış Dos Bölümü Yarat" seçeneğini seçmemiz gerek ENTER tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen menüde diskimizin geriye kalan bölümünü ikinci disk alanı olarak göstermektedir isteğinize bağlı olarak ENTER tuşu ile onaylarız veya üçüncü bölüm için

  Uzatılmış Dos Bölümü Yarat......... seçenğinin karşısındaki sayıyı MB cinsinden değiştire biliriz..

  15. Artık uzatılmış disk bölümünüde yaratmış olduk. İkinci bölüm içerisinde birden fazla sürücü yaratabilirsiniz. ESC tuşuna basın ekrana

  Hiçbir mantıksal sürücü tanımlanmadı.....

  diye bir uyarı ekranı gelecektir..Aşağı tarafa yarattığımız uzatılmış dos bölümünün Disk alanını MB cinsinden değerini yazıp ENTER tuşuna basın.. Sonradan oluşturduğumuz D: sürücüsünü mantıksal sürücü olarak atadınız. Şimdi ESC tuşuna basarak ana menüye geri dönün.

  16. Artık ana menüdesiniz. Şimdi bilgisayarınızı restart etmelisiniz.

  17. Bilgisayarınız açıldığında yapacağımız ilk iş sabit diskinizi formatlamak olacaktır.

  Format C: /u/s yazıp ENTER tuşuna basmalısınız.

  İkinci bölümü ise yani D: sürücüsünü , Format D: /u yazarak formatlayın..

  /u ; unformat atılmaması için kullanılır.

  /s ; sistem atmak için kullanılır.

  Artık işinmiz tamamdır. İki diskimizde formatlanmış kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Bilgisayarı tekrar restart etmelisiniz.


  teşekkür ederim...
 2. 2
  Darknes
  Yeni Üye
  Reklam  Teşekkürler Dostum Güzel Bilgiler 3. 3
  hikmetorhan5
  Yeni Üye
  hocam şunu tekrar upload etsen link ölüde:( 4. 4
  Denizcan
  Usta Üye

 5. 5
  atakan_kar
  Yeni Üye
  teşekkürlerpaylaşım için

 6. 6
  plakorumm
  Üye
  f diskmevzusunu bilmeyen arkadaşlar makinayı xp cd ile açıp fat32 dosya sistemi ile hdd ye format çeksinler tam text ekranda dosyalar kopyalanacakken reset atıp win 98 cd bootlu sistemden açıp kur exe komtunu vermeleri yeterli :)


  ben hep böyle yapıyorum yapmayada devam ediyorum
  3,1 i bile disket yerine cd den kuruyoprum bulunduğum yerde iş icabı 95 ve 98 kullanıyoruz

  :):onay:

+ Yorum Gönder
windows 98 kurulumu,  windows 98 format atma,  windows 98 format,  win98 format atma,  windows 98 format indir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi