Windows XP Professional Group Policy Editor

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Windows XP Bölümünden Windows XP Professional Group Policy Editor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  PeeRLeeSS
  Yeni Üye
  Reklam

  Windows XP Professional Group Policy Editor

  Reklam  Windows XP Professional Group Policy Editor

  Forum Alev
  Group Policy Editor sadece Windows XP Professional'da bulunuyor, Home versiyonunda yok.  Bilgisayarı kullanan tüm kullanıcılara bazı kısıtlamalar getirmek, sizin ilk başta yaptığınız ayarların değiştirilmesini önlemek isterseniz Group Policy Editor'ü kullanabilirsiniz.  Bir internet kafe'de, yada bilgisayar laboratuvarında her gelen kullanıcının duvar kağıdını değiştirmesi, bilgisayarın çeşitli ayarlarına müdahale etmesi istenen bir durum değildir.  Diski NTFS yaparak ve Limited kullanıcılar oluşturup, bu kullanıcılar ile login olunmasını sağlayarak bilgisayarın güvenliğini bir ölçüde sağlayabilirsiniz. Ancak bilgisayar başındaki kullanıcı hala masaüstü ayarlarına erişebilir, bilgisayara sizin istemediğiniz müdahalelerde bulunabilir.  Group Policy Editor ile yaptığını kısıtlamalar ve ayarlarla bütün bunların önüne geçebilirsiniz.  Group Policy Editor'de yapılan ayarlar tüm kullanıcılar için geçerli olduğu için, bir ayarın tüm kullanıcılar için geçerli olması isteniyorsa, örneğin tüm kullanıcıların klasik masaüstünü kullanmaları (yeni oluşturulan kullanıcılar dahil) isteniyorsa, her kullanıcı ile ayrı ayrı login olup ayarlamak yerine Group Policy Editor'de ayarlama yapılır ve tüm kullanıcılarda geçerli olur.

  Group Policy Editor'ü çalıştırmak
  Start>Run>GPEDIT.MSC yazın ve ok.

  Group Policy Editor'ün kullanımı ile ilgili bazı örnekler
  Start menu ve Taskbar ayarlarını değiştirin: Force the use of the Classic Start Menu
  Control-Panel>Desktop ile tüm kullanıcıların Windows Classictheme'ini kullanmalarını sağlayın  Classic Logon kullanılmasını sağlayın:
  Messenger'in otomatik açılmasını engelleyin.  Paylaşımlara şifresiz kullanıcıların da erişebilmelerine imkan sağlayın:  Bu özellik önemli Win XP Pro'da şifresi olmayan bir kullanıcı oluşturabilirsiniz ve bu kullanıcı o makinaya login olabilir.

  Ağ üzerinden erişimde iki durum söz konusu

  Win XP Pro'da "Simple File Sharing" açık ise, zaten ağ üzerinden gelen kullanıcının kullanıcı adı/şifresi hiç önemli değil, paylaşıma erişebiliyor.
  Win XP Pro'da "Simple File Sharing" kapalı ise, paylaşım yaparken kullanıcılara erişim hakkı veriyoruz, ağ üzerinden gelen kullanıcı kendi bilgisayarında bu kullanıcı ile login olmuş olmalı ve bu kullanıcının şifresi olmalı. Yani hem paylaşım yapan makinada hem de ağ üzerinden gelen makinada aynı kullanıcıyı şifresi ile beraber oluşturuyoruz. Paylaşımı yaparken bu kullnıcıya paylaşıma erişim hakkı + dizin üzerinde NTFS hakkı veriyoruz. Paylaşıma erişecek makinada da bu kullanıcı ile login olup öyle paylaşıma erişiyoruz.
  Ancak Group Policy Editor ile yukarıdaki ayar yapılırsa, ağ üzerinden gelen kullanıcının şifre sahibi olması zorunluluğu ortadan kalkıyor.


  Bu REP REP REP diyorlar neymiş bizde alak bari.... 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Windows XP Professional Group Policy Editor

  Reklam  bu uygulama sayesinde işyerinizde hastahane bilgisayar sistemlerinde bilgisayar kullanan genellikle hastahne personelinde kısıtlamalar yapmak mümkün veya iş yeri sahibnin bu yola başvurması sayesinde işçilerden daha çok verim alabilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi