Prag Hakkında Genel Bilgi,Resimleri

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Prag Hakkında Genel Bilgi,Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Prag Hakkında Genel Bilgi,Resimleri

  Reklam  Prag Hakkında Genel Bilgi,Resimleri

  Forum Alev
  Prag şehrini bir uçtan diğerine bölen Vitava nehri üzerindeki Karel Köprüsü (Charles/Karluv) üzerindeyiz.. Küçük Mahalleden, Eski Şehir bölgesine doğru giderken başımızı sağ tarafa döndürerek, şehre bakıyoruz…  Başımızı sola çevirdiğimize Kafka Müzesi gözümüze çarpıyor.


  Sağ tarafa bir kez daha göz atalım… Nehrin ortasında görünen ağaçlıklı alan Kampa Adası.


  Ve son ve bir kez daha sola…  Köprüden çıkmak üzereyken başımızı yukarıya kaldırıyoruz.. Köprüde bulunan aziz heykellerinden bir tanesinin gölgesinde, Eski Şehir bölgesinden kuleli bir gök manzarası..
 2. 2
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam  Prag Kalesi (Prazsky Hrad), tarih boyunca geçirdiği yangın ve istilalara karşı, tarihin her döneminden kalma yapılarını hala korumakta.

  AZİZ VITUS KATEDRALİ

  vitus-katedrali.jpg

  ALTIN TAÇKAPI

  prag-altin-tac-kapi.jpg

  Charles Köprüsüne uzaktan bir bakış...

  charles-koprusu.jpg
 3. 3
  Toprak
  Özel Üye
  Küçük seyahat notları & ilginç ve faydalı bilgiler

  Saatlerinizi gider gitmez 1 saat geriye ayarlamayı unutmayın.
  Cep telefonlarınızı Prag'da kullanabilirsiniz.

  Şehir 10 bölgeden oluşuyor. Şehir merkezi "Prag 1" olarak numaralandırılmıştır. Bilginize.

  Ulusal Müze her ayın ilk Pazartesi günü ücretsiz gezilebilir.
  Türk Konsolosluğu telefonu: +420 2 2431 1402.

  Şehre vardığınızda mutlaka Prague Post alin. Restaurant adres ve telefonlarından, müzeler, sanat galerileri ve konserler ile ilgili bilgiler ve A'dan -Z 'ye Prag hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu dergide mevcut..

  22 no.lu tramvaya bindiğinizde şehrin manzarasının keyfine varabilirsiniz.

  Pazartesi günleri tüm kaleler, kuleler, ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu ören yerleri ziyarete kapalıdır.

  Prag taksilerinin edindiği kotu unu yok etmek için belediye taksimetreli sisteme geçti. İlk açılış 20 czk, beher km için 17 czk yazıyor. Prag havaalanından şehre taksi ücreti 300 czk dan fazla tutmamaktadır.

  Acil durumlar için; Prag sağlık Merkezi (The Health Centre Prague)
  Vodickova 28, 3 scodiste (stairs) 2 patro P.S. (floor) Prague 1 tel:420 2 2422 0040

  Seyahat çekleri herkes tarafından kabul edilmektedir. Komercni bankasında Eurocheck ücretsiz olarak bozdurulabilir. Çoğu dükkan, mağaza ve otel kredi kartı kabul etmektedir. Amerikan Doları ve Alman Markı nakden kabul edilmektedir.

  Servis ücreti olarak 5-10% tip ilave edilebilir.

  Prag'da alışveriş yapmak isteyenlere bir kaç küçük bilgi: bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 19:00'a kadar açık. Cumartesi ise büyük olasikla tüm dükkanlar 13:00'e kadar açık kalıyor.Pazarlıksız alışveriş yapmayın ve sakin ola Bohemya cam ve kristallerinden almadan dönmeyin.

  Stare Mesto Market isimli açık pazarda tahta oyuncaklar, seramikler, porselenleri bulabilir yada keyifle dolaşabilirsiniz. Mutlaka uğrayın. Adres: Havelska, Prag 1.

  Ayrıca mağazaları, cafeleri, barları, müzeleri ve tiyatrolarıyla unlu Nove Mesto (New town) bölgesinde daha uygun fiyatlara sahip tesislerde konaklayabilir ve yemek yeme imkanı bulabilirsiniz.

  Çek Cumhuriyetin'de, özellikle Prag'da, her adım başı rastlanan kiliseler olsa da, yapılan araştırmalar, 40 yıl süreyle Komünizmle yaşayan halkın yüzde 50'sinin Ateist olduğunu gösteriyor. Geri kalanlar içinde en önemli grup ise Katolikler.

  Çek Cumhuriyeti, Almanya, Polonya, Slovakya, Macaristan ve Avusturya'yla sınırdır.Berlin sadece 282 km; Varşova 512 km; Budapeşte 457 km uzaklıkta. Bilginize ve de ilginize.

  Prag'a gidipte konserlere gitmeden olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock'a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor, UNUTMAYIN!! Özellikle astronomik saatin bulunduğu meydanda, öğle saatlerinden sonra eski kostümler içerisindeki gençler bilet satışına başlıyorlar ve istek halinde ödemeleri kredi kartı ile de kabul ediyorlar. (ogrenciler icin konser salonlarinin bir kismi indirim uyguluyor. Eger yaninizda ogrenci kimliginiz varsa, ibraz etmeniz halinde pek cok yerden indirim alabiliyorsunuz)

  Her yılın 30 Nisan günü tüm Prag halkı, Kampa adası ve cıvarında, cadıları yakma töreni (Walpurgisnacht, Paleni Carodejnic) düzenliyor. Tabii günümüzde ateş yakmak yerine havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor.Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca "Prazske jaro-Prag'da Bahar" eğlenceleri ve Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında Mozart festivali düzenleniyor.

  Prag'da marionette&puppet yani kukla tiyatrosu oldukça popülerdir.

  "Other World Kingdom" isimli ve Prag'ın hemen dışında işletilen bir otelde rezervasyon yaptırırken fantezinizi söylüyorsunuz sizi buna göre misafir ediyorlar. İlginç değil mi?

  Old Town'da bulunan Perlova caddesi, gecenin ilerleyen saatlerinde şehrin oteki yüzünü gösteriyor size. Süslü abartılı kıyafetleriyle ünlü Çek güzelleri adeta bir geçit töreninde imisçesine caddedeki yerlerini bir bir almaya başlıyorlar
 4. 4
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Prag

  prag resimleri.jpg


+ Yorum Gönder
prag görseller,  prag ile ilgili görseller,  prag
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi