Windows kuramıyorum!...

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows kuramıyorum!... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dr.ross
  Yeni Üye
  Reklam

  Windows kuramıyorum!...

  Reklam  Windows kuramıyorum!...

  Forum Alev
  Arkadaşlar ikinci el bir bilgisayar aldım. PIII 500, asus anakart 128 ram, 32 ekran kartı...
  Aldığımda win98 yüklüydü. Ben buna format atıp xp yüklemek istedim. XP yi yüklerken herşey yolundaydı fakat tam bu kullanıcı ismi, kuruluş ismi yazdığımız ekran gelince donuverdi. Kaç kere denedim, hepsinde aynı oldu.

  Bu sefer tekrar 98 kurayım dedim. Herşey yine yolunda gitti. 98 yüklendi, tam masaüstü görünmesine yakın 98 in yeşil arkaplanının olduğu ekranda "aygıtlarınız güncelleştiriliyor" yazısı çıktı. Bu bittikten sonra yine biligisayar bu ekrandayken bir kaç işlem daha yaptı(bunu harddisk ışığından anladım).Sonra yine dondu kaldı.

  Bende güvenli kipten açmayı denedim. Açıldı fakat sanki win95 in ekranı gibi görüntü kalitesi bayağı düşük bir şekilde açıldı. Harddiskte sorun vardır dedim, sağlam olduğuna emin olduğum başka harddiskten yaptım tüm bu işlemleri, yine aynı sonuç çıktı. Ekran kartı sorundur dedim, aldım başka makinada denedim onda da sorun yok. Dün akşama kadar uğraştırdı beni ve çözümünü bulamadım. Eğer bir fikri ya da biligisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
  Teşekkür ederim...


  Sorun çözülmüştür. Konu kapanabilir...Herkese teşekkürler
 2. 2
  madboy_emrah
  Emekli
  Reklam  Xp Yİ Kurarken 98 Sanirsam Xp Yi Kaldirmadi Pc Özellikleri 3. 3
  KemaaLL
  Emekli
  peki windows xp kurduktan sonra format atarakmı win 98 kurdun..eğer format atmadıysan format atarak dene.eğer format atarak kurdun ise o zaman ekran kartının 98 için olan driverini yükle dene.ayrıca formattan sonra disklerin xp yüzünden ntfs sisteme dönüşmüşmü onu kontrol et.bu bilgiyi bilgisayarıma girerek C: diskinin üstüne tek bi defa tıklayarak araç çubugunda görünen duruma göre yada C: ye sağ tıkla deyip özelliklerden görebilirsin.

  eğer c: sürücüsü fat32 değil de ntfs ise o zaman win98 de sorun yaşaman normaldir. aslında bildiğim kadarıyla ntfs üzerine başka bi işletim sistemi kurulmadığı ama sen yinede bi kontrol ediver. ;);)


  kesinlikle format atmadanda xp sonrası başka işletim sistemi kurma buda tavsiyem :):) 4. 4
  dr.ross
  Yeni Üye
  98 kurarken zaten diger bilgisayardan fat32 yapıyorum hdd yi. xp kurarkende ntfs yapıyorum. ayrıca xp den sonrada 98 yüklerken tekrar formatlıyorum hdd yi. Ekran kartı kurulumu demişsin. bunu biostanmı kurmam gerekiyo. Windows zaten açılmıyoki bir kere kurabileyim. güvenli moddaykende "kuramam güvenli kiptesin" diyor. Bilgisayarı bir kere bi açabilsem zaten şükredecem ve daha dokunmayacağım. Açamıyorum bilgisayarı.

 5. 5
  KemaaLL
  Emekli
  Alıntı dr.ross Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  98 kurarken zaten diger bilgisayardan fat32 yapıyorum hdd yi. xp kurarkende ntfs yapıyorum. ayrıca xp den sonrada 98 yüklerken tekrar formatlıyorum hdd yi. Ekran kartı kurulumu demişsin. bunu biostanmı kurmam gerekiyo. Windows zaten açılmıyoki bir kere kurabileyim. güvenli moddaykende "kuramam güvenli kiptesin" diyor. Bilgisayarı bir kere bi açabilsem zaten şükredecem ve daha dokunmayacağım. Açamıyorum bilgisayarı.
  eğer ntfs yaptıysan onu fat sisteme tekrar çevirmen zor olacaktır. fat sisteme geçebildiysen ekran kartının driveri ekran kartını aldığın zaman yanında verilen cd veya diskette vardır.

  eğer ntfs sistemden dönüşüm yapamadıysan fat sisteme bi çözümü var ama elindeki windows xp'nin proffesional olması lazım.eğer öyle ise bu kez önyükleme ile kuruluma başla.yeni bir sistem kurmayı seçerek ilerlet.işlemin son aşamasında kurulumda sana biçimlendirme bölümü çıkacaktır.orda dört ayrı seçenek var.sen bunlardan fat sistemiyle biçimlendir seçeneklerinden herhangi birini kullanarak c sürücünü tekrar fat32'e geçirebileceksin.biçimlendirdikten sonra bilgisayarın açılıp kapanacak xp kurulumu başlayacak sen o anda o işlemi kabul etmeden elinde var ise windows98 kurulum disketi ile win98 kurulumuna geç ve diske bi daha format çek.ondan sonra tekrar 98i kurabilirsin..

  kusura bakma kardeş biraz uzun ve karışık oldu umarım anlarsın:yeni: :yeni:

 6. 6
  serksan
  Yeni Üye
  kardeş bence senin sorunun NTFS veya FAT dosya sistemi ile alakalı deil zaten imkanı yok NTFS dosya sistemine win98 kuramazsın sen zaten XP ve 98 i normal bi şekilde kurmuşsun ama XP kurulum esnasında sorun çıkarmış 98 de kurulduktan sonra sorun çıkarmış sana
  benim başımada geldi bu tür sorun ve genelde donanımsal bi sorun çıkıyo sonuç olarak zaten ekran kartını ve HDD yi denemişsin bence bilgisayarın üstünde başka kartlar varsa onları çıkar dene derim (modem,ethernet,tv kartı vs.) çünkü bu kartlar arızalı olursa donma yapıyo kurulum esnasında sonra RAM'i değiştirip dene eğer sorun devam ediyosa anakartla alakalı bi sorun olabilir kardeş.....

  Sana kolay gelsin kardeşim....

 7. 7
  dr.ross
  Yeni Üye
  teşekkür ede4rim ama bu dediklerimden sonra bütün kartlarıda çıkartıp yappmıştım yine aynı sorunu vermişti. Tek değiştiremediğim ya da deneyemeğim ram kaldı. Onuda bakalım bi tane bulup denemem lazım. diğer bilgisayarınki ddr , bu windows kurulmayanınki ise farklı. sanırım sd ram. ondan cıkartıp bu bilgisayarda deneyemiyorum. bakalım. yeni bi ram alıp denicem bide. Yinede hepinize teşekkür ederim. hoşcakalaın

 8. 8
  dr.ross
  Yeni Üye
  Sorun çözülmüştür. Kişmsenin aklına gelmedi, tıpkı benim aklıma gelmediği gibi. Sorun klavyedeymiş. Xp kurarken kullanıcı adının yazacagım zaman donuyordu. Arkadaştan aldığım Win Me yi kurarkende aynı sorunu verince dedim şu klavyeyi bir değiştireyim. Bide baktım ne olsun. Sorun ortadan kalkmış. Doğrulamadığım donanım kalmamıştı klavye ve mouse hariç.
  Herkese teşekkür ederim. Hoşcakalın

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi