Budapeşte, (Macaristan)Budapeşte Hakkında, Budapeşte Resimleri

+ Yorum Gönder
Tatil Mekanları ve Yabancı Tatil Yerleri Bölümünden Budapeşte, (Macaristan)Budapeşte Hakkında, Budapeşte Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Budapeşte, (Macaristan)Budapeşte Hakkında, Budapeşte Resimleri

  Reklam  Budapeşte, (Macaristan)Budapeşte Hakkında, Budapeşte Resimleri

  Forum Alev
  Tozu alınmamış kent Budapeşte

  Macaristan’ın Başkenti Budapeşte, bana kalırsa AB’ye yeni üye olan ülkelerin başkentleri arasında en güzel olanı.


  Tarihi geçmişi, şifalı suları ve Tuna nehri ile ikiye bölünen büyülü sehir, Budapeste...


  BUDAPEŞTE BİLGİLERİ

  Uçuş süresi : 2 saat (İyi uçuşlar)
  Para birimi : Forint'tir ama euro da yaygın olarak kullanılır
  Yüzölçümü : 93.036 kilometrekare
  Saat farkı : Lütfen saatlerinizi 1 saat geri alın
  Resmi dil : Resmi dil Macarca'dır. Genel olarak ingilizce bilinir
  Sıcaklık : Ilıman ve kuru bir iklime hakim olan şehirde, kış aylarında sıcaklık -4 ile 10 derece arasındadır. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 15 ile 28 derece arasında değişir.
  Nüfus : Yaklaşık 2,008,546
  Vize : Seyahatiniz için vize almanız gerekmektedir

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Nasıl telefon edilir : 00-90 + alan kodu + numarası (Cep telefonları çalışılmaktadır)
  Türkiye büyükelçiliği : Uri utca 45. 1-355 19 75
  Telefon kodu : 36 Şehir Kodu: 1
  Ambulans : 104
  Polis : 107

  NEREYİ GEZSEK?

  Çok sayıda müzesi, görkemli yapıları, 1300'e yakın kaplıcası ile Budapeşte tam anlamıyla bir kültür ve sağlık şehridir. Şehir Tuna nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmüştür. Buda tarafında bulunan, "Kale Dağı'na" çıktığınızda mükemmel bir manzara ile karşılaşacaksınız buna şaşırmayın!

  Budapeşte gezinize ilk olarak Tuna Nehri'nde yapacağınız bir gemi turuyla başlayabilirsiniz. Bu turlara sayesinde, Buda ve Peşte'nin muazzam görüntüsünü seyredebilirsiniz. Bu gezinizde Tuna Nehri'nin iki yakasını birbirine bağlayan 8 köprüden en güzeli olan "Aslanlı Köprüsü'nün" görünüşü sizi fazlasıyla etkileyecektir.

  Parlamento Binası: Budapeşte'nin simgesi sayılan yapılardan biri "Parlamento Binasıdır". 1884 - 1904 yılları arasında inşa edilen bu yapı 700 odalı oldukça büyük bir büyük yapıdır.

  Gellert Tepesi: Gellert Tepesi, Tuna Nehri'nin bütün görkemiyle izleyebileceğiniz en güzel tepelerden birisidir. Gellert Tepesi'nin ve burada bulunan Özgürlük Anıtı'nın yapılış hikayelerini, Tuna Nehri manzarası eşliğinde rehberlerden mutlaka dinleyin.

  Sanatın merkezi

  Operahaz : 1200 kişilik opera binası ile Budapeşte'nin gözbebeğidir.
  Vidampark: Eğlencenin kalbi burada atıyor.
  Pesti Vigado: Konser salonu, hayvanat bahçeleri, sirkleri ile gezilmesi görülmesi gereken bir yer.
  Aquincum Museum : 2000 yıl önce yapılmış olan bu bina eşsiz mimarisi ile görülmeye değer. Budapeşte müzelerinin dışında tiyatroları ve festivalleri ile ünlü bir kültür şehridir.

  NE YESEK?

  Budapeşte de yemek kültürü hakkında ilk bilgi; acıya oldukça düşkündürler. Tatlı bir şeyler yemek isterseniz oldukça büyük porsiyonlarda servis yapıldığını unutmayın. Pan kek ve tatlılarının üzerine değişik soslarla süsleyip bambaşka tatlar oluşturuyorlar.

  Budapeşte'de av etinden hazırlanan yemekleri bir çok restoranda bulabilrsiniz. Özellikle Macaristan mutfağında domuz etinin eksik edilmediğini söyleyebiliriz.

  Salata mönüleri de oldukça zengindir. Kapalı Çarşı'da satılan, mis kokulu taze meyve ve sebzelerde masanızdan eksik olmayacaktır. Tabii ki de Budapeşte'de Macar salamı ve peynir ile hazırlanmış mezelerin tadına bakmadan dönmeyin.

  İçki kültürü için ise brendi ve kanyaklarının meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de kayısı kanyağı "barack" ve tatlı şarapları ile geleneksel biralarının tadına bakmalısınız.

  NE ALSAK?

  Vaci Utca : Bu sokak için Budapeşte'nin alışveriş sokağı denebilir. Modanın tüm nimetlerini gözler önüne seren bir caddedir. Bu caddede bulunan alışveriş merkezlerinin bol olması da alışveriş tutkunlarının hoşuna giden bir diğer unsurdur. Özellikle en önemli alışveriş merkezi olarak bilinen "Duna Plaza" koni biçiminde ki dış görüntüsü ile oldukça güzel bir, alışveriş cennetidir adeta.

  Budapeşte, yöresel ezgilerine sıkı sıkıya bağlı bir şehirdir. Sokaklarda gezerken rastladığınız mağazalarda ki, çanak çömlek, nakış işlemeleri gibi yöresel ezgilerini taşıyan ürünlerden satın alabilirsiniz.

  EĞLENCE ZAMANI

  Budapeşte, tam anlamıyla dinlenmek yeni yerler görmek için gitmeyi düşüneceğiniz bir şehir. Gece hayatının çok gelişmiş olduğunu söylenemez. Belki de kendi eğlencenizi kendiniz yarattığınız da daha çok eğlenebileceğinizi gösterebilmek için az sayıda bar ve diskosu vardır.

  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

  Şehir içi ulaşımlarınızda metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz, otobüsü kullanmaksa, gece 24:00 e kadar süren otobüs seferleri ile oldukça rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

  İç: Brendi ve kanyak iç!
  Gör: Gallert tepesindeki meşhur Kazanova'nın evini gör!
  Gez: Tuna nehri boyunca gez!
  Şaşır: Aslanlı köprüsünün hikayesine şaşır!
  Satın al: Gözüne hoş gelen her şeyi satın al!
  Dikkat et: Yan kesicilere dikkat et!
  Hayran kal: Kahramanlık meydanına hayran kal!
  Tadına bak: Sebze ve etten yapılan geleneksel çorbaları Gulyas'n tadına bak!
 2. 2
  Sevinç
  Bayan Üye

  --->: Budapeşte, (Macaristan)Budapeşte Hakkında, Budapeşte Resimleri

  Reklam 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Resimler çok güzeldi, Teşekkürler 4. 4
  Petibör
  Üye
  Evet, Budağeşte harika bi yer. :) Biliyorum, gitmedim ama takip ettiğim bi yer. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum; Beni görenler Macaristan göçmeni misin diye soruyorlar. Acaba neden? :D

 5. 5
  Ziyaretçi
  Budapeste gercekten harika bir sehir. Gidenlere faydasi olurda bizimde kullandigimiz turk rehber arkdaslari inerebilirim.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Siteye tskler. Buradan buldugum turk rehberler esliginde harika bir gezi yaptik.
  apartlari gayet temiz ve guzeldi. Tkasilerle hic ugrasmayin transferinden faydalanin derim.
  arti bilgeri kendilerinden sorabilirsiniz

+ Yorum Gönder
budapeşte gece hayatı forum,  budapeşte hakkında herşey,  budapeşte gece hayatı yorumları,  budapeşte nerenin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi